Bolesti i krutost. Lékařka strávila rok mezi uprchlíky, otevřeně promluvila

Arbíl/Stockholm - Lékařské povolání je bezesporu ušlechtilé, ale mnohdy si člověk neuvědomuje, že může přinášet i obraz nesmírné krutosti a lidské tragédie. Svědectví chirurgické specialistky po ročním práci v uprchlickém táboře to jenom dokládá.

Doktorka Nemam Ghafouri narodila v roce 1970 v Koya, kurdské oblasti Iráku, její otec a děd byli původem Pešmergové. "Přišla jsem na svět v horách, uprostřed války, takže vím, jaké to je být uprchlíkem," popisuje pětačtyřicetiletá  žena, která žije od deseti let ve Švédsku, kde požádala o politický azyl. Vystudovala chirurgii. Do oblasti táborů se vypravila před rokem s cílem pomáhat uprchlíkům.

"Čím více si jejich hroznou situaci uvědomíte, tím víc jim hodláte pomoci." Zpočátku neměla ponětí, do čeho jde. "Dostali jsme se na hranici a tam jsme si uvědomili, o jak obrovskou katastrofu jde, ve všech ohledech. Dokonce místní úřady ji odmítaly pochopit," popisuje doktorka návštěvu regionu Dohuk. Dr. Ghafouri se stará o bezdomovce ve sběrném táboře Bajed Kandala 2 v Dohuku, hlavním městě oblasti Kurdistánu, kde je v tuto chvíli stejně jako v podobném táboře označeném číslem jedna na 8000 běženců.

Její práci provázejí příběhy nesmírné bolesti a krutosti, mezi něž lze zařadit i příběh čtrnáctileté Khawlie z loňského srpna. Dívka s otcem, matkou a starší sestrou prchala z vesnice Yazidi poté, co byla přepadena příslušníky ISIS (Islamic State of Iraq and Syria, též někdy označovaný jako ISIL). Bohužel její matka se nestačila včas dostat do bezpečí. Džihádisté zahájili palbu a zasáhli její matku do břicha - byla v osmém měsíci těhotenství. Ačkoliv se Khawlii otec pokoušel zakrýt oči, matčinu smrt viděla - po strašných zkušenostech prodělala posttraumatický šok a dočasně oslepla. "Je to asi způsob, jakým se do lidského těla promítnou emoce. Kdykoliv slyšela Khawlia slovo »matka«, začala plakat. Nebude jediným dítětem, které se musí vyrovnat ze ztrátou jednoho z rodičů," popisuje situaci dr. Ghafouri. 

Další svědectví přinesl třiadvacetiletý Abass, kterému se podařilo z oblasti utéci a po týdenním putování přes poušť se dostal až k dr. Ghafouri. Popsal, jak útočníci přinutili muže z Yazidi ulehnout na zem a kdo odmítl konvertovat k islámu, toho bez milosti zastřelili. Podle svědectví za oběť jejich řádění padlo až 53 mužů.   

Abassův příběh začal 3. srpna, tedy zhruba v době, kdy se švédská lékařka dostala do Dohuku. Mladík se zapojil do obrany vesnice, když mu došly náboje, podařilo se mu utéci do matčina domu. Militantní extrémisté však pochytali kromě něj i jeho přátele a sousedy, rozdělili je na muže a ženy. Co se stalo se ženami není jasné, Abass už svou matku nikdy nespatřil.

Velitele útočníku popisuje Abass jako "Araba", muže z blízkého okolí vesnice, kde před napadením Yazidi žil osm let. Obyvatelé ho považovali za přítele, ale záhy poznali svůj krutý omyl. Nechme vyprávět dr. Ghafouri: "Zeptali se mužů, zda se chtějí stát muslimy. Když mi Abass tuhle část vyprávěl, nebyl schopen přesně zopakovat slova, jakými slovy tuto »nabídku« učinili. Pak je vyzvali, aby si lehli na zem. Ptala jsem se ho, jestli si všiml nějaké známky odporu, tvrdil, že o žádném neví. Podle jeho názoru nikdo nepředpokládal, že člověk, kterého znali osm let, by je mohl zabít. Střely ho zasáhly do zad a ramenou, Abass věděl, že se nesmí hýbat. Po deseti minutách nastalo hrůzné ticho. Mladík se odvážil odplížit do domu příbuzných, ale nikoho tam nenašel. Podařilo se mu sebrat několik ponožek, kterými si provizorně ovázal svá zranění. Až do 11. srpna putoval pouští, než našel pomoc právě v táboře Bajed Kandala 2."

Většina lékařů v táboře pochází z kurdské oblasti. Musí často řešit případy nesmírné lidské tragédie. Často pečují o sirotky, zvláště případ tří sourozenců upoutal pozornost dr. Ghafouri. "Jejich rodiče zabili příslušníci ISIS po srpnovém obsazení Sinjaru. Jsou v péči prarodičů, ale je na nich zřetelně vidět strašné trauma ze ztráty nejbližších. U dalších dětí třeba dochází k určitým změnám v chování, ale tyhle tři jsou stále velmi tiché a pořád se drží pospolu."

Švédská odbornice si nechce připouštět tvrdou realitu, ale někdy se to nedaří: "Když jste u toho, jde o velmi emotivní záležitosti. Jako lékař musím být neutrální, ale když jde o děti a jejich utrpení, je to velmi těžké. Kolik ho tady vidím, to je prostě nepředstavitelné. Samozřejmě se bojíme, ale strach musíme překonat. Jinak ISIS vyhraje."

Dr. Ghafouri ví, že utrpení bude vždy převažovat, ale na závěr se loučí jednou událostí, kterou považuje za příslib do budoucnosti. "Přes všechny ty hrůzu tu jsou chvíle, kdy máte pocit, že se vám daří zlo přemoci. Před rokem jsme našli v pohozené krabici od jogurtů novorozeně. Holčičky jsme se ujali, dostala jméno Donia a nyní s námi oslavila první rok. Je něčím jako symbolem smyslu naší práce a všichni ji vnímají jako vlastní dceru," uzavírá dr. Ghafouri i jednu světlejší stránku práce švédské skupiny v kurdském táboře.

Související

Více souvisejících

uprchlíci uprchlické tábory Imigranti z Afriky a Blízkého Východu

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

před 1 hodinou

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

před 1 hodinou

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

před 3 hodinami

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

před 3 hodinami

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

před 5 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

před 6 hodinami

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Jannik Sinner

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

včera

Počasí v Evropě je nečekaně chladné. A příští týden nebude o moc lepší

Na konec září panuje v Evropě nebývale chladné počasí, konstatuje britský deník Guardian. V Česku dnes podle předpovědi mohou maxima ještě téměř atakovat dvacítku, zítra už bude o několik stupňů méně. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy