Rok od pokusu o puč: Z Erdogana je diktátor s neomezenou mocí, Turci mizí beze stop

Ankara - Od pokusu o převrat v Turecku uplynul přesně rok. Ve večerních hodinách v pátek 15. července 2016 do ulic Istanbulu a hlavního města Ankary vstoupily vojenské jednotky. Prvními kroky bylo obsazení obou mostů vedoucích přes Bospor a mezinárodního Atatürkova letiště. Premiér Binali Yıldırım téměř okamžitě označil akce za pokus o puč. Tanky obklíčily parlament a zahájily palbu. Střelba zaznívala také u prezidentského paláce, policejního ústředí, generálního štábu a rozvědky. Rebelové byli po několika hodinách poraženi, i dnes ale jejich čin ovlivňuje každodenní život Turků.

Na Turkovi Sabrim Unalovi zanechal pokus o puč, ke kterému došlo přesně před rokem, jizvy. A to doslova. V noci 15. července loňského roku vyrazily do ulic tisíce lidí, aby vzdorovaly nepoctivým vojákům, kteří se pokusili převzít kontrolu nad zemí. „Viděl jsem, jak se blíží tanky - tak jsem se vrhl na zem, abych ten první zablokovat,“ řekl a ukázal novináři BBC na místo na frekventované silnici. „Nezastavil a přejel po mně.“

Záběry ukazují, jak tank na Sabriho najel a jak poté muž vstal. Jako zázrakem lehl tak, že jej pásy tanku minuly. Podruhé už takové štěstí neměl. Druhý tank mu přejel ruku a rozdrtil rameno. „Neměl jsem strach a nelituji toho,“ řekl. „Přišel jsem sem kvůli Bohu, abych získal jeho požehnání.“

Zpočátku se obával, že mu lékaři amputují ruku. Nakonec dostal kožní štěp a strávil tři měsíce v nemocnici, jizva mu dnes pokrývá polovinu paže. „Abych byl hrdina, tak bych musel zastavit tanky,“ řekl Sabri. „Mohl jsem udělat mnohem víc.“ To je jen jeden z příběhů, které se staly při zřejmě tom nejvážnějším útoku na turecký stát.

Při pokusu o puč zemřelo 260 lidí

Neúspěšný pokus o vojenský převrat v Turecku byl zahájen tureckou armádou 15. července 2016 večer. Povstalecké jednotky bombardovaly vládní budovy, včetně Parlamentu, a spustily palbu na civilisty. Nejméně 260 lidí bylo zabito. Pokus o převrat skončil již po několika hodinách skončil porážkou pučistů.

Ještě rok po dramatických událostech je ale možné v Turecku pozorovat dozvuky tohoto činu. Více než 50 tisíc osob bylo zatčeno a asi 150 tisíc lidí bylo propuštěno nebo postaveno mimo službu. Důvodem podle tureckých úřadů bylo napojení těchto lidí na tureckého islámského učence Fethullaha Gülena, tedy muže, kterého prezident Recep Tayyp Erdogan viní ze zosnování pokusu o převrat. Intelektuál žijící v USA všechna obvinění popírá.

Podle Erdogana byl převrat "dar od Boha" 

Jeho následovníci pracovali a působili ve všech částech turecké společnosti - podnikali, působili v akademické obci, státní správě i sdělovacích prostředcích. Ostře ale kritizovali vládu a tak se Erdogan chopil příležitosti, aby rozdrtil a potlačil všechny své soupeře. Prezident Erdogan dokonce nazval pokus o převrat za „dar od Boha“.

Vicepremiér Mehmet Simsek trvá na tom, že vláda ve své reakci na pokus o puč jedná v souladu se zákonem. „Ve skutečnosti zachraňujeme demokracii v Turecku, právní stát a budoucnost před po moci lačnící kriminální sítí,“ řekl s odkazem činnosti Gülena. „Nikdo nezpochybnil postup USA po 11. září. Spojené království utrpělo teroristické útoky a taky přišla reakce.“

Novinář BBC na to namítl, že žádná západní vláda nečelila teroristickým útokům tak, že by svévolně propustila desetitisíce lidí bez obvinění a uvěznila 150 novinářů. „Turecko si zaslouží trochu empatie – bylo to hodně těžké. Nakonec ale uvidíte, že demokracie a soudnictví zde pracují,“ tvrdí vicepremiér.

Turci beze stopy mizí

Celá řada Turků ale jeho slovům nevěří, především ne ti, kterým zmizel někdo blízký. Manžel Emine Ozbenové Mustafa učil na univerzitě spojené s Gülenem. V květnu jej na cestě domů podle očitých svědků přepadli muži v maskách, svázali jej a zatáhli do auta. Od té doby jej nikdo neviděl a policie nezjistila, co se stalo. Několik dalších rodin také hlásilo podobné únosy.

Podle BBC současné dění připomíná 90. léta, když při konfliktu mezi tureckým státem a kurdskými radikály zmizela celá řada Kurdů. „Modlím se, aby byl naživu,“ říká Emine, která mezi vzlyky houpala svou šestiměsíční dcerku. „Nevěřím, že se podílel a přípravě puče. Chtějí-li ho stíhat, mají to udělat legálně, ne únosem. Nemohu vychovávat své děti bez jejich otce.“

Jiní se snaží bránit, i když v rámci výjimečného stavu je odpor velmi omezený. V Ankaře se pravidelně konají protesty na podporu dvou akademiků - Nuriyea Gulmena a Semiha Ozakca, kteří více než čtyři měsíce drží hladovku a požadují zpět svou práci. Propuštěni byli kvůli údajnému obvinění z terorismu, ale vzhledem k tomu, že proti nim neexistovaly žádné důkazy, byly později propuštěni.

Napětí mezi Tureckem a Západem roste

Čistky v Turecku vyvolaly napětí mezi Ankarou na jedné straně a NATO a západními spojenci na straně druhé. Proti Erdoganovi se postavili také ochránci lidských práv. Po pokusu o puč byl v zemi vyhlášen výjimečný stav, který byl prodloužen až do poloviny července 2017. Díky tomu může Erdogan zemi vládnout tvrdou rukou.

Turecké úřady už převzaly skoro tisícovku firem kvůli jejich údajným vazbám na Gülenovo hnutí. Mezi firmami, které vláda takto zkonfiskovala či do nich dosadila svého správce, jsou průmyslové podniky, banka i mediální společnosti. Vláda od loňského července převzala kontrolu nad 965 společnostmi, jejichž aktiva dohromady činí asi 41 miliard tureckých lir (zhruba 258 miliard korun). Kvůli údajným vazbám na Gülena byly za předchozí rok v Turecku uzavřeny i desítky soukromých škol, včetně asi 15 univerzit, řada zdravotnických zařízení i několik desítek médií a vydavatelství.

Související

Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016).

Turecko obvinilo USA z organizace puče v roce 2016

Turecký ministr vnitra obvinil Spojené státy, že v roce 2016 zorganizovaly nakonec neúspěšný pokus o státní převrat, který podle Ankary provedli příznivci hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena. S odvoláním na turecký list Hürriyet o tom dnes napsala agentura Reuters. Americké ministerstvo zahraničí obvinění odmítlo jako "nepodložené a nezodpovědné".
Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016), vážná situace před Bosporským mostem.

Turecko stále řeší pokus o puč, padlo 70 doživotních trestů

Soud v Istanbulu dnes vynesl doživotní tresty vězení nad 70 bývalými studenty vojenské akademie, které uznal vinnými z účasti na pokusu části armády o převrat z roku 2016. Napsal to deník Daily Sabah. Kadeti vinu odmítají. Netušili prý, že jsou součástí vojenského puče. Domnívali se tehdy, že je vezou do Istanbulu na vojenské cvičení.

Více souvisejících

vojenský převrat v Turecku (15. července 2016) Turecko Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy