Politici z celého světa kondolují Turecku, podle Čechů jde o odporný zločin

Istanbul - Turecku kvůli nočnímu atentátu v Istanbulu projevují soustrast politici z celého světa. Ruský prezident Vladimir Putin v kondolenčním prohlášení uvedl, že si lze těžko představit cyničtější zločin než vraždu nevinných civilistů oslavujících nový rok. Střelba v tureckém nočním klubu byla podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) a šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska odporným zločinem.

Německá kancléřka Angela Merkelová považuje útok za nelidský. "Mé myšlenky byly dnes ráno s oběťmi, jejich rodinami a přáteli," sdělila Merkelová. Považuje za nelidské útočit na "lidi, kteří chtěli společně slavit nový rok".

Také německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v prohlášení označil istanbulský útok za "krutý a zbabělý" čin. Německo "stojí v těchto těžkých hodinách po boku Turecka," ujistil Steinmeier.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vyjádřil soustrast příbuzným zemřelých a reagoval prostřednictvím twitteru: "Strašlivý začátek roku 2017 v Istanbulu. Soucítím s rodinami obětí tohoto odporného zločinu."

Italský ministr zahraniční Angelino Alfano vyzval, aby se země a kontinenty spojily v boji proti terorismu. "Je to připomínka toho, že boj proti terorismu trvá i v době svátků nebo oslav, slzy nestačí," tweetoval Alfano.

Podle Putina je teroristům naprosto neznámý "koncept lidské morálky". Je podle něj společným úkolem reagovat na terorismus "rozhodně". Ubezpečil, že Rusko zůstává "spolehlivým partnerem" Turecka v boji proti terorismu.

Psali jsme: Mezi oběťmi útoku v Istanbulu jsou arabští občané Šlapali jsme po mrtvých. Svědci popsali hrůzný útok v Istanbulu Masakr v istanbulském klubu: Experti prstem ukazují na pravděpodobného pachatele Kolik útočníků střílelo v klubu? Okolo útoku v Istanbulu panuje mnoho nejasností Teroristický útok v Istanbulu: Útočníci vystříleli noční klub. 39 mrtvých, včetně 16 cizinců  

Mezi prvními soustrast vyjádřil ještě v noci také americký prezident Barack Obama, který nabídl Ankaře americkou pomoc.

Izraelský prezident Reuven Rivlin atentát na noční klub považuje za útok na celou civilizaci. "Vyjadřuji soustrast rodinám obětí a přeji uzdravení zraněným," sdělil Rivlin.

Střelba v tureckém nočním klubu byla podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) a šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska odporným zločinem. Podobným útokům je podle nich třeba předcházet mimo jiné spoluprácí tajných služeb. Podle předsedy STAN Petra Gazdíka i Hamáčka ale žádná z opatření proti terorismu nebudou nikdy stoprocentně účinná. Politici to dnes uvedli pro ČTK v reakcích na střelbu v luxusním istanbulském klubu, kde neznámý střelec zabil 39 lidí a nejméně 69 dalších zranil. Mezi oběťmi jsou i cizinci.

Hamáček s připomínkou nedávného teroristického útoku v Berlíně uvedl, že terorismus je jednou z nejodpornějších forem násilí, nezná hranice a cílí převážně na nevinné civilisty. "Žádná opatření proti terorismu, jakkoli robustní, nikdy nebudou stoprocentně účinná," řekl. Nejúčinnější je podle něj prevence, posilování schopností tajných služeb a jejich spolupráce.

"Ať už byl motiv jakýkoli, je to odporný zločin, který musí odsoudit každý slušný člověk," uvedl Kalousek. Úkolem je podle něj intenzivní spolupráce pro minimalizaci rizik podobných událostí, a to spolupráce zejména mezi tajnými službami a bezpečnostními složkami.

Související

Terorismus, ilustrační foto

Vražedný seznam. IS odhalil, které své útoky považuje za své nejúspěšnější

Rakka - Ačkoliv se IS v Sýrii a Iráku hroutí, teroristická skupina se nehodlá vzdát svého roky budovaného postavení jako nejnebezpečnější hrozby dneška. Ve čtvrtek IS vydal v posledním čísle svého týdeníku Al-Naba seznam útoků v zahraničí v průběhu islámského kalendářního roku 1438, který trval od 3. října 2016 do 21. září 2017. IS zvláště vyzdvihl ty, které dle něj byly nejvíce úspěšné.

Více souvisejících

teroristický útok v Reina Night Club (Turecko 1.1.2017) Vladimír Putin Angela Merkelová

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy