Nejnebezpečnějším místem pro humanitární pracovníky je Afghánistán

Londýn – Každý čtvrtý útok na humanitární pracovníky v roce 2014 se stal v Afghánistánu. Vyplývá to ze statistik předběžné zprávy poradní skupiny Humanitarian Outcomes.

Nejhorším místem pro výkon humanitární práce za loňský lok je bezesporu Afghánistán, kde se stalo 25 % všech útoků proti humanitárním organizacím. Ty se loni staly terčem atentátů v celém světě ve 190 případech.

Napadeno bylo 329 humanitárních pracovníků ve 27 zemích, z toho 120 bylo zabito, 88 zraněno a 121 uneseno. Šedesát pět procent útoků připadá na pětici zemí - Afghánistán, Sýrii, Jižní Súdán, Středoafrickou republiku a Pákistán.

Situace v Afghánistánu se radikálně zhoršila ve chvíli, kdy zemi opustily mezinárodní síly. Od té doby se v průměru stal jeden útok na humanitární pracovníky za týden.

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Noční můra bez konce: Kvůli intenzivnímu násilí v Jemenu umírají další civilisté

„V našem traumatologickém centru v Mokce ošetříme každého, kdo potřebuje urgentní chirurgický zákrok: pacienty s válečnými zraněními, raněné v důsledku dopravních nehod, těhotné ženy, které musí podstoupit císařský řez,“ říká Raphael Veicht, vedoucí tamní mise Lékařů bez hranic. „Když ale najednou skoro všichni civilisté přicházejí s vážnými zraněními způsobenými zbraněmi, vyvolává to podstatné otázky. To, co tady v naší malé nemocnici vidíme, je zneklidňující a zcela nepřijatelné. Útočení na civilisty znamená vážné porušení mezinárodního humanitárního práva. Tady se ale zašlo ještě dál. Mezi našimi pacienty jsou děti, těhotné či kojící ženy a pracovníci továrny na zpracování mléka, kterou nedávno zasáhla bomba. Tohle nelze ničím omluvit.“

Více souvisejících

humanitární krize Afghanistán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy