Massachusetts - Ropný ráj a místo, které negativně proslulo válečnými operacemi může už brzy, tedy z hlediska dlouhodobé existence lidstva, zcela osiřet. Na vině dle odborníků bude globální oteplování.
Teploty, které zde neustále porostou, budou pro lidskou existenci dost možná už zanedlouho nesnesitelné. Jak uvedl časopis Nature Climate Change, mohou generované emise skleníkových plynů vytvořit podmínky, kvůli nimž bude daná oblast neobyvatelná.
"Naše výsledky jsou postaveny na specifickém místním průzkumu, kde změna klimatu při absenci omezování uhlíkových emisí bude mít nejspíš velmi závažný dopad na schopnost tuto oblast udržet obyvatelnou," vysvětluje Jeremy Pal se svou kolegyní Elfatih Eltahir. Oba pracují pro Massachusetts Institute of Technology.
Ke slovu přišel počítačový model klimatu, do něhož byly vloženy extrémní scénáře budoucího vývoje počasí. Na základě současných trenců globálního oteplování vypočítali vědci teploty šplhající až k 60°C, které by se například v hlavním městě Kuvajtu staly běžnými. Není třeba vyslovovat přílišné varování o nebezpečí, které takové hodnoty představují pro lidský organismus.
Vědečtí pracovníci vysvětlují, že lidské tělo je schopno se přizpůsobit extrémnímu suchému teplu, kdy reguluje stav pocením; pokud ale jde o mokré vedro, tedy kombinaci horka a vlhkosti, začíná kolabovat v některých případech už u 35°C. "Když vysoké teplo v kombinaci s vlhkostí vzduchu dosáhne určité úrovně, tělo už není schopno se přirozeně ochladit a nastává proces přehřívání," vysvětluje Pal. Na slunci a bez klimatizace je člověk takový stav bez vážné újmy na zdraví schopen vydržet pouze šest hodin.
Geografická poloha Perského zálivu se může stát přesně takovou oblastí, kde budou panovat vysoké teploty kombinované s neúměrnou vlhkoství vzduchu. Podle autorů se tak například tradiční pouť do Mekky může stát hazardem se životy a kolem roku 2100 už bude nemyslitelné ji realizovat. V dané oblasti bude rizikové i realizace industriálních činností, jakou je třeba stavebnictví.
Související
Bohatý Kuvajt se topí v politické krizi. Podle expertů zažívá historické chvíle
Kuvajt má nového vládce. Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah se stal emírem
Kuvajt , globální oteplování , Počasí
Aktuálně se děje
před 44 minutami
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
před 1 hodinou
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 2 hodinami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 2 hodinami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 4 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 5 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 5 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 5 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 6 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 6 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 7 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 8 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 9 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 9 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 10 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 10 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 11 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 12 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 13 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
Prezident Petr Pavel oznámil, že v úterý 9. prosince v 9 hodin jmenuje Andreje Babiše do funkce předsedy vlády. Toto rozhodnutí učinil poté, co předseda hnutí ANO splnil prezidentovu podmínku. Pavel konkrétně ocenil jasný a srozumitelný způsob, jakým Babiš dostál jejich dohodě a veřejně oznámil, jakým způsobem vyřeší svůj střet zájmů.
Zdroj: Libor Novák