Írán velice svérázným způsobem hodlá zastavit "západní kulturní nápor"

Teherán - V minulosti byly za nástroje západní kultury považovány různé formy, od komiksů přes rock and roll až po imperialistickou politiku. Írán se nyní pustil do boje na zcela odlišné úrovni.

Z podnětu íránského ministerstva kultury vzešel podněkud bizarní pokyn: cenzura se zaměří na slovo "víno" a vše s ním souvisejících. Toto slovo bude společně s dalšími předem určenými termíny odstraněno z knih vydaných v Íránu a Islámské republice.

"Slova jako »víno«, nazvy domácích a zahraniční zvířat, jakož i jména některých zahraničních prezidentů budou rovněž předmětem omezujících nařízení," potvrdil zprávu Mohammad Selgi, vedoucí pracovník ministerstva kultury a Islámské rady, zodpovědný za vydávání knih. Dodal, že nařízení se týká i knih, které už byly schváleny k vydání, ale jsou pouze v přípravě k tisku.

Iniciativa předpokládá, že každá nová kniha by měla být prověřena pracovníky ministerstva kultury, aby se ujistili, zda jsou redakční změny "v souladu s prosazováním zásad Islámské revoluce z roku 1979" a odvracejí "vliv a tlak západní kultury a jakékoli urážky proti Prorokovi". Podle nejvyššího vůdce Íránu Ajjatoláha Chameneího se jedná o ochranu Íránců proti "kulturní invazi Západu".

"Rozsah tohoto záměru ze strany západních mocností směřuje prakticky do všech zemí na světě, ale nejdůležitějším cílem této invaze je systém Islámské republiky," varoval Chameneí už v roce 2011. Rozhodnutí přichází jen týden poté, co íránský ministr kultury Ali Jannati vyslovil přesvědčení, že cenzura v zemi by mohla dojít určitého zmírnění. "Společnost musí být otevřena lidem a jejich mysli. V minulosti bylo mnoho knih zakázáno ze zcela nepodstatných důvodů." V právě uplynulém roce bylo v Íránu vydáno téměř osm tisíc nových knih.

Na sociálních sítích se okamžitě začaly objevovat názory, pochybující o zdravém rozumu íránských zákonodárců. Nechybí ani vtipné poznámky, jak si se zákazem poradí vyhláška, ve které má být inkriminované slovo uvedeno. Jak uvedla na twitteru uživatelka Isabella Kerr, postih se může týkat i perského básníka a filozofa Omara Chajjáma, který ve svém díle vychvaloval výhody vína. Jeho slavný výrok totiž zní: "Pít víno, To je věčný život. To je vše, co vám dá mládí. Nastává čas vína, růží a opilých kamarádů. Buďte za tento okamžik vděční. Je to váš život".

Írán byl před islánskou revolucí v roce 1979 dlouhodobým producentem a proslulým vývozcem vína, jeho vinařský průmysl byl prosperující a v zemi působilo na 300 zavedených vinařství. Ani zákaz alkoholu jako důsledek revolučních změn nedokázal u lidí tuto tradici vykořenit. Napovídá tomu fakt, že íránské ministerstvo zdravotnictví v loňském roce oznámilo úmysl zřídit na 150 léčebných center pro řešení domácího násilí v důsledku požívání alkoholu.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán víno Islámská revoluce (1979)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy