Damašek - U syrského Homsu se v noci na dnešek zřítil vrtulník ruské armády. Dva členové posádky zahynuli a jejich těla byla převezena na leteckou základnu. Příměří v Sýrii dostává vážné trhliny, mírové rozhovory jsou v ohrožení.
"Dva členové posádky zemřeli. Při záchranné vyhledávací operaci byla jejich těla evakuována a jsou na letecké základně Hmímím. Vrtulník nebyl terčem palby," stojí v oznámení ruského ministerstva obrany. Tuto verzi potvrdil i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který řekl, že příčinou nehody byly technické problémy.
Rusko po dnešní nehodě ztratilo v Sýrii sedm vojáků, z nichž jeden podle armády spáchal sebevraždu.
Rusko vyslalo své letectvo do Sýrie v září 2015 a letos v březnu nařídil prezident Vladimir Putin část kontingentu stáhnout. Rusové, kteří v Sýrii zůstali, pomáhají syrské armádě v boji proti radikálům.
Ačkoli od konce února platí v Sýrii příměří, v minulých dnech byly boje ve značné síle obnoveny v okolí Halabu, v provincii Latákíja a také v Hamá. Tento týden mají být v Ženevě obnoveny mírové rozhovory a jejich koordinátor Staffan de Mistura na pondělním jednáním v Damašku žádal syrskou vládu, aby se zasadila o udržení klidu zbraní. Syrský premiér Vaíl Halkí o víkendu oznámil, že syrská armáda chystá ofenzivu k dobytí Halabu a že při ní bude pomáhat ruské letectvo.
Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že za posledních 24 hodin bylo příměří porušeno v sedmi případech. Šest z nich připadá na západní provincii Latákíja a jeden na Homs. V Latákíji prý na syrské vojáky útočí skupina Ahrár aš-Šám.
Náměstek syrského ministra zahraničí Fajsal Mikdád v rozhovoru s agenturou TASS řekl, že vojenské akce u Halabu jsou přípravou na další ofenzivu proti teroristům v Rakce a Dajr az-Zauru, tedy v provinciích ovládaných organizací Islámský stát (IS).
O osud příměří v Sýrii dnes projevila obavy Francie a také spojenec Damašku Írán. Podle mluvčího francouzského ministerstva zahraničí Romaina Nadala syrská vládní ofenziva v Halabu a také ve Východní Ghútě u Damašku příměří ohrožuje.
Náměstek íránského ministra zahraničí Hosejn Amír Abdolláhján po dnešních de Misturových jednáních v Teheránu řekl, že porušování příměří může ohrozit mírové rozhovory. Sdělil k nim, že se Teherán raduje z toho, že se blíží "politické řešení krize" v Sýrii.
Související
Válečný zločin v praxi. Rusové oprášili nelidskou taktiku ze Sýrie, vraždí nevinné záchranáře
ROZHOVOR: Potrestání pachatelů chemických útoků v Sýrii? Nepříliš pravděpodobné, tvrdí expert na Střední východ Jan Daniel
Ruské angažmá v Sýrii , Letecké nehody , Ruská armáda
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
před 56 minutami
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
před 2 hodinami
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
před 3 hodinami
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
před 4 hodinami
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
před 5 hodinami
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
před 7 hodinami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 8 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 9 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 10 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
Francouzský parlament schválil zákon zakazující přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let, čímž se Francie stala první zemí Evropské unie, která nezletilým zamezila používání aplikací typu TikTok. Prezident Emmanuel Macron prosazoval tento zákaz jako klíčovou reformu svého posledního funkčního období a zavázal se k jeho zavedení do září.
Zdroj: Libor Novák