Za terorismus si mohou USA samy? Agent CIA má překvapivou odpověď

Jde o ostudnou epizodu v americké historii a absolutní dno, tvrdí Raymond McGovern, bývalý agent CIA a ředitel americké tajné služby NIE, o mimosoudním zadržování osob podezřelých z terorismu Spojenými státy. Podle jeho názoru, který prezentoval v rozhovoru pro server rt.com, právě místa jako Abú Graib a Guantánamo dokážou přimět lidi přidat se k teroristům.

Kdo za to zaplatí?

Brit Shaker Aamer, který byl na základně Guantánamo držen téměř 14 let, po svém říjnovém propuštění minulý týden poprvé promluvil s médii. V sérii rozhovorů detailně popsal psychické i fyzické mučení, kterému údajně byl v americkém detenčním zařízení vystaven.  

Muž, který nikdy nebyl z ničeho formálně obviněn, mimo jiné popsal, jak vyšetřovatelé na Guantánamu hrozili, že znásilní jeho pětiletou dceru. Byl rovněž držen v kleci a mlácen Američany v Afghánistánu. Domnívá se McGovern, že se současná vláda USA o vznesená obvinění zajímá?

"Ve skutečnosti se zajímá pouze o to, jaké budou dopady," soudí bývalý zpravodajec. Na základě záznamů by se však podle jeho názoru o případ zajímat měla a zároveň by se měla stydět. McGovern připomíná, že prezident Obama loni v srpnu lehkomyslně přiznal, že USA některé osoby skutečně mučily. "A kdo za to zaplatí? Mučené osoby, nebo trýznitelé?" ptá se vysloužilý příslušník CIA.    

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

McGovern poukazuje, že osoby byly jednoduše propuštěny z vězení. Celou záležitost označuje za ostudnou epizodu v americké historii a spodní hranici. "Pochopitelně tomu tak je, a pokud chcete podnítit lidi, aby se z nich stali teroristé, pak neexistuje lepší místo, kde to udělat, než Abú Graib nebo Guantánamo," dodává. V té souvislosti odkazuje na důstojníka amerického letectva vystupujícího pod pseudonymem Matthew Alexander, který v letech 2004-2006 sloužil jako hlavní vyšetřovatel v Iráku. Ten uvedl, že když se ptali skutečných džihádistů, co je motivuje, co je přivedlo do Iráku, v odpovědích zaznívaly dvě věci - Abú Graib a Guantánamo.  

Nelidská praxe, více teroristů

"Protože věděl příliš mnoho, protože viděl příliš na (základnách) Bagram a Guantánamo," odpovídá McGovern na dotaz, proč byl Aamer propuštěn až po 14 letech, když proti němu úřady nikdy nevznesly žádné oficiální obvinění. Další důvod spatřuje v tom, že muž neměl plné britské občanství, ale disponoval pouze povolením k trvalému pobytu ve Spojeném království. Britská vláda tak nikdy nevyvinula skutečný nátlak na USA, aby Shakera propustily.

"Tento muž strávil 30% svého dosavadního života na Guantánamu. Tento muž má čtyři malé děti, jedno z nich nikdy ani neviděl," připomíná vysloužilý zpravodajec. Situaci označuje za nelidskou. "Je to něco skutečně ostudného. A nejen to. Jak jsem již uvedl, způsobuje to, že další a další lidé pozvedají zbraně, aby pomstili takovéto týrání," varuje.   

McGovern si myslí, že k propuštění Shakera přispěla skutečnost, že je britský rezident, což nakonec pomohlo k případu přitáhnout veřejnou pozornost. Připomíná, že v kauze se angažoval Andy Worthington, britský justiční aktivista a expert na Guantánamo a další lidé, kteří vyvíjeli tlak. Sám McGovern ve prospěch Shakera vystoupil před dvěma měsíci. Soudí, že se tak podařilo vytvořit silný nátlak na americkou vládu.   

"Nakonec cítili, že tlak ostudy jeho dalšího zadržování převáží nad rizikem, že řekne, co zažíval, co viděl a nechali ho jít," myslí si McGovern. Celou záležitost považuje za velmi politováníhodný příběh.

"Čtrnáct let bolesti zmizelo, když jsem uviděl svou ženu a objel ji. Potkal poprvé své nejmenší dítě. A pokusil se znovu seznámit se svými dalšími třemi dětmi, které jsou nyní teenageři," cituje McGovern závěrem nedávno zveřejněná emotivní slova propuštěného vězně, která se objevila v médiích.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.      

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Terorismus mučení vězňů

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy