Podivné. Turecký puč má jasného vítěze? Tohle Erdogan nechce, abyste věděli

Ankara/Washington – Pokus o vojenský převrat, který v noci z pátku na sobotu proběhl v Turecku, má svou dohru v hromadném propouštění a zatýkání. Paul R. Pillar, bývalý analytik americké CIA, ale upozorňuje, že puč pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vytvořil ideální záminku k dalšímu posilování své moci.

Turecký vojenský převrat

Pillar podotýká, že potlačení puče, při kterém zemřelo více než 300 lidí, představuje vítězství pro civilní řád, ale „jen sotva pomůže oživit tureckou demokracii, kterou Erdogan přiškrcuje svým autokratickým sevřením moci."

Psali jsme:
Čistky v Turecku pokračují: Řada přišla na školství
Frustrace, kam se to řítí, to je nemožné. S europoslancem Zdechovským jsme probrali Turecko, Erdogana by to nepotěšilo Turecko je neřízená střela. Hrozí nebezpečí, varuje politolog  

Připomíná také, že se před těmito událostmi zdálo, že dny vojenských převratů v Turecku nadobro skončily. „V poválečné historii, v rámci které armáda převzala vládu asi každých deset let, se posledních několik desetiletí zdálo, že je návrat armády do kasáren finální."

Domnívá se ale, že pokus o vojenský převrat z tohoto víkendu nutně neznamená, že se tato situace mění – puč byl rychle potlačen a prezident Erdogan si udržel svou moc.

Křehká demokracie

„Tento nezdařený puč ale v mnoha směrech odhaluje křehkost turecké demokracie. Jedním je fakt, že se někdo o takovýto převrat vůbec pokusil. Jiný zahrnuje pravděpodobné důvody, proč k pokusu došlo. Ty zřejmě souvisí s autokratickými tendencemi, které Erdogan v posledních letech čím dál častěji ukazoval," vysvětluje Pillar.

„Možná, že si pučisté mysleli, že jednají patrioticky a před těmito tendencemi Turecko ochraňují. Možná přemýšleli sebestředně a obávali se, že se vojenští důstojníci stanoucílem a ponesou důsledky Erdoganových snah získat větší moc. Možná se o motivech něco dozvíme v nadcházejících týdnech. Ale je velká šance, že půjde o nějakou variantu výše zmíněného; a možná také o touhu udržet sekularismus Atatürkovy tradice před islamistickými sklony Erdoganovy Strany spravedlnosti a rozvoje."

Pillar se proto domnívá, že s ohledem na autoritářské tendence prezidenta Erdogana „porážka puče není úplným vítězství liberální demokracie". Varuje, že tento pokus zřejmě Erdogana nepřiměje ke zvážení svých předchozích kroků, ale naopak ho povede k dalšímu přitvrzení své politiky.

Dar pro Erdogana

Jak dále upozorňuje, tomu nasvědčují i plošné čistky, které nyní v Turecku probíhají a dotkly se již desítek tisíc osob. Propouštěni nebo zatýkáni jsou soudci, vojáci, ministerští pracovníci i duchovní, byly také zablokovány protivládní weby. Akademikům bylo zakázáno opustit zemi To podle Pillara ohrožuje nezávislost tisku a soudnictví v zemi.

Puč proto podle Pillara pro Erdogana představuje pomyslný dar z nebes, protože nyní může tyto restriktivní kroky odůvodňovat skutečným pokusem o převrat, „nikoliv dalšími zfalšovanými, jako tomu bylo v posledních letech".

Současná situace pak podle něj povede ke zhoršení vztahů mezi Tureckem a Spojenými státy, zejména s ohledem na dění v Sýrii. „Nesmlouvavý Erdogan bude po puči zřejmě ještě méně ochotný zaujmout ke Kurdům konstruktivní přístup, což bude představovat další komplikaci konfliktu v severní Sýrii."

„Jakýkoliv tvrdý zákrok uvnitř Turecka může bez ohledu na krátkodobé výhody způsobit růst násilného extremismu a terorismu, což se může dotýkat i amerických zájmů, jako tomu bylo minulý měsíc při útocích na letiště v Istanbulu," dodává Pillar.

Související

Více souvisejících

Turecko vojenský převrat v Turecku (15. července 2016) Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy