Islámský stát není ten největší problém, varuje expert na terorismus. Nebezpečí zakořenilo jinde

Berlín – Německý týdeník Bild přinesl rozhovor s britsko-americkým expertem na terorismus Charlesem Listerem, který se domnívá, že Islámský stát není zdaleka tak nebezpečný jako jiné skupiny, které v regionu operují. Poukazuje třeba na odnož Al-Kaidy frontu an-Nusra.

Lister sice připouští, že Islámský stát a režim Bašára Asada jsou zřejmé překážky ukončení syrské války, největší problém podle něj ale představuje fronta an-Nusra. „Na Západě je hrozba představovaná iS pochopotelná, ale také příhodná posedlost. Jenže an-Nusra mezitím úspěšně zakořenila v syrské opozici v rámci revoluce. V rámci dlouhodobého výhledu bude těžké ji vykořenit. IS je o prosazení své vůle mezi lidmi, ale an-Nusra pronikla za posledních 5 let do lidových hnutí, moc má také v městech a vesnicích. Lidem spíše něco dává, než by jim to nutila. To je něco, co síla IS nezmůže," tvrdí odborník na terorismus tím, že Západ neví, co si s frontou počít.

Jednu chvíli to prý vypadalo, že by an-Nusra mohla útočit v zahraničí, dokonce k tomu měla vytvořenou sperciální odnož. A této myšlenky se její bojovníci nikdy nevzdali. „Explicitně sice řekli, že jim jde o vytvoření islámského chalífátu v Sýrii, patří ale k organizaci al-Kaida, jejímž otevřeným cílem je útočit a zničit Západ. Nejde jim jen o vytvoření chalífátu a jeho postupném rozšiřování, jako to plánuje IS, ale jde jim vysloveně o zničení Západu," vysvětluje rozdíly Lister.

Útoky na Západě ze strany IS pak jsou podle něj nutně „ukázkou síly". „IS rozhodně v Sýrii a Iráku neoslabuje. Ano, ztrácí území, ale jako hnutí rozhodně nemá slabší pozici, než měl před 18 měsíci. Má udržitelné zdroje přijmů, ovlává velké území, dokázal, že může efektivně zaútočit na Západě. To ukazuje jeho schopnost formovat zahraniční dění," myslí si expert.

Porazit IS podle něj bude obtížné. Uznává sice, že Kurdové v tomto směru zaznamenali velké úspěchy, a západní vlády udělaly dobře, že s nimi začali spolupracovat, na druhou stranu jsou ale podle něj na hramnici svých možností. Pokud tedy má být IS poražen, je podle něj třeba jednat se sunnitskými regiony.

Západ podle jeho názoru musí více spolupracovat s arabskou opozicí. Pokud by začaly západní mocnosti spolupracovat s Asadem, mnoho Syřanů by na to prý řeklo, že to nahrálo džihádistickým konspiračním teoriím, podle kterých se Západ nestará o utlačování a vřraždění sunnitů po celém světě. Právě Asdadův režim podle Listera nepřímo napomohl růstu IS. Pokud by tedy k takové spolupráci došlo, zničilo by to prý důvěryhodnost Západu a došlo by k nárůstu terorismu.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Bašár Asad An-Nusra

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy