Bulharsko opevnilo hranice, Damašek slavil. Turecko už trpělo dost, běduje expremiér Davutoglu

Ankara – Celý svět s napětím sledoval vývoj v Turecku, kde se část armády pokusil o vojenský převrat. Ze zemí přicházely různé reakce, USA vyjadřovaly podporu, v Damašku se naopak puč slavil.

V pátek pozdě večer část turecké armády ohlásila vojenský převrat a vyhlásila stanné právo. Později se oficiální zástupci země nechali slyšet, že opět „mají kontrolu nad zemí". Během těch několika hodin, kdy byla situace v zemi nejasná, přicházely z celého světa různé reakce. Zde jsou nejzajímavější z nich.

Psali jsme:
V ulicích Ankary se střílí. Terčem se stal prezidentský palác i sídlo policie + VIDEO USA, Rusko a Francie vyzývají své lidi v Turecku, aby nevycházeli. V Damašku se naopak slaví
Armádní puč v Turecku: Mrtví lidé, tanky v ulicích, střelba. Erdogan přistál v Istanbulu, vítaly ho davy. Pučisté zaplatí vysokou cenu + VIDEO Bilance armádního puče: V Turecku si přestřelky vyžádaly desítky obětí
 

Zástupci armády v pátek večer vystoupili v turecké televizi. „Turecké ozbrojené síly zcela převzaly správu země, aby obnovily ústavní pořádek, lidská práva a svobody, právní stát a obecnou bezpečnost, která byla poškozena Všechny mezinárodní dohody jsou stále platné. Doufáme, že všechny naše dobré vztahy se všemi zeměmi budou pokračovat," uvedli pučisté v prohlášení.

Turecké prezident Recep Tayyip Erdogan v reakci na prohlášení armády prostřednictvím CNN Turk řekl, že je stále vůdcem země a že stojí v čele armády a vyzval lidi, aby vyšli do ulic kvůli protestu proti převratu. „Tento problém překonáme," vysvětloval skrze mobilní telefon, který držela ve vysílání před kamerou moderátorka. Vyzval své stoupence, aby šli do ulic, aby bránili svou vládu. Ti, kteří se pokusili o převrat podle něj zaplatí vysokou cenu.

Generální tajemník OSN Pan Ki-moon vyzval ke klidu. Americký prezident Barack Obama vyzval všechny strany v Turecku, aby podpořily „demokraticky zvolenou vládu". On i ministr zahraničí John Kerry, který v tu chvíli jednal v Rusku o Sýrii, se shodli, že „všechny strany v Turecku by měly podporovat demokraticky zvolenou vládu Turecka a že by měly projevit zdrženlivost", zároveň vyzvali, aby se vyvarovali jakéhokoliv násilí nebo krveprolití.

Nový briský ministr zahraničí Boris Johnson řekl, že je "velmi znepokojen vývojem situace". Prostřednictvím internetových stránkek ministerstva zahraničí Britům v Turecku radil, aby nevycházeli na veřejná místa a byli i nadále ostražití". Alespoň do doby, než se situace uklidní a ujasní.

Íránský ministr zahraničí, Javed Zarif uvedl na Twitteru: "Jsme hluboce znepokojeni krizí v Turecku Stabilita, demokracie a bezpečnost tureckých občanů jsou prvořadé, Jednota a opatrnost jsou nutností."

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a další ruští činitelé vyzvali své krajany v Turecku, aby nevycházeli.

Bývalý turecký prezident Abdullah Gul řekl stanici CNN Turk, že „Turecko není latinskoamerická země". „Vyzývám ty, kteří se pokusili svrhnout vládu, aby se vrátili do kasáren," dodal.

Bývalý turecký premiér Ahmet Davutoglu řekl stanici Al-Džazíra: „Turecko je demokracie... Nemyslím si, že tento pokus bude úspěšný." Třesoucím se hlasem dodal: „Nemůže tu být tolik pokusů o destabilizaci Turecku .. čelíme tolika krizím v Sýrii a dalších regionech, je na čase vyjádřit solidaritu s tureckým lidem... V tuto chvíli jsou lidé z různých měst v ulicích a proti tomuto pokusu o převrat protestují".

Šéf největší opoziční strany v Turecku Kemala Kalicdaroglu ze středolevé Lidové republikánské strany (CHP), Puč odsoudil v sérii tweetů s tím, že země v minulých letech při vojenských pučích „hodně trpěla".

Demokratický řád v Turecku musí být respektován a je třeba udělat vše pro ochranu životů, uvedl mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové na Twitteru.

Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzval v sobotu k rychlému návratu k ústavnímu pořádku Turecka. „Turecko je klíčovým partnerem Evropské unie. Evropská unie plně podporuje demokraticky zvolenou vládu, instituce v zemi a právní stát," řekl Tusk na regionálním summitu v Mongolsku. „Vyzýváme k rychlému návratu k ústavnímu pořádku v Turecku," zdůraznil.

Slovensko, které v tuto chvíli předsedá Evropské unii, uvedlo, že události sleduje a že vše koordinuje s partnery v EU. „Ministr zahraničí Miroslav Lajčák byl po celý večer v intenzivním kontaktu s šéfkou evropské diplomacie Federicou Mogheriniovou a dalšími evropskými kolegy," uvedl ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení. „Byl v kontaktu s partnery z turecké vlády, aby bylo možné vyjasnit situaci v Turecku a diskutovat kroky, které by EU měla podniknout s cílem udržovat a podporovat demokracii a stabilitu v zemi."

Indický ministr zahraničí také uvedl, že pečlivě vývoj v Turecku sleduje. „Indie vyzývá všechny zúčastněné strany k podpoře demokracie a zvolených zástupců. Je třeba vyhnout se krveprolití," uvedlo ministerstvo v prohlášení. Pokus o převrat odsoudil i Katar.

Naprosto odlišně na informaci o probíhajícím puči reagovala Sýrie. V hlavním městě Damašku při oznámení informace, že došlo k pokusu svrhnout Erdogana zněla slavnostní střelba. Lidé vyšli do ulic, aby slavili. A slavilo se nejen v Damašku, ale i v ve válkou poničeném Aleppu.

Řecký premiér Alexander Tsipras byla informován o převratu. V reakci na to se na mimořádné schůzi sešli zástupce bezpečnostních sil,

Bulharsko již v průběhu páteční noci posílilo své hlídky na bulharsko-turecké hranici. Bulhaři byli také vyzváni, aby omezili cesty do Turecka. Premiér Bojko Borisov jednal s bezpečnostní a zpravodajskou službou o situaci v Turecku, zatímco ministerstvo zahraničí vyzvalo Bulhary, kteří již v Turecku byli, aby zůstali doma a vyhýbali se veřejným místům.

Mexické ministerstvo zahraničí doporučilo svým občanům v Turecku, aby zůstali doma, zároveň varovalo před cestou do země, dokud se situace nevyjasní.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na dnešek svolal krizový štáb, který se bude zabývat situací v Turecku, jímž zmítá pokus o státní převrat. Zaorálek to dnes v noci oznámil na svém twitterovém účtu. Ministerstvo zahraničí zároveň vydalo doporučení, aby Češi do země necestovali. Ty, kteří tam již jsou, nabádá k opatrnosti.

Související

Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016).

Turecko obvinilo USA z organizace puče v roce 2016

Turecký ministr vnitra obvinil Spojené státy, že v roce 2016 zorganizovaly nakonec neúspěšný pokus o státní převrat, který podle Ankary provedli příznivci hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena. S odvoláním na turecký list Hürriyet o tom dnes napsala agentura Reuters. Americké ministerstvo zahraničí obvinění odmítlo jako "nepodložené a nezodpovědné".
Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016), vážná situace před Bosporským mostem.

Turecko stále řeší pokus o puč, padlo 70 doživotních trestů

Soud v Istanbulu dnes vynesl doživotní tresty vězení nad 70 bývalými studenty vojenské akademie, které uznal vinnými z účasti na pokusu části armády o převrat z roku 2016. Napsal to deník Daily Sabah. Kadeti vinu odmítají. Netušili prý, že jsou součástí vojenského puče. Domnívali se tehdy, že je vezou do Istanbulu na vojenské cvičení.

Více souvisejících

vojenský převrat v Turecku (15. července 2016) Ahmet Davutoğlu Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

Biden se postaví Trumpovi? Chce se s ním setkat tváří v tvář

Joe Biden v pátek vyjádřil ochotu debatovat se svým pravděpodobným republikánským oponentem Donaldem Trumpem později na podzim. Toto prohlášení bylo dosud nejvyhraněnější Bidenovo stanovisko k této záležitosti. Informace převzala agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy