Válka může zachvátit celý Blízký východ. Hizballáh a Izrael ženou svět do dalšího konfliktu?

Írán a radikální ši'ítské hnutí Hizballáh jsou na tahu, konstatuje americký vojenský historik a publicita Max Boot. V komentáři pro server Commentary Magazine připomíná, že uplynulo více než desetiletí od momentu, kdy libanonský Hizballáh zaútočil na sousední Izrael a spustil válku, která zdevastovala jih Libanonu a část metropole Bejrútu.

Velká chyba o dvou rovinách

Tato válka skončila přijetím rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1701, která vyzvala k odzbrojení všech ozbrojených skupin v Libanonu, včetně libanonského Hizballáhu a předání plné kontroly nad libanonským územím legitimní vládě této země, připomíná historik.   

"Stačí říct, že se tak nestalo," pokračuje Boot. Dodává, že pod bedlivým dozorem dobře placených pozorovatelů OSN Írán dozásobil Hizballáh arzenálem, který co do kvality i kvantity výrazně převyšuje zbraně nasazené vůči židovskému státu v roce 2006.

Navzdory americké vojenské a finanční pomoci v hodnotě více než 100 milionů dolarů (zhruba 2,5 miliardy korun, pozn. redaktora) zatím libanonské ozbrojené síly neodzbrojily jediného teroristu z Hizballáhu, natož aby převzaly kontrolu nad izraelsko-libanonskou hranicí, poukazuje odborník. Doplňuje, že také Mezinárodní letiště v Bejrútu zůstává fakticky pod kontrolou uvedeného hnutí.

Problém podle experta nespočívá pouze ve vojenské rovině. "Od roku 2006 se Hizballáh pasoval do vůdčí role," deklaruje historik. Připomíná, že poté, co v roce 2008 hnutí obrátilo své zbraně proti libanonským spoluobčanům ve sporu o rozdělování peněz, úspěšně převedl své rozvratné schopnosti ve skutečnou moc, když mimo jiné i americká ministryně zahraničních věcí Condoleezza Riceová souhlasila s dohodou z Dauhá, která Hizballáhu garantuje permanentní veto v libanonské politice výměnou za klid.    

To je chybou hned ve dvou rovinách, tvrdí Boot. Zaprvé, Hizballáh podle  něj může bránit veškerým závažnějším reformám či vyšetřování v Libanonu. Zadruhé, ši'ítské hnutí tak může činit, byť reprezentuje menšinu v zemi, což znamená, že nikdy neponese vládní odpovědnost, ba dokonce ani nemusí usilovat o legitimitu, kterou by muselo obhájit, pokud by šlo o běžnou politickou stranu.      

Šance na omezený konflikt padla

V uplynulém roce Hizballáh svůj vliv ještě rozšířil, varuje odborník. Konstatuje, že nástup Michela Aouna, křesťanského politika a dlouholetého spojence Hizballáhu, do křesla libanonského prezidenta fakticky odevzdal kontrolu nad státem ši'ítskému militantnímu hnutí. "Jakýkoliv budoucí konflikt bude mezi Izraelem a Libanonem, nikoliv mezi Izraelem a jednou konkrétní skupinou jako v roce 2006," obává se Boot.

Šance, že případná budoucí válka mezi Izraelem a Libanonem bude jen omezeným konfliktem dvou zemí, je pak rovněž malá, soudí historik. Vysvětluje, že Hizballáh byl vždy plně podřízen Íránu a nyní, když se prezidentem stal Aoun, je Teheránu podřízen i celý stát.     

"Pokud by Izrael někdy udeřil proti íránskému jadernému programu, hlavním prostředkem íránské odplaty by byl arzenál Hizballáhu," píše expert. Dodává, že situace má ovšem i druhý pól a pokud Hizballáh stejně zaútočí na židovský stát, který již nyní platí cenu za nekonzistentnost mezinárodního společenství, pak vlastně pro Izrael či kohokoliv jiného neexistuje překážka pro likvidaci podezřelých íránských zařízení jednou pro vždy.   

Až na mezi Libanonem a Izraelem znovu začnou létat rakety, což je podle Boota s ohledem na současné chování Hizballáhu de facto pouze otázkou času, dá se očekávat, že přestřelky se neomezí jen na severní hranici Izraele. Válka totiž může zachvátit celý Blízký východ, varuje odborník.  

Související

Více souvisejících

libanon Írán Izrael Hizballáh

Aktuálně se děje

před 27 minutami

včera

včera

včera

včera

Eva Pavlová a Petr Pavel

První dáma by mohla dostávat peníze od státu. Návrh už je na stole

Eva Pavlová i její nástupkyně či nástupci v roli partnera prezidenta nebo prezidentky si mají z nuly výrazně polepšit. Na stole totiž leží návrh, který by jí a jejím následovnicím přiklepl měsíční náhrady ve výši 95 250 korun na reprezentační údaje. Už přišla i reakce z Pražského hradu. 

včera

Dostihy

Velká pardubická bude i s esy ze zahraničí. Nejslavnější dostih slaví 150 let

Konkrétní podobu dostala startovní listina 134. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou na zámku Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou. Bude na ní šestnáct koní, kterým startovní čísla vylosovali operní pěvkyně Andrea Kalivodová s hrabětem Francescem Kinskym dal Borgo. Zájem startovat v českém dostihu projevil kvartet koní ze zahraničí.

včera

včera

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropská unie směřuje k ekonomické studené válce s Čínou, varoval Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán varoval před tím, že Evropská unie směřuje k „ekonomické studené válce“ s Čínou v souvislosti s návrhem na uvalení cel na čínské elektromobily. Orbán to uvedl během rozhovoru pro státní rozhlasovou stanici, kde vyjádřil své obavy o negativní dopady tohoto kroku na evropskou ekonomiku a upozornil, že Maďarsko chce zachovat hospodářskou neutralitu a pokračovat v obchodování jak s Čínou, tak se Západem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Rusové už mají války na Ukrajině plné zuby

Podle nezávislých ruských sociologů roste mezi Rusy podpora pro uzavření mírové dohody s Ukrajinou a ukončení konfliktu. Dva sociologické projekty, Chronicle a ExtremeScan, zaznamenaly, že rekordní počet Rusů je ochoten přijmout kompromis, i když cíle takzvané „speciální vojenské operace“ nebudou dosaženy. Uvedl to server Ukrainska pravda.

včera

Benjamin Netanjahu s vojáky izraelské armády

Izrael má kapacitu na dlouhou válku. Vyplatí se mu to ale?

Izrael už od vyhlášení nezávislosti ležel v obklíčení nepřátel. Ze státních aktérů se ale postupně staly teroristické organizace. Boj s nimi je daleko záludnější a nebezpečnější. Izraelská armáda a zpravodajské služby ale mají dostatečné kapacity na to, aby tento boj zvládly – i kdyby trval dlouhá léta.

včera

včera

Zelenskyj vysvětlil, proč se armáda po dvou letech úspěšné obrany stáhla z Vuhledaru

Velitel ukrajinských ozbrojených sil, generál Olexandr Syrskyj, rozhodl o posílení obrany v Doněcké oblasti. Toto opatření přišlo poté, co ruské jednotky obsadily důlní město Vuhledar v Doněcké oblasti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy