Ankara - Na návštěvu Turecka dnes přicestovali šéfká unijní diplomacie Federika Mogheriniová a komisař pro rozšíření Johannes Hahn. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dla jasně najevo, že Ankara chce rychlejší přidělování finanční pomoci, kterou jí Evropská unie slíbila na řešení migrační krize.
Pomoc až za šest miliard eur (162 miliard Kč) a zrušení víz pro Turky pro cesty do EU slíbil Brusel Ankaře výměnou za pomoc se zvládáním migrační krize. Původně dohodnutý termín pro bezvízový styk byl začátek července, ale pokud Ankara splní 72 podmínek. Turecko tvrdí, že požadavkům již vyhovělo. Brusel má ale výhrady.
Komisař Hahn dnes v Ankaře uvedl, že věří v dohodu s Tureckem o bezvízovém styku. Načasování ale podle něj závisí na Turecku. Mogheriniová v této souvislosti podle médií také řekla, že EU bude v jednání o bezvízovém styku s Ankarou pokračovat.
Hahn se vyjádřil i k otázce financí přislíbených Ankaře na pomoc pro tři miliony uprchlíků, kteří žijí nyní v táborech v Turecku. Podle něj již bylo z celkových tří miliard eur, které slíbila EU Ankaře do konce příštího roku, vyčleněno na projekty 2,2 miliardy. Do konce září mají být podle Hahna podepsány kontrakty v celkové hodnotě jedné miliardy eur.
Komisař Hahn též v Ankaře řekl, že tento měsíc EU podepíše s tureckým ministerstvem školství dohodu o poskytnutí 300 milionů eur (asi 8,1 miliardy korun) na pomoc se vzděláváním pro děti uprchlíků v Turecku.
Zástupci EU dnes v Ankaře hovořili také o vstupních jednáních Bruselu s Tureckem, která se vedou od roku 2005. Hahn a turecký ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik se vyslovili pro otevření 23. a 24. kapitoly jednání, které se týkají mimo jiné justice a lidských práv. Podle Hahna komise začala s přípravami, ale rozhodnutí je na členských zemích. Od zahájení rozhovorů o vstupu Turecka do EU v říjnu 2005 byla uzavřena jen jedna z celkem 35 kapitol.
Související
Turecko šikanuje Kypr. Organizátor COP31 zablokoval zemi šéfující Radě EU
Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka
Turecko , EU (Evropská unie) , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Školní podzimní prázdniny se mohou změnit. TOP 09 navrhuje fixních pět dnů
před 55 minutami
Česko zná termín příštích voleb. Prezident Pavel ho stanovil na říjen
před 1 hodinou
Trumpova celní válka s Evropou ožívá. USA hrozí odvetou za danění Mety či Amazonu
před 2 hodinami
Vojtěch prosazuje omezení dostupnosti energetických nápojů
před 3 hodinami
Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní
před 4 hodinami
Češi letí pomáhat do Venezuely. Hasiči vysílají specializovaný tým
před 4 hodinami
Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko
před 5 hodinami
Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti
před 6 hodinami
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
před 7 hodinami
Nové napětí v Íránu. Američané podnikli odvetu za útok na nákladní loď
před 8 hodinami
Počasí se po žhavém víkendu ochladí. Příští týden dorazí déšť
včera
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
včera
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
včera
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
včera
Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii
včera
Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl
včera
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
včera
Zavřené školy, stovky mrtvých, výpadky proudu. Počasí dál sužuje západ Evropy
včera
Počasí, jaké Česko nepamatuje. Meteorologové vydali návod, jak zvládnout nadcházející víkend
včera
EU navrhuje o rok prodloužit ochranu pro ukrajinské uprchlíky. Vyjma těch s brannou povinností
Evropská komise navrhla prodloužit dočasnou ochranu pro miliony ukrajinských uprchlíků o další rok, konkrétně do 4. března 2028. Návrh však nově vylučuje osoby, které z Ukrajiny odešly nelegálně s cílem vyhnout se branné povinnosti.
Zdroj: Libor Novák