Damašek - V Sýrii se z velké části dodržuje klid zbraní, který má platit odedneška na základě dohody Ruska, Íránu a Turecka.
Podle agentury AP to shodně uvádějí zástupci syrské opozice i vládní média. Zejména nejsou hlášeny letecké údery.
Představitelé opozice v jižní, centrální a severní Sýrii sdělili, že zaznamenali ojedinělá porušení příměří, ale situace je prý mnohem lepší než v předchozích dnech, neboť ustaly letecké údery.
Vládou kontrolované vojenské médium oznámilo, že "relativní klid" převládá ve všech oblastech zahrnutých do dohody o příměří.
Klid zbraní jako jeho garanti dojednaly ve čtvrtek v kazašské metropoli Astaně Rusko, Írán a Turecko. Příměří se vztahuje hlavně na rebely kontrolované oblasti, konkrétně celou provincii Idlib a části Halabu, Homsu, Latákíje a Hamá. Dokument však nepodepsala syrská vláda ani opozice.
Vláda v Damašku uvedla, že plán na snížení napětí podporuje, ale že bude nadále podnikat útoky proti skupinám, které považuje za teroristické. Povstalci návrh dohody odmítli s tím, že nepovažují Írán za garanta klidu zbraní. Výhradu vůči účasti Íránu vyjádřily i Spojené státy.
Související
Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí
Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
před 2 hodinami
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
před 3 hodinami
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
před 4 hodinami
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
před 5 hodinami
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
před 6 hodinami
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
před 7 hodinami
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
před 8 hodinami
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
před 9 hodinami
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
před 10 hodinami
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
před 11 hodinami
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 11 hodinami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 12 hodinami
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 13 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 14 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 14 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 15 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 16 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.
Zdroj: David Holub