Bylo to celé jinak? Politici otevřeně promluvili o tureckém puči a prozradili další detaily

Ankara - V pozdních pátečních hodinách začal v Turecku pokus o vojenský převrat. Ten nakonec skončil neúspěchem, podle některých politiků ale málem bylo vše jinak. Více informací přinesl britský deník The Guardian.

„Staneme se mučedníky"

Jak se postupně objevují další informace o tureckém pokusu o státní převrat, veřejnost se dozvídá i o dříve nejasných okolnostech, které tuto dramatickou událost doprovázely.

O půlnoci, dvě a půl hodiny po začátku pokusu o vojenský převrat, se shromáždila skupina devíti vysoce postavených představitelů vlády v konferenčním sále úřadu premiéra. „Zřejmě uspějí a my dnes zemřeme. Připravme se na smrt. Staneme se v této bitvě mučedníky," uvedl jeden z nich.

Následně svého bodyguarda poslal pro svou osobní zbraň – ochranka, která měla budovu chránit, byla z místnosti poslána pryč, protože politici nevěděli, komu mohou věřit. Reagovali tak na prohlášení, které byla v živém vysílání donucena pronést moderátorka státní televize TRT.

Ta vyhlásila, že armáda převzala kontrolu nad zemí. Vláda v té době měla jednání – jeden z ministrů se pokusil atmosféru odlehčit vtipem: „S TRT se neobtěžujte, já ji nesleduji ani normálně, je to jen státní televize."

Puč, který téměř uspěl?

Deník připomíná, že ačkoliv byl pokus o převrat krátký a byl rychle potlačen, vyžádal si stovky životů a tisíce zraněných a jeho následky budou v zemi cítit ještě velmi dlouho. Informace, které se postupně objevují, také podle deníků ukazují, jak blízko byla armáda k úspěchu.

„Mnoho komentátorů pokus nazvalo amatérským, ale informace od oficiálních představitelů Turecka tomu neodpovídají a popisují jej jako dobře organizovaný a téměř úspěšný," upozorňuje.

Ministr vnitra byl v ten den spolu s dalšími vysoce postavenými politiky pozván na důležité bezpečnostní jednání, ve skutečnosti šlo ale o plán na jeho zadržení. Ministr ale nakonec kvůli plnému rozvrhu na jednání nevyrazil a během pokusu o převrat situaci koordinoval z ankarského letiště.

Do prezidentského paláce se na fiktivní setkání vydal vrchní představitel turecké kampaně proti Islámského státu – podle informací deníku byl následně nalezen s rukama svázanýma za zády a střelen do krku.

Prezident unikl jen těsně

Sám prezident Erdogan z hotelového rezortu v Marmarisu unikl asi 20 minut před tím, než na něj zaútočili pučisté. Z vrtulníků se na hotel spustilo asi 25 vojáků. I tak měl ale Erdogan namále – jeho letadlo zaměřily dvě stíhačky F-16. Ty ale nevystřelily, protože pilot prezidentského letadla přes rádio stíhacím letounům sdělil, že jde o civilní let tureckých aerolinek.

Organizátorům puče se také podle deníku podařilo vyvolat chaos jak v Ankaře, tak v Istanbulu. Politici nevěděli, zda za ním stojí i vyšší armádní vedení, byly provedeny útoky na budovy národní rozvědky a policie.

„Byla to noční můra," okomentoval to Murat Karakullukcu, policejní důstojník, který na velitelství policie strávil celou noc. „Naší první myšlenkou bylo přežit, až pak jsme začali na vrtulníky střílet z ručních zbraní."

Bod zlomu

Situace na úřadě premiéra byla v tu chvíli podle deníku zoufalá. 37 minut po půlnoci se ale na iPhonu reportérky konečně objevil prezident Erdogan, který lidi vyzval k obraně demokracie. V tu chvíli se podle Cemalettina Hasimiho, poradce premiéra Yildirima, situace otočila. Lidé se vydali do ulic a politici začali skutečně věřit, že puč selže.

Klíčový byl také fakt, že se pučisté rozhodli bombardovat parlament. Do ulic se tak podle Hasimiho vydali i lidé, kteří sice s vládou prezidenta Erdogana nesouhlasí, toto pro ně ale bylo příliš.

„Vyjádření opozičních lídrů a vrchních vojenských představitelů, včetně armádních velitelů, která byla namířena proti puči, jeho osud zpečetila," uvádí deník. „Byly zde klíčové momenty," souhlasí Hasimi. „Bylo to neuvěřitelně dobře organizované, ale náhlé kroky vedení a lidí celý plán změnily," vysvětlil.

„Mohli uspět. Prohráli ve chvíli, kdy se prezident a premiér dostali do živého vysílání, když vysocí představitelé armády také vystoupili živě a vyhlásili svou podporu demokracii a když lidé odmítli jít domů," dodal Hasimi.

Související

Lodní doprava, ilustrační foto

Turecko se snaží obnovit černomořskou obilnou iniciativu

Turecko se pokouší o obnovení tvz. černomořské obilné iniciativy, která do loňského léta umožňovala přepravu obilí z ukrajinských přístavů na světové trhy. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to dnes řekl ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému na summitu NATO ve Washingtonu, informuje agentura Reuters.

Více souvisejících

Turecko vojenský převrat v Turecku (15. července 2016) Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Co bude s Ukrajinou, kdy vyhraje Trump? Zelenskyj se toho nebojí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí prohlásil, že se neobává možného vítězství bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách, i když existují náznaky, že Trumpova administrativa by mohla být více nakloněna Kremlu. Uvedl to server Kyiv Independent.

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

včera

Ivo Lukačovič

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj tlačí na vznik mírového plánu. Prozradil, do kdy ho chce mít

Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že chce, aby do listopadu byly připraveny všechny prvky mírového plánu pro druhý mírový summit. Toho už by se mohli zúčastnit i zástupci Ruska, které sousední zemi před více než dvěma lety napadlo. 

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Buď Trump a republikáni, anebo Biden a demokrati. Amerika je rozdělená

Spojené státy nyní prožívají fenomén, který je tradiční při jakékoli větší politické události. Do nelítostných komentářů se pouštějí velká média v čele s New York Times, CNN, Wall Street Journal a Politico. Nenechávají ani nitku suchou na prezidentu Joeovi Bidenovi ani exprezidentovi Donaldu Trumpovi. 

včera

včera

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

včera

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

včera

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

včera

EU zničí kávový byznys, tvrdí slavný výrobce. Cenu kávy zvedne nové nařízení i změny počasí

Připravované nařízení Evropské unie (EU) o odlesňování povede podle Giuseppe Lavazzy, předsedy představenstva stejnojmenné společnosti vyrábějící kávu, k růstu cen kávy v Evropě a zničí byznys tisícům zemědělců. Lavazza to řekl v rozhovoru pro britský deník The Telegraph.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy