Klíčovým problémem Obamovy administrativy bylo, že brala nejvíce v potaz ropu, soudí bezpečnostní analytik Michael Maloof. Někdejší dlouholetý pracovník amerického ministerstva obrany s tímto názorem vystoupil v rozhovoru pro server rt.com.
USA se nepoučily
Barack Obama minulý týden v televizním vystoupení připustil, že absence stabilizačního plánu pro Libyi po Spojenými státy vedené intervenci, která svrhla režim diktátora Muammara Kaddáfího, byla největší chybou, které se za osm let v Bílém domě dopustil. Maloof s jeho hodnocením souhlasí. "Došlo k tomu pod jeho dohledem a ukazuje to, že se vůbec nepoučil z naší zkušenosti z Iráku, kde jsme se zrovna sebrali a odešli," dodává analytik.
Problém Libye dle experta spočívá v tom, že Spojené státy s Muammaram Kaddáfím dlouhou dobu spolupracovaly. "Probíhalo tam hodně společných věcí," vysvětluje Maloof. Konstatuje, že diktátor ve skutečnosti udržoval pohromadě jednotlivé frakce a přirovnává ho proto k "libyjskému Titovi".
Spojené státy s Kaddáfím spolupracovaly především na zadržení rozmachu teroristické sítě Al-Káida, přičemž diktátor byl v tomto směru poměrně úspěšný, uvádí Maloof. Domnívá se tedy, že hlavní problém Obamovy administrativy spočíval v tom, že se zajímala především o ropu. "Také Francouzi byli velmi zainteresovaní tam (do Libye) vpadnout, jakmile začaly malé nepokoje, chápajíc, že (Kaddáfí) má zájem je potlačit," soudí expert.
Maloof deklaruje, že svržení Kaddáfího proběhlo bez jakéhokoliv plánu, co bude následovat. To dle odborníkova názoru jasně ilustruje způsob, jakým se Libye rychle fragmentovala a rozličné frakce a klany obsadily celou zemi, což následně umožnilo Islámskému státu a Al-Káidě vyplnit mocenské vakuum.
"Bylo jasné, že cílem (americké) administrativy byla změna režimu," konstatuje analytik. Dodává, že USA se měly spíše poučit z irácké anabáze, která názorně demonstrovala, že není dobré jednat bez nějaké životaschopné strategie. "A tu jsme v Iráku zajisté neměli. Nyní s Libyí je to stejné," kritizuje Maloof. Upozorňuje, že značnou část odpovědnosti za rozhodnutí intervenovat vojensky v Libyi pak nese aktuální kandidátka na amerického prezidenta, demokratka Hillary Clintonová.
Role Hillary Clintonové
List New York Times nedávno odtiskl článek, ve kterém uvedl, že právě Clintonová sehrála hlavní roli v přesvědčování Baracka Obamy, aby se přidal k evropským spojencům v bombardování vojsk loajálních Muammaru Kaddáfímu. Deník odkazuje na zpětnou výpověď někdejšího amerického ministra obrany Roberta Gatese, který tvrdí, že rozhodnutí tehdy bylo přijato jen velmi těsně a váhajícího prezidenta na stranu stoupenců zásahu přivedla tehdejší ministryně zahraničí Clintonová.
Bezpečnostní analytik se v té souvislosti domnívá, že aktivita Clintonové v otázce zásahu v Libyii by se měla stát tématem probíhající prezidentské kampaně v USA. "Ale myslím, že je to velmi složité, pokud se na to skutečně nezaměříte a neukážete příčiny a následky," dodává Maloof. Spekuluje, že Clintonová mohla celou záležitostí sledovat posílení svých přátelských vazeb a kontaktů s cílem rozšířit americké obchodní kontakty s novou libyjskou vládou.
"Když tam (USA) zasáhly a svrhly Kaddáfího, neměly nic, čím by ho nahradily - neměly vládu, která by byla připravena (převzít moc v zemi)," poukazuje odborník. Dodává, že nyní Západu nezbývá než kooperovat s velmi vrtkavou libyjskou vládou, která příliš nefunguje.
Závěrem Maloof opět deklaruje, že velkou část odpovědnosti za současný stav nese Hillary Clintonová, což podle jeho názoru jasně ukazuje, že schopnost někdejší první dámy USA činit rozhodnutí a fungovat jako znalec mezinárodní politiky je značně nedostatečná.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.
Související
Sarkozy před soudem. Historický proces s exprezidentem se zkomplikoval hned na začátku
Dostal peníze od Kaddáfího? Francouzský exprezident Sarkozy obviněn ze zločinného spolčení
Muammar Kaddáfí , USA (Spojené státy americké) , Hillary Clintonová
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní.
Zdroj: Jan Hrabě