Írán velice svérázným způsobem hodlá zastavit "západní kulturní nápor"

Teherán - V minulosti byly za nástroje západní kultury považovány různé formy, od komiksů přes rock and roll až po imperialistickou politiku. Írán se nyní pustil do boje na zcela odlišné úrovni.

Z podnětu íránského ministerstva kultury vzešel podněkud bizarní pokyn: cenzura se zaměří na slovo "víno" a vše s ním souvisejících. Toto slovo bude společně s dalšími předem určenými termíny odstraněno z knih vydaných v Íránu a Islámské republice.

"Slova jako »víno«, nazvy domácích a zahraniční zvířat, jakož i jména některých zahraničních prezidentů budou rovněž předmětem omezujících nařízení," potvrdil zprávu Mohammad Selgi, vedoucí pracovník ministerstva kultury a Islámské rady, zodpovědný za vydávání knih. Dodal, že nařízení se týká i knih, které už byly schváleny k vydání, ale jsou pouze v přípravě k tisku.

Iniciativa předpokládá, že každá nová kniha by měla být prověřena pracovníky ministerstva kultury, aby se ujistili, zda jsou redakční změny "v souladu s prosazováním zásad Islámské revoluce z roku 1979" a odvracejí "vliv a tlak západní kultury a jakékoli urážky proti Prorokovi". Podle nejvyššího vůdce Íránu Ajjatoláha Chameneího se jedná o ochranu Íránců proti "kulturní invazi Západu".

"Rozsah tohoto záměru ze strany západních mocností směřuje prakticky do všech zemí na světě, ale nejdůležitějším cílem této invaze je systém Islámské republiky," varoval Chameneí už v roce 2011. Rozhodnutí přichází jen týden poté, co íránský ministr kultury Ali Jannati vyslovil přesvědčení, že cenzura v zemi by mohla dojít určitého zmírnění. "Společnost musí být otevřena lidem a jejich mysli. V minulosti bylo mnoho knih zakázáno ze zcela nepodstatných důvodů." V právě uplynulém roce bylo v Íránu vydáno téměř osm tisíc nových knih.

Na sociálních sítích se okamžitě začaly objevovat názory, pochybující o zdravém rozumu íránských zákonodárců. Nechybí ani vtipné poznámky, jak si se zákazem poradí vyhláška, ve které má být inkriminované slovo uvedeno. Jak uvedla na twitteru uživatelka Isabella Kerr, postih se může týkat i perského básníka a filozofa Omara Chajjáma, který ve svém díle vychvaloval výhody vína. Jeho slavný výrok totiž zní: "Pít víno, To je věčný život. To je vše, co vám dá mládí. Nastává čas vína, růží a opilých kamarádů. Buďte za tento okamžik vděční. Je to váš život".

Írán byl před islánskou revolucí v roce 1979 dlouhodobým producentem a proslulým vývozcem vína, jeho vinařský průmysl byl prosperující a v zemi působilo na 300 zavedených vinařství. Ani zákaz alkoholu jako důsledek revolučních změn nedokázal u lidí tuto tradici vykořenit. Napovídá tomu fakt, že íránské ministerstvo zdravotnictví v loňském roce oznámilo úmysl zřídit na 150 léčebných center pro řešení domácího násilí v důsledku požívání alkoholu.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

Více souvisejících

Írán víno Islámská revoluce (1979)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy