Vyděšené Turecko: Erdogan prý zastupuje „lid“, co je ale jeho skutečným cílem?

Ankara – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po pokusu o vojenský převrat 15. července stále pokračuje v hromadných čistkách. Ayca Cubukcuová, která na Harvardově univerzitě vyučuje sociální studie, ale varuje, že Erdogan situace využívá k upevnění své pozice a změně ústavy.

Osudové momenty Turecka

Cubukcuová varuje, že Turecko zažívá divoké dny, ve kterých „jen málo věcí skutečně jsou tak, jak vypadají". Naráží tak na situaci ohledně čistek, hromadného propuštění, zatýkání a zavírání institucí, které probíhájí po neúspěšném pokusu o státní převrat 15. července.

Psali jsme:
Kam až sahal turecký puč? Z informací o převratu mrazí
Týden po tureckém puči: Názory Turků se drasticky liší. Erdogan je hrdina i zrádce
 

„To, co se možná časem ukáže, je fakt, že se během tohoto výjimečného stavu rodí nové politické uspořádání. Prezident Recep Tayyip Erdogan mobilizuje ‚lid', aby změnil pozastavení platnosti ústavy v základ politiky. To, jestli uspěje, by mohlo určit podstatu tureckého státu a společnosti v 21. století," varuje.

Lidé jdou do ulic

Připomíná, že datum 15. července již bylo vyhlášeno za státní svátek, prezident a jeho Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) lidi neustále vyzývá, aby vystupovali do ulic a demonstrovali.

„V Istanbulu, kde jsem byla včera, je nyní městská doprava zdarma a mobilní společnosti na nařízení státu poskytují hovory zdarma. Všichni občané dostali textové zprávy přímo od prezidenta, ve kterých na ně naléhá, aby po práci až do odvolání demonstrovali v ulicích. A mnoho jich tak činí," podotýká. „Podle Erdogana lidé, kteří do ulic vyjdou, představují jednotnou ‚národní vůli', jejíž je on, jako vrchní velitel, ztělesněním."

Mezi ostatními lidmi – těmi, kteří Erdogana nepodporují, ale podle ní panuje strach. Čistky se již dotkly desítek tisíc lidí, jsou zavírány školy, nevládní organizace i noviny. Pozastavena byla také platnost Evropské úmluvy o lidských právech a podle některých zpráv již bylo zatčeno a mučeno více než 10 tisíc lidí.

Vůle lidu

V ohrožení je ale podle Cubukcuové samotná ústava Turecka, která je postupně přepisována tak, aby Erdogan dosáhl svého snu autoritářského prezidentského systému. Upozorňuje, že nedělní demonstrace svolaná Republikánskou lidovou stranou (CHP) přitáhla minimálně stovku tisíc lidí, kteří skandovali: „Ani převrat, ani diktátorství".

Jasně tak ukázali, že ačkoliv Erdogan mluví o jednotné „vůli lidu", v zemi stále i v rámci výjimečného stavu panují různé názory a Erdogan nemá tak jednoznačnou podporu své země.

„Výjimečný stav byl vyhlášen ve jménu ‚lidu'. Ale kdo může ve jménu lidu mluvit, zatýkat, soudit a zabíjet? Pokud lidé musí být reprezentováni, kdo je může legitimně reprezentovat? V jeho snaze restrukturalizovat stát a změnit ústavu bude Erdoganovým největším problémem dokázat, že je ‚lidem'; a úkolem opozice bude dokázat, že se mýlí," dodává.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Více souvisejících

Turecko vojenský převrat v Turecku (15. července 2016) Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

před 49 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy