USA proti Islámskému státu nic nedělají, tvrdí muž bojující v Sýrii

Londýn - Brit Macer Gifford pět měsíců bojoval v Sýrii a otevřeně přiznává, že byl zděšen přístupem USA a Velké Británie. Podle něj tyto dvě země neudělaly nic, aby zastavily vzestupnou moc Islámského státu.

Gifford se připojil ke kurdské skupině YPG (Jednotky národní obrany) v lednu 2015. Jeho čin byl motivován skutečností, že u jeho vlády a USA neexistovala žádná soudržná a donucovací politika, ostatně dle jeho přesvědčení se tak neděje ani teď. Po návratu do vlasti chtěl informovat spoluobčany o skutečném stavu věcí a hodlal vystoupit na londýnské Univerzitní koleji (University College London Union, UCLU), ale dočkal se nemilého překvapení. 

Jeden z činitelů UCLU Asad Khan mu jeho vystoupení zakázal s odůvodněním, že by jeho projev mohl motivovat studenty ke stejnému činu. Giffordův referát měl informovat o neuvěřitelných předsudcích kurdské otázky, dále pak rozebrat porušování lidských práv a svobody projevu v dané oblasti. Mark se domníval, že to je správný způsob, jak studenty informovat, ale jeho přednáška nebyla povolena. Gifford se domnívá, že se tak stalo kvůli skutečnosti, že by se studenti mohli ptát na některé věci, které by nebyly vedení po chuti.

"Domníval jsem se, že bych po návratu mohl situaci popsat, mluvit o ní a rozvíjet dialog, také podpořit větší aktivitu Západu. Pokud chtějí lidé do dané oblasti odejít a bojovat tam, to je jen a jen jejich věc. Já chci informovat veřejnost a objasnit jí některé sporné otázky. Ale rozhodně nejsem žádný náborář nebo verbíř pro YPG," vysvětluje Gifford.

Na otázku, proč se zrovna on, britský občan, podílel aktivně na občanské válce v Sýrii. Gifford se domnívá, že situace daleko přesáhla oblasti regionu a stává se z ní celosvětový konflikt. Důvodem přítomnosti stále většího počtu různých stran, jejichž cílem je v podstatě zájem mít svůj podíl na budoucnosti Sýrie. "To, co se tu odehrává, už nemá společného nic s náboženstvím, to už je válka proti fašismu," dodává Gifford.

Hlavní vinu na růstu IS vidí Brit v selhání komunikace Západu. Nerozhodné jednání USA a Velké Británie vedlo k posílení vlivu IS. Ačkoliv on sám byl zpočátku proti účasti vojsk v dané oblasti, nyní je přesvědčen, že by se svět měl zaměřit na posílení jednotek jako je YPG - zejména formou sekundární podpory, poskytováním zbraní, podílet se politicky a ekonomicky.

Rozhodně je třeba o této problematice otevřeně mluvit. Snaha zamést nepříjemné otázky a okolnosti pod koberec vede k tomu, že si lidé leccos začínají uvědomovat. Giffort jako důkaz uvedl, že zákaz jeho přednášky na UCLU vyvolal mezi studenty velmi ostré reakce.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Velká Británie univerzity

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy