Islámský stát má novou účinnou zbraň. Začíná válka "budoucnosti"?

Damašek – Boj s Islámským státem se stává jakousi válkou budoucnosti. To alespoň píše server Foreign Policy, který poukazuje na to, že kromě YouTube nebo sociálních sítích džihádisté začínají využívat novou účinnou zbraň - speciálně vytvořenou aplikaci pro chytré telefony.

Prostřednictvím YouTube je možné shlédnout videa, na kterých islamisté masakrují civilisty i zajaté vojáky, na Twitteru se šíří ideolodie, chatovací místnosti jsou využívány k náboru nové krve. „Nyní Islámský stát přistoupil k tomu, co se jeví jako další přirozený krok v jeho vývoji jako moderního mediálního konglomerátu – vytvořil si apluikaci pro chytré telefony," píše server Foreign Policy.

Aplíkace běží na jakémkoliv zažízení s Androidem, funguje jako čtečka zpráv a portál pro agenturu Amaq News, která je napojena na propagandistické operace Islámského státu. „Přesný vztah mezi Amaq a teroristickou skupinou je nejasný, tisková agentura ale byla první, která přinesla tvrzení, že Islámskýs tát se přihlásil k odpovědnosti za útok v Kalifornii, při kterém minulý týden zahynulo 14 lidí," vysvětluje server.

Nová aplikace obsahuje videa a textové zprávy o životě v Islámském státě, přináší zprávy o vítězstvích na bitevním poli i o popravách nepřátel radikální skupiny. Amaq pak podle serveru přebírá propagandistické zprávy z oficiálních zdrojů islámského státu a vydává je jako vlastní.

Nová služba pak podle serveru představuje nejnovější vkročení IS do sféry pokročilejších informačních technologií. „Dokonce i když západní koalice ropzšířila nálety proti skupině a místní síly ji pak vytlačily z některých oblastí, Islámský stát si udržuje impozantní online aktivitu," varuje server.

Západní tajné služby podle serveru nejsou schopny zastavit všechny účty IS na Twitteru, Facebooku a dalších sociálních sítích, ze kterých „online padouši" provádí útoky a šíří propagandu. A to ani poté, co se do boje proti takovým účtům pustil i samotný Facebook a Twitter.

Do boje proti inline aktivitám IS se pustila i skupina hackerů známá jako Anonymous, především její část nazvaná Ghost Sec. Novou aplikaci objivila sekce CtrlSec, která je navázána právě na tyto hackery. Narazili na ni na uzavřeném kanálu na aplikaci Telegram, kterou využívá IS k šíření propagandy v Rusku. Odkaz na stažení aplikace se šířil právě na Telegramu.

„Prostřednictvím internetu Islámský stát řídí nejagresivnější a nejděsivější globální kampaň v historii," uvedl k tomu odborník na na inerntovou bezpešnost, který pracuje jako prostředník mezi skupinou Ghost Sec a úřady USA. „IS chce nejenom zefektivnit své úsilí, ale dělá to také více kontolovaným způsobem," dodal.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) smartphone

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy