
Nejhorší hromadná katastrofa při muslimské pouti do Mekky v historii se odehrála před dvěma lety. Počet obětí tlačenice na jedné křižovatce 24. září 2015 se odhaduje na více než 2400, oficiální počet uváděný saúdskoarabskými úřady se zastavil na čísle 769, Rijád ovšem upozornil, že tento údaj není konečný. Dosud nejsou známy výsledky vyšetřování neštěstí, ani přesný důvod katastrofy.
Neštěstí vedlo ke zhoršení vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem, který tragédii označil za důkaz "nekompetentnosti" Saúdů. Teherán nakonec své poutníky letos v září na hadždž neposlal.
Katastrofa se udála v údolí Míná, kde leží obří stanové město. Od Mekky je vzdáleno asi pět kilometrů. Smrtící tlačenice se strhla na křižovatce ulic 204 a 223, odkud poutníci mířili na most Džamarat. Na něm pak vykonávají tzv. rituál kamenování Satana.
Vše začalo asi v devět hodin ráno místního času. "Šli jsme k mostu Džamarat, když se poutníci najednou zastavili. Do několika minut se vytvořily vlny, jak lidé zezadu tlačili na ty vpředu. Propukla děsivá tlačenice, ženy hlasitě křičely, staří lidé padali na zem," popsal situaci jeden z poutníků.
"Lidé šplhali na hlavy druhých, aby se dostali do bezpečí. Někteří provolávali Alláhovo jméno, jiní plakali včetně dětí a kojenců. Poutníci padali na zem a prosili o pomoc, ale tu jim nikdo neposkytl. Zdálo se, že každý je tam jen sám za sebe," přiblížil neštěstí další svědek.
Neštěstí se nepodařilo zabránit, ačkoli se podobné případy v minulosti již udály a ačkoli země investuje do bezpečnostních opatření značné sumy. Již v červenci 1990 zahynulo v tunelu v údolí Miná 1426 poutníků, kteří byli ušlapáni ve zmatku, jenž vznikl po výpadku ventilace. Dalších asi 700 lidí nepřežilo tlačenice v letech 1991-2005 (například 364 lidí bylo ušlapáno při podobné tragédii 12. ledna 2006).
Od té doby začala Saúdská Arábie zlepšovat infrastrukturu města a cest. Za více než 60 miliard dolarů zvětšila prostranství u Velké mešity, pořídila nehořlavé stany, které jsou vybaveny klimatizací, vybudovala širší přístupové cesty či dvojnásobně rozšířila kilometr dlouhý most Džamarat, z něhož poutníci vrhají oblázky.
Důvody tragédie dosud nejsou přesně známy, místní ministerstvo vnitra se kloní k tomu, že se jedna ze skupin nedržela pokynů a vyrazila mimo stanovený harmonogram. Podíl na katastrofě mohla mít prý i únava poutníků z vysokých teplot, které v ten den dosahovaly 42 °C.
Podle odhadů tvoří největší skupinu mrtvých Íránci (přes 450), které následují Malijci (přes 300), Nigerijci (na 280 obětí), Egypťané (asi 200), Bangladéšané (asi 150), Indonésané (130), Indové (120) či Kamerunci (110).
V reakci na tragédii některé země vyzvaly, aby organizace pouti přešla na mezinárodní instituce, protože Saúdská Arábie nedokáže poutníkům zajistit bezpečnost.
Související

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Pouť do Mekky si vyžádala už stovky mrtvých. Důvodem je extrémní počasí
Saúdská Arábie Mekka , Saúdská Arábie
Aktuálně se děje
před 33 minutami

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
před 1 hodinou

Výbuch a požár v paneláku v Ostravě. Hasiči nařídili evakuaci
před 1 hodinou

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo
před 2 hodinami

Obchody se za pár hodin uzavřou. Den vítězství podléhá diskutovanému zákonu
před 2 hodinami

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech
před 3 hodinami

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže
před 3 hodinami

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou
před 4 hodinami

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí
před 4 hodinami

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje
před 5 hodinami

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák
před 6 hodinami

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí
před 6 hodinami

Pavel zve šéfy sněmovních stran na Hrad. Chce s nimi jednat o bezpečnosti
před 6 hodinami

"Je to hanba." Trump odpověděl na indický útok proti Pákistánu
před 8 hodinami

Podrobná předpověď počasí na prodloužený víkend: V Česku může mrznout
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky
včera

Izrael plánuje Pásmo Gazy vymazat z mapy. Civilisty chce vystěhovat za hranice
včera

Nejhlasitějším výkřikem je ticho. Děti v Pásmu Gazy ani nemají sílu plakat, hlady trpí i těhotné
včera

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér
včera

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?
včera
Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou
Evropské snahy o zabránění čínskému kapitálu v ovládnutí klíčových evropských technologických firem, zejména v oblastech polovodičů a umělé inteligence, oslabují. Podle návrhu kompromisního znění připravovaného přezkumu pravidel pro kontrolu přímých zahraničních investic (FDI), který získal server Politico, členské státy usilují o změkčení pravidel, jež by je zavazovala k důslednější kontrole zahraničních investic do citlivých odvětví.
Zdroj: Libor Novák