Turecko je nepřítel a ne spojenec? Analytik poodkrývá vztahy mezi Západem a Ankarou

Ankara – Při teroristickém útoku na istanbulské letiště zemřely čtyři desítky lidí, přesto se zemi nedostává tolik sympatií jako jiným, ve kterých došlo k takovému masakru, poukazuje v komentáři pro server Newsweek Mubaraz Ahmed, analytik Centra pro náboženství a politiku.

Analytik připomíná, že Turecko je pravidelnou obětí násilí a že kvůli útoku nemusí hrát roli obětního beránka. Není ho prý ani třeba kritizovat, jen mu ostatní musí vyjádřit podporu. „Během několika hodin po smrtícím útoku na Mezinárodní letiště Atatürk analytici a odborníci hledali někoho, koho by obvinili. Často poukazovali na bezpečnost letiště či nejistou situaci Turecka, která je daná dlouhotrvajícími konflikty v Iráku a Sýrii," píše.

„Turecko čelí hrozbě ze strany militantní skupiny Islámský stát, která je reálná. Za posledních 12 měsíců zahynulo při útocích, ke kterým se přihlásil IS, asi 150 lidí. Časté jsou také raketové útoky z území ovládaných IS," vysvětluje a připomíná, že i když se k nejnovějšímu útoku zatím IS nepřihlásil, vláda už na skupinu ukázala prstem.

Připomněl také, že nejde jen o to, že skupina operuje nedaleko tureckého území. „Před rokem IS vydal první vydání své tureckojazyčného propagandistického časopisu Konstantiniyye, který odkazuje na starý název Istanbulu. Když IS vytvoří médium v konkrétním jazyce, činí tak z nějakého důvodu," myslí si Ahmed.

Turecko je cíl i potenciální místo náboru džihádistů

Právě historický odkaz na Konstantinopol podle něj hodně naznačuje, jak IS Turecko vidí. „Nejen, že je Turecko v rámci geografického dosahu v blízkosti Iráku a Sýrie, ale je to i hlavní evropské město, často popisováno jako součást 'křižácké aliance' proti IS a hlavní muslimské město s bohatou náboženskou historií," píše analytik.

Myslí si také, že vydání tureckého časopisu ukazuje, že země není vnímána jen jako možná cíl, ale zároveň jako potenciální zdroj náboru. A to může hrát roli – vzhledem k tomu, že počet zahraničních bojovníků, kteří přichází do Sýrie a Iráku, stále klesá. Bezpečnostní experti tak prý sice mohou poukazovat na bezpečnostní prohřešky, které mohly k útoku přispět, ignorují ale snahu Turecka udržet své občany v bezpečí.

Připomíná, že když došlo k útokům v Bruselu, hlavní kritika se točila kolem nedostatečné spolupráce tajných služeb, což bylo znepokojivé vzhledem k tomu, že do akce byli zapojeni lidé, kteří se podíleli už na útocích v Paříži. „Vina nebyla kladena na bezpečnostní opatření u vchodu na letiště. Teď ale kritika míří na Turecko a na jeho nedostatečně zajištěnou bezpečnost. Tito kritici ignorují fakt, že Ankara po celém svém uzemí musí bojovat s hrozbou politického a islámského extrémismu," píše Ahmed.

Reakce na útoky v Bruselu a Istanbul se výrazně liší

Dodává, že Turecko bojuje také s ozbrojenými separatistickými kurdskými milicemi a že při útoku těchto skupin za prvních šest měsíců roku 2016 zemřelo asi 70 lidí. Střety jsou podle něj na denním pořádku a bezpečnostní síly, především ty v jihovýchodní části země, jsou na pokraji svých sil. Velká Británie, i USA sice skupiny označily za teroristické, zároveň je prý ale v boji proti nim cítit jen velmi malá mezinárodní podpora nebo jen sympatie.

„Reakce na útoky v Bruselu a Istanbulu se výrazně liší. Kontrola belgických bezpečnostních a zpravodajských úředníků přišla až poté, co svět v době nouze zemi objal a podal mu pomocnou ruku. Totéž platí pro Francii kvůli útokům v Paříži. Turecku nebyla projevena stejná laskavost. Ale zvěrstva v Paříži a Bruselu se nijak neliší od úterních útoků v Istanbulu. Dnes Turecko truchlí za své mrtvé. Istanbul, stejně jako jakékoliv jiné město, je obětí jedovatého ideologie, která nerespektuje státy, národy, hranice, etnika nebo kultury," píše analytik.

Turecko je pro EU spíše hrozba než spojenec

Domnívá se, že země, která čelí velkým výzvám, odstává jen velmi málo uznání. A to přesto, že bojuje na několika frontách a pokouší se udržet stabilitu země. Poslední dění v EU pak podle něj vzbouzí dojem, že je Turecko vnímáno ne jako spojenec, ale jako hrozba. „Zatímco Británie hlasovala vystoupení z EU, Turecko posiluje své vztahy s regionálními partnery, jako jsou Izrael a Egypt, stejně tak se snaží napravit vztahy s Ruskem. Turecko chápe nutnost spolupráce v oblasti boje proti extremistickým útokům, ale přesto, že je členem NATO, zdá se, že mnoho lidí v Evropě a na západě se zdráhá dovolit Turecku stejnou možnost," myslí si Ahmed.

„Útoky v Paříži a Bruselu spojily země a národy napříč Evropou, společně projevily solidaritu. Turecko potřebuje naši podporu. Turecko zůstává neoddělitelnou součástí Evropy, a jako takové mu musí být poskytnuta stejná úroveň podpory jako ostatním obětem útoků na kontinentu," dodává.

Související

Lidé na istanbulské ulici Istiklal, ilustrační fotografie.

V Turecku začal soud s údajnými pachateli útoku v Istanbulu

V Turecku dnes začal soud s údajnými pachateli loňského smrtícího bombového útoku v centru Istanbulu. Obviněno z podílu na něm je celkem 36 lidí. Prokuratura má za to, že za útok jsou zodpovědné syrské kurdské milice YPG a Strana kurdských pracujících PKK. Obě organizace to však odmítají. 

Více souvisejících

Teroristické útoky v Turecku Turecko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Petr Pavel v Poslanecké sněmovně. (13.6.2023)

Pavel vyzval k odložení voleb, pokud nebude možné zajistit jejich regulérnost

Prezident Petr Pavel uvedl, že pokud by nebylo možné zajistit regulérnost voleb ve všech oblastech, byl by to důvod pro jejich odložení, pokud by se našla právní cesta. Prohlásil to před večerním jednáním vlády, které se účastnil kvůli řešení povodňové situace. Krajské a senátní volby jsou naplánovány na pátek a sobotu.

před 1 hodinou

Sedm klíčníků otevřelo korunní komoru s korunovačními klenoty Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Sedm klíčníků otevřelo Korunní komoru s korunovačními klenoty

Prezident Petr Pavel společně s dalšími šesti zástupci státu, církve a města Prahy dnes slavnostně otevřel Korunní komoru ve svatovítské katedrále, kde jsou uloženy české korunovační klenoty. Do konce září budou klenoty přeneseny do Vladislavského sálu na Pražském hradě, kde si je bude moci veřejnost prohlédnout zdarma. 

před 2 hodinami

Rozvodněná Morava v olomouckém Chomoutově. (16.9.2024)

Povodně mají na svědomí už tři lidské životy

Záplavy v Česku si vyžádaly už tři oběti. Dnes odpoledne přibyli další dva mrtví v Krnově na Bruntálsku, jak informoval hejtman Josef Bělica (ANO) a policejní ředitel Tomáš Kužel po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje.

před 3 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by se rušit neměly. Vláda si může zachránit krk před opoziční demagogií

Přední vládní představitelé odmítají posouvání voleb do krajských zastupitelstev. Zatímco je většina z nich v terénu nebo informuje občany na sociálních sítích o hrozbách, zástupci opozičních stran využívají kritickou situaci k posílení vlastní kampaně. Paradoxní je, že to bude právě vláda, komu takový vývoj uškodí – a přesto volby neruší.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Evakuace v Ostravě

Evakuace Ostravy: Hasiči zachraňují desítky osob, evidují tisíce výjezdů

Od čtvrteční 18. hodiny do dnešní 6. hodiny ranní řešili hasiči v Moravskoslezském kraji přes 2100 událostí. Na síti X dnes uvedli, že zachránili na sedm desítek osob. V ostravské části Přívoz probíhá evakuace poté, co se u soutoku řek Opavy a Odry se na pravém břehu Odry objevily dvě trhliny v hrázi, každá o délce přibližně 50 metrů, což vedlo k rozlití vody v Přívoze. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Raketa Storm Shadow

Co kdyby námi poskytnuté zbraně zabíjely v Rusku? Západ řeší dilema a ví, že Putin je nevyzpytatelný

Západní lídři by Ukrajincům neměli povolovat použít zbraně dlouhého doletu proti hloubi území Ruské federace. Moskva sice už vystavila mnoho takzvaných červených linií, které se nakonec ukázaly jako překročitelné. Právě tato nevyzpytatelnost ale nakonec může způsobit povolení tyto zbraně použít, a nakonec i zavlečení Západu do krvavého konfliktu s Ruskem. 

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ostrava se potýká s povodněmi

V Ostravě se protrhla hráz. Probíhá evakuace

V ostravské části Přívoz probíhá evakuace. Do 10:30 bylo z této oblasti zachráněno asi 70 lidí, včetně dětí, kteří budou převezeni do evakuačního centra na Černé louce. U soutoku řek Opavy a Odry se na pravém břehu Odry objevily dvě trhliny v hrázi, každá o délce přibližně 50 metrů, což vedlo k rozlití vody v Přívoze. 

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jsem ráda, že je v bezpečí. Harrisová poprvé reagovala na další střelbu na Trumpa

Viceprezidentka USA Kamala Harrisová odsoudila pokus o atentát na republikánského exprezidenta Donalda Trumpa. Podle svých slov odsuzuje politické násilí a je vděčná za to, že je její protivník do listopadových prezidentských voleb v pořádku. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy