Hrozba IS drasticky roste: Už nechce jen Sýrii a Irák, varuje analýza

Washington – V červnu roku 2014, téměř před dvěma lety, Islámský stát (IS) vyhlásil svůj kalifát v srdci Středního východu. Deník Wall Street Journal ve své analýze ale nyní zmapoval, jak se od té doby Islámský stát navzdory své původní strategii rozšířil do míst po celém světě.

Jak deník vysvětluje, ačkoliv existují informace o frakcích IS po celém světě, často jsou neúplné a někdy ani není příliš jasné, nakolik danou frakci IS oficiálně podporuje a jaké jsou jejich společné vazby.

Tak či onak jsou ale tito spojenci IS „plodnými distributory propagandistických materiálů online včetně videí zachycující popravy rukojmích, bojový výcvik a výhrůžky západním zemím. Zde je proto přehled některých spojenců IS, kteří se zatím objevili."

Libye

Jak deník uvádí, spojence IS lze najít v Provincii Tripoli, Barqa (Kyrenaika) a Fezzán. Podle libyjské zpravodajské služby a USA má zdejší IS asi 5 tisíc členů.

Islámský stát se zde podle deníku usadil po svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, kdy využil následného zmatku a politického rozkolu.

Z těchto skupin se postupně stala nejaktivnější skupinou Provincie Tripoli, protože jde o nejlidnatější oblast v Sýrii; ostatní skupiny zase mají přístup k velkým zásobám ropy. Teroristé také získali kontrolu nad městem Syrta, což je jediné město mimo území Sýrie a Iráku, které je pod kontrolou teroristů z IS.

Jemen

Deník s odkazem na analytiky uvádí, že jemenská základna IS, Provincie San'á, čítá řádově stovky členů. Poprvé se v Jemenu ozbrojenci z IS objevili v březnu roku 2015, kdy „využili bezpečnostní vakuum, které vzniklo po válce mezi vojenskou koalicí vedenou Saúdskou Arábií a šíitskými rebely".

Skupina se zde přihlásila k bombovým útokům na mešity v jemenském hlavním městě San'á. Podle deníku jsou lidé hlásící se k IS zejména zběhy od Al Kajdy na Arabském poloostrově, což je extrémně nebezpečná odnož známé Al Kajdy.

Egypt

K IS se v roce 2014 přihlásila také největší nezávislá ozbrojená skupina v Egyptě, která se původně nazývala Ansár Bait al-Maqdis, dnes známá jako Sinajská provincie. Podle deníku je aktivní zejména v severní části Sinajského poloostrova a má řádově tisíce členů. Mezi její členy se řadí zejména egyptští džihádisté, kteří původně bojovali v Afghánistánu a Iráku. Přidali se také místní beduíni a zběhové z Al Kajdy.

Deník varuje, že útoky této skupiny se postupně „stupňují s ohledem na sílu a rafinovanost: v červenci 2015 provedla koordinovanou vlnu sebevražedných útoků proti egyptským vojenským stanovištím na Sinaji a pustila se do bojů s vládními bezpečnostními jednotkami, při kterých zabila minimálně 21 vojáků. O tři měsíce později se přihlásila k sestřelení ruského dopravního letadla a zabití všech 224 lidí na palubě."

Další oblasti

V roce 2015 IS založil novou provincii v Afghánistánu, Provincii Khorasan, která nyní podle deníku má tisíce členů.

V Nigérii se v březnu roku 2015 k IS přihlásila teroristická skupina Boko Haram, která následně oficiálně změnila své jméno na Provincie Islámského státu ve Východní Africe. Podle odhadů nigerijské vlády má tato skupina tisíce členů. Skupina proslula zejména svými hromadnými únosy.

V Saúdské Arábie je IS zastoupen Provincií Najd, která podle deníku od května roku 2015 zabila celkem 50 lidí a podle expertů má stovky členů. Svou Kavkazskou provincii pak IS má v Rusku, ale počet jejích členů není známý.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Terorismus Terorismus v Nigérii

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy