Astana - Mírové rozhovory o Sýrii by měly v kazašské metropoli Astaně pokračovat začátkem července, v přesném datu se ale zúčastněné strany rozcházejí.
Kazašské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo jako datum obnovení jednání 4. červenec, šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov krátce předtím na návštěvě v Pekingu oznámil datum 10. července, kdy se ale konají i mírové rozhovory OSN o Sýrii v Ženevě.
"Kazašské ministerstvo zahraničí, po dohodě s úřady Ruska, Turecka a Íránu, oznamuje novou schůzku na vysoké úrovni o Sýrii v astanském procesu, která se uskuteční 4. a 5. července," uvedlo ministerstvo v prohlášení. Dodalo, že tato jednání by měla být věnována takzvaným klidovým zónám v Sýrii, zpřístupnění humanitární pomoci a rekonstrukci země.
Zdroj blízký rozhovorům OSN v Ženevě agentuře AFP potvrdil, že jednání v Astaně se uskuteční 4. a 5. července před zahájením dalšího kola rozhovorů OSN v Ženevě, které začne 10. července. Ruský ministr zahraničí Lavrov dnes oznámil jako termín astanské schůzky 10. červenec a uvedl, že schůzky se zúčastní i zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.
De Mistura před dvěma dny svolal na 10. července již sedmé kolo rozhovorů do Ženevy. Minulá setkání byla zprostředkovaná a de Mistura při nich vyjednával odděleně s delegacemi syrské opozice a vlády.
Kazašské ministerstvo zahraničí 8. června oznámilo, že schůzka v Astaně se odkládá na neurčito. Moskva původně rozhovory navrhovala na 12.-13. června.
Související
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Trump má před sebou nesplnitelný úkol. Aby protiíránské sankce fungovaly, potřebuje Čínu
před 2 hodinami
Smrt Dolly Parton zasáhla celý svět. Amerika se halí do smutku, Trump nařídil svěsit vlajky
před 3 hodinami
Počasí přinese do konce týdne tropy, ty vystřídají bouřky a ochlazení
včera
Kreml může převzít budovy, které majitelé neochrání před ukrajinskými útoky, schválil Putin
včera
Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned
včera
Zemřela Dolly Parton. Nejslavnější country zpěvačku všech dob proslavily hity I Will Always Love You a Jolene
včera
Trumpovi se nelíbí kanadské sbližování s Čínou. Hrozí zavedením stoprocentních cel
včera
V Moskvě v tichosti přistálo americké letadlo se šéfem CIA na palubě. USA i Rusko mlčí
včera
Čína se oficiálně postavila za Írán. USA otevřeně hrozí odvetou za sankce
včera
USA hrozí spojencům Íránu sankcemi. Oči všech se upírají k Číně
včera
Už to není Palestina ani Írán. Netanjahu vytáhl krátce před volbami nového úhlavního nepřítele
včera
Vyšší úmrtnost už měl jen covid. Červnové a červencové extrémní počasí má v Evropě desetitisíce obětí
včera
I Kanada má svá esa v rukávu. Jak zareaguje na Trumpovu obchodní válku?
včera
"Novinářské kachny." Peskov odmítl zprávy o chystané mobilizaci
včera
Němečtí vyšetřovatelé objevil u letiště v Lipsku třetí dron s výbušninou
včera
Trumpova mocenská představa narazila na tvrdou realitu. Po Íránu se ho nezalekla ani Kanada
včera
Počasí do konce září: Léto se chýlí ke konci, tropy vystřídá ochlazení
24. srpna 2026 22:00
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
24. srpna 2026 20:49
Masivní požáry už zasáhly i USA. Z Nevady utíkají před plameny desetitisíce lidí
24. srpna 2026 19:36
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
Světové oceány dosáhly nejvyšší průměrné teploty v historii měření. Podle nejnovějších vědeckých dat činila průměrná teplota mořské hladiny mimo polární oblasti 21,1 stupně Celsia. Tento rekordní nárůst představuje jasný ukazatel pokračující klimatické krize, neboť oceány pohlcují více než 90 procent tepla zachyceného skleníkovými plyny.
Zdroj: Libor Novák