Tajné materiály IS odhalují nečekané Informace. Odborníci byli úplně mimo

Londýn – Světová banka vydala zprávu týkající se Islámského státu, která vznikla na základě uniklých materiálů o celkem 3803 bojovnících. Z nich sestavila jakýsi přehled těch, kteří se k radikální skupině přidávají. A některé závěry jsou velmi překvapující.

Džihádisté, kteří se vydávají na Blízký východ, aby bojovali ve jménu IS, jsou podle zveřejněné zprávy vzdělanější, než jejich krajané. Materiály, které unikly džihádistům, naznačují, že většina těch, kteří se ke skupině přidávají, dokončila středoškolské vzdělání, čtvrtina dokonce chodila na univerzitu. Z 3803 případů, které zpráva cituje, jen 15 procent rekrutů nedokončilo střední školu a méně než dvě procenta tvoří lidé naprosto negramotní.

Sebevražednými atentátníky se pak nejčastěji stávají ti, kteří před vstupem do IS neměli zaměstnání, nebo ti, kteří působili v armádě, ukazuje studie. Data pochází z materiálů, které unikly IS a které zpracovávali výzkumní pracovníci.

Mnozí odborníci poukazovali, že se k IS často přidávají lidé nevzdělaní a chudí, kteří jdou za vidinou plného žaludku a žoldu. Jak ale naznačuje zpráva, není to tak úplně pravda. „Chudoba není to, co žene lidi do náručí násilného extremismu. Zahraniční rekruti ze Středního východu, severní Afriky a jižní a východní Asie jsou výrazně vzdělanější, než je pro jejich region typické," uvádí zpráva.

„Důležitým zjištěním je, že tito jedinci nejsou zdaleka nevzdělaní nebo negramotní. Většina tvrdí, že navštěvovala střední školu a velká část pokračovala ve studiu na vysoké škole," shrnuje zjištění studie, ze které cituje server Daily Mail.

Drtivá většina migrantů pak tvrdí, že před nástupem k IS měla zaměstnání, mezi povoláními rekrutů se objevují i pozice jako „manažer, zaměstnanec v soukromém sektoru či zaměstnavatel". Rekruti v dotaznících také uváděli, na jaké pozici by v rámci v chalífátu chtěli pracovat. Mnoho vysokoškolsky vzdělaných radikálů chtělo pracovat v administrativě, ale hlásili se i jako vojáci nebo sebevražední útočníci.

Rekruti IS podle zprávy pocházejí ze všech koutů světa. Mezi TOP 5 zemí však patří Saúdská Arábie, Tunisko, Maroko, Turecko a Egypt. Z nemuslimských zemí vede Rusko, Francie, Německo. Průměrný věk zahraničních rekrutů je 27,4 let. V průměru pochází nejmladší rekruti z Libye (23,7 roku), nejstarší z Indonésie (33,5 roku).

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) světová banka

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy