Čistky v Turecku pokračují: Řada přišla na školství

Ankara – Po neúspěšném pokusu o vojenský převrat v Turecku pokračují rozsáhlé čistky, které se již dotkly tisíců lidí. Jak nyní varuje britský deník The Guardian, řada přišla také na zaměstnance sektoru školství.

Turecko po pokusu o puč, který proběhl v noci z pátku na sobotu, pokračuje v hromadném propouštění a zatýkání. To zasáhlo vojáky, soudce, ale již také zaměstnance školství. Podle deníku bylo propuštěno zatím asi 35 tisíc veřejných činitelů.

Vláda v rámci pokračujících čistek propustila více než 15 tisíc zaměstnanců ministerstva školství, 257 zaměstnanců úřadu premiéra a 492 duchovních. 1 500 děkanů univerzit bylo požádáno o rezignaci.

V předcházejících dnech bylo podle deníku celkem propuštěno téměř 8 800 policistů a zatčeno 6 000 vojáků, 2 700 soudců a státních žalobců, desítky guvernérů a více než 100 generálů, tedy téměř jejich třetina. Došlo také k zablokování asi 20 webových stránek, které se vyjadřovaly proti vládě.

Ačkoliv Turecko za tento postup čelí kritice Západu a humanitárních organizací, turecká vláda se brání tvrzením, že její kroky jsou oprávněné a mají zajistit bezpečnost země. Zadržení byli podle Ibrahima Kalina, mluvčího prezidenta Erdogana, zatčeni v souladu se zákony „podle ústavy a trestního práva. Není nic výjimečného ani překvapivého na tom, že zatčeno bylo několik tisíc lidí," uvedl.

Propuštění měli dle tvrzení vlády vazby na duchovního Fethullaha Gülena, kterého ze zorganizování puče turecký prezident Erdogan obvinil. Gülen, který v současnosti přebývá ve Spojených státech, toto obvinění popřel a puč odsoudil, Turecko ale požaduje jeho vydání. To budou Spojené státy nyní zvažovat.

Související

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Pokud Kurdové uspořádají volby, zaútočíme na Sýrii

Turecko bez váhání provede ofenzívu v severní Sýrii, pokud kurdské skupiny, které Ankara obviňuje z napojení na zakázané kurdské militanty, budou pokračovat v plánech na uspořádání komunálních voleb v regionu. Uvedl to ve čtvrtek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle zprávy agentury AP.

Více souvisejících

Turecko vojenský převrat v Turecku (15. července 2016) Školství

Aktuálně se děje

před 23 minutami

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 8 hodinami

Arménie se k Rusku otočila zády. Opustí jeho bezpečnostní blok

Arménský premiér Nikol Pašinjan oznámil, že země opustí bezpečnostní blok vedený Ruskem, Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB). Obvinil také ostatní členy aliance ze spiknutí s Ázerbájdžánem proti Arménii. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy