Jde o ostudnou epizodu v americké historii a absolutní dno, tvrdí Raymond McGovern, bývalý agent CIA a ředitel americké tajné služby NIE, o mimosoudním zadržování osob podezřelých z terorismu Spojenými státy. Podle jeho názoru, který prezentoval v rozhovoru pro server rt.com, právě místa jako Abú Graib a Guantánamo dokážou přimět lidi přidat se k teroristům.
Kdo za to zaplatí?
Brit Shaker Aamer, který byl na základně Guantánamo držen téměř 14 let, po svém říjnovém propuštění minulý týden poprvé promluvil s médii. V sérii rozhovorů detailně popsal psychické i fyzické mučení, kterému údajně byl v americkém detenčním zařízení vystaven.
Muž, který nikdy nebyl z ničeho formálně obviněn, mimo jiné popsal, jak vyšetřovatelé na Guantánamu hrozili, že znásilní jeho pětiletou dceru. Byl rovněž držen v kleci a mlácen Američany v Afghánistánu. Domnívá se McGovern, že se současná vláda USA o vznesená obvinění zajímá?
"Ve skutečnosti se zajímá pouze o to, jaké budou dopady," soudí bývalý zpravodajec. Na základě záznamů by se však podle jeho názoru o případ zajímat měla a zároveň by se měla stydět. McGovern připomíná, že prezident Obama loni v srpnu lehkomyslně přiznal, že USA některé osoby skutečně mučily. "A kdo za to zaplatí? Mučené osoby, nebo trýznitelé?" ptá se vysloužilý příslušník CIA.
McGovern poukazuje, že osoby byly jednoduše propuštěny z vězení. Celou záležitost označuje za ostudnou epizodu v americké historii a spodní hranici. "Pochopitelně tomu tak je, a pokud chcete podnítit lidi, aby se z nich stali teroristé, pak neexistuje lepší místo, kde to udělat, než Abú Graib nebo Guantánamo," dodává. V té souvislosti odkazuje na důstojníka amerického letectva vystupujícího pod pseudonymem Matthew Alexander, který v letech 2004-2006 sloužil jako hlavní vyšetřovatel v Iráku. Ten uvedl, že když se ptali skutečných džihádistů, co je motivuje, co je přivedlo do Iráku, v odpovědích zaznívaly dvě věci - Abú Graib a Guantánamo.
Nelidská praxe, více teroristů
"Protože věděl příliš mnoho, protože viděl příliš na (základnách) Bagram a Guantánamo," odpovídá McGovern na dotaz, proč byl Aamer propuštěn až po 14 letech, když proti němu úřady nikdy nevznesly žádné oficiální obvinění. Další důvod spatřuje v tom, že muž neměl plné britské občanství, ale disponoval pouze povolením k trvalému pobytu ve Spojeném království. Britská vláda tak nikdy nevyvinula skutečný nátlak na USA, aby Shakera propustily.
"Tento muž strávil 30% svého dosavadního života na Guantánamu. Tento muž má čtyři malé děti, jedno z nich nikdy ani neviděl," připomíná vysloužilý zpravodajec. Situaci označuje za nelidskou. "Je to něco skutečně ostudného. A nejen to. Jak jsem již uvedl, způsobuje to, že další a další lidé pozvedají zbraně, aby pomstili takovéto týrání," varuje.
McGovern si myslí, že k propuštění Shakera přispěla skutečnost, že je britský rezident, což nakonec pomohlo k případu přitáhnout veřejnou pozornost. Připomíná, že v kauze se angažoval Andy Worthington, britský justiční aktivista a expert na Guantánamo a další lidé, kteří vyvíjeli tlak. Sám McGovern ve prospěch Shakera vystoupil před dvěma měsíci. Soudí, že se tak podařilo vytvořit silný nátlak na americkou vládu.
"Nakonec cítili, že tlak ostudy jeho dalšího zadržování převáží nad rizikem, že řekne, co zažíval, co viděl a nechali ho jít," myslí si McGovern. Celou záležitost považuje za velmi politováníhodný příběh.
"Čtrnáct let bolesti zmizelo, když jsem uviděl svou ženu a objel ji. Potkal poprvé své nejmenší dítě. A pokusil se znovu seznámit se svými dalšími třemi dětmi, které jsou nyní teenageři," cituje McGovern závěrem nedávno zveřejněná emotivní slova propuštěného vězně, která se objevila v médiích.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.
Související
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
USA (Spojené státy americké) , Terorismus , mučení vězňů
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek