Rúhání podpořil Katar v jeho střetu se Saúdy

Teherán - Íránský prezident Hasan Rúhání podpořil Katar v jeho diplomatickém střetu se Saúdskou Arábií a jejími spojenci. Vztahy arabských zemí Perského zálivu s Teheránem jsou napjaté desítky roků. V posledních letech se ale vyhrotily, když Teherán začal intenzivněji zasahovat na Arabském poloostrově.

Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Egypt a Bahrajn přerušily vztahy s Katarem začátkem června a obvinily jej z podpory islámského terorismu, což Katar odmítá. Katar také dostal minulý týden od čtveřice arabských států desetidenní ultimátum pro přijetí 13 požadavků.

"Teherán stojí za katarským státem a vládou. Jsme přesvědčeni, že pokud existuje konflikt mezi regionálními zeměmi, pak nátlak, hrozby ani sankce nejsou tou správnou cestou k vyřešení rozporů," citovala íránská státní tisková agentura IRNA vzkaz, který Rúhání tlumočil v telefonním rozhovoru katarskému emírovi Hamadu bin Chalífovi Sánímu.

"Obléhání Kataru je pro nás nepřijatelné. Náš vzdušný prostor, půda i naše moře budou Kataru vždy otevřeny jako bratrské a sousední zemi," řekl také Rúhání.

Írán podporuje šíitské povstalce v Jemenu, kde se na stranu tamní vlády postavil Rijád. Znepokojení vzbudily před lety v arabských zemích také šíitské demonstrace v Bahrajnu, z jejichž podněcování byl také viněn Írán.

Televizi Al-Džazíra založil emír Sání již v roce 1996 jako arabskojazyčný zpravodajský kanál, který se měl stát protiváhou americké CNN. Nyní má televize na 80 poboček po celém světě a vysílá v řadě jazyků, včetně angličtiny, turečtiny či chorvatštiny. Al-Džazíra v minulosti čelila kritice například kvůli tomu, že vysílala proslovy někdejšího vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina.

Související

Hasan Rúhání, íránský prezident

Írán začne naplňovat jadernou dohodu po ukončení amerických sankcí

Írán začne znovu plnit závazky jaderné dohody z roku 2015, pokud Spojené státy zruší sankce proti jeho zemi. Řekl to prezident Hasan Rúhání, který se dnes setkal s irským ministrem zahraničí Simonem Coveneyem, uvedla agentura AP. Conveney působí jako zprostředkovatel pro jadernou dohodu. Sankce proti Íránu obnovila administrativa Donalda Trumpa, která se v roce 2018 z dohody stáhla.

Více souvisejících

Hasan Rúhání Írán Katar Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy