Turecko je nepřítel a ne spojenec? Analytik poodkrývá vztahy mezi Západem a Ankarou

Ankara – Při teroristickém útoku na istanbulské letiště zemřely čtyři desítky lidí, přesto se zemi nedostává tolik sympatií jako jiným, ve kterých došlo k takovému masakru, poukazuje v komentáři pro server Newsweek Mubaraz Ahmed, analytik Centra pro náboženství a politiku.

Analytik připomíná, že Turecko je pravidelnou obětí násilí a že kvůli útoku nemusí hrát roli obětního beránka. Není ho prý ani třeba kritizovat, jen mu ostatní musí vyjádřit podporu. „Během několika hodin po smrtícím útoku na Mezinárodní letiště Atatürk analytici a odborníci hledali někoho, koho by obvinili. Často poukazovali na bezpečnost letiště či nejistou situaci Turecka, která je daná dlouhotrvajícími konflikty v Iráku a Sýrii," píše.

„Turecko čelí hrozbě ze strany militantní skupiny Islámský stát, která je reálná. Za posledních 12 měsíců zahynulo při útocích, ke kterým se přihlásil IS, asi 150 lidí. Časté jsou také raketové útoky z území ovládaných IS," vysvětluje a připomíná, že i když se k nejnovějšímu útoku zatím IS nepřihlásil, vláda už na skupinu ukázala prstem.

Připomněl také, že nejde jen o to, že skupina operuje nedaleko tureckého území. „Před rokem IS vydal první vydání své tureckojazyčného propagandistického časopisu Konstantiniyye, který odkazuje na starý název Istanbulu. Když IS vytvoří médium v konkrétním jazyce, činí tak z nějakého důvodu," myslí si Ahmed.

Turecko je cíl i potenciální místo náboru džihádistů

Právě historický odkaz na Konstantinopol podle něj hodně naznačuje, jak IS Turecko vidí. „Nejen, že je Turecko v rámci geografického dosahu v blízkosti Iráku a Sýrie, ale je to i hlavní evropské město, často popisováno jako součást 'křižácké aliance' proti IS a hlavní muslimské město s bohatou náboženskou historií," píše analytik.

Myslí si také, že vydání tureckého časopisu ukazuje, že země není vnímána jen jako možná cíl, ale zároveň jako potenciální zdroj náboru. A to může hrát roli – vzhledem k tomu, že počet zahraničních bojovníků, kteří přichází do Sýrie a Iráku, stále klesá. Bezpečnostní experti tak prý sice mohou poukazovat na bezpečnostní prohřešky, které mohly k útoku přispět, ignorují ale snahu Turecka udržet své občany v bezpečí.

Připomíná, že když došlo k útokům v Bruselu, hlavní kritika se točila kolem nedostatečné spolupráce tajných služeb, což bylo znepokojivé vzhledem k tomu, že do akce byli zapojeni lidé, kteří se podíleli už na útocích v Paříži. „Vina nebyla kladena na bezpečnostní opatření u vchodu na letiště. Teď ale kritika míří na Turecko a na jeho nedostatečně zajištěnou bezpečnost. Tito kritici ignorují fakt, že Ankara po celém svém uzemí musí bojovat s hrozbou politického a islámského extrémismu," píše Ahmed.

Reakce na útoky v Bruselu a Istanbul se výrazně liší

Dodává, že Turecko bojuje také s ozbrojenými separatistickými kurdskými milicemi a že při útoku těchto skupin za prvních šest měsíců roku 2016 zemřelo asi 70 lidí. Střety jsou podle něj na denním pořádku a bezpečnostní síly, především ty v jihovýchodní části země, jsou na pokraji svých sil. Velká Británie, i USA sice skupiny označily za teroristické, zároveň je prý ale v boji proti nim cítit jen velmi malá mezinárodní podpora nebo jen sympatie.

„Reakce na útoky v Bruselu a Istanbulu se výrazně liší. Kontrola belgických bezpečnostních a zpravodajských úředníků přišla až poté, co svět v době nouze zemi objal a podal mu pomocnou ruku. Totéž platí pro Francii kvůli útokům v Paříži. Turecku nebyla projevena stejná laskavost. Ale zvěrstva v Paříži a Bruselu se nijak neliší od úterních útoků v Istanbulu. Dnes Turecko truchlí za své mrtvé. Istanbul, stejně jako jakékoliv jiné město, je obětí jedovatého ideologie, která nerespektuje státy, národy, hranice, etnika nebo kultury," píše analytik.

Turecko je pro EU spíše hrozba než spojenec

Domnívá se, že země, která čelí velkým výzvám, odstává jen velmi málo uznání. A to přesto, že bojuje na několika frontách a pokouší se udržet stabilitu země. Poslední dění v EU pak podle něj vzbouzí dojem, že je Turecko vnímáno ne jako spojenec, ale jako hrozba. „Zatímco Británie hlasovala vystoupení z EU, Turecko posiluje své vztahy s regionálními partnery, jako jsou Izrael a Egypt, stejně tak se snaží napravit vztahy s Ruskem. Turecko chápe nutnost spolupráce v oblasti boje proti extremistickým útokům, ale přesto, že je členem NATO, zdá se, že mnoho lidí v Evropě a na západě se zdráhá dovolit Turecku stejnou možnost," myslí si Ahmed.

„Útoky v Paříži a Bruselu spojily země a národy napříč Evropou, společně projevily solidaritu. Turecko potřebuje naši podporu. Turecko zůstává neoddělitelnou součástí Evropy, a jako takové mu musí být poskytnuta stejná úroveň podpory jako ostatním obětem útoků na kontinentu," dodává.

Související

Lidé na istanbulské ulici Istiklal, ilustrační fotografie.

V Turecku začal soud s údajnými pachateli útoku v Istanbulu

V Turecku dnes začal soud s údajnými pachateli loňského smrtícího bombového útoku v centru Istanbulu. Obviněno z podílu na něm je celkem 36 lidí. Prokuratura má za to, že za útok jsou zodpovědné syrské kurdské milice YPG a Strana kurdských pracujících PKK. Obě organizace to však odmítají. 

Více souvisejících

Teroristické útoky v Turecku Turecko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 49 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy