Severokorejci vydělávají u nejbližších spojenců USA, těm se to nelíbí

Kuvajt - Kromě Ruska a Spojených arabských emirátů si Severokorejci jezdí vydělávat i do Kuvajtu. Přesněji řečeno tam jezdí vydělávat finance potřebné pro režim Kim Čong-una, z platu jim údajně zbude sotva pětina. Kuvajt práci Severokorejců na svém území i přes tlak Spojených států nechce omezit.

Americký spojenec v oblasti Perského zálivu Kuvajt bude i nadále garantovat pracovní víza pro pracovníky ze Severní Koree. Jejich mzdy významně pomáhají Pchjongjangu po finanční stránce, když ho dusí mezinárodní sankce. Vláda stanovisko sdělila agentuře AP ve čtvrtek, v pátek by se měl kuvajtský emír setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ve Washingtonu. 

Kuvajtská monarchie přitom byla chválena za údajné úsilí o omezení počtu severokorejských pracovníků v zemi. Vláda to ale vyvrací s tím, že rozhodně nehodlá prosadit zákaz, který by je omezoval. 

To znamená pro Spojené státy jistou výzvu. USA chtějí přesvědčit většinu států Perského zálivu, aby skoncovaly s využíváním tisíců Severokorejců pro nákladné stavby, aby omezily restaurace, které tam zprostředkovaně provozuje režim KLDR. Podle expertů a analytiků však platy takových pracovníků významně pomáhají severokorejskému režimu, který si může dovolit kupovat luxusní zboží a vyvíjet rakety, které pak chtějí použít proti Spojeným státům, nově třeba proti ostrovu Guam. 

V současné době pracuje v Kuvajtu 6 064 pracovníků z KLDR. Uvedlo to tamní ministerstvo informatiky.  To je dvakrát víc, než se předpokládalo. Agentura AP měla dříve k dispozici údaj o 2 500 Severokorejcích, kteří pracují v Kuvajtu. 

"Nemáme žádné plány na vylučování Severokorejců a Kuvajt to ani nikdy nedělal," stojí ve vyjádření vlády. V červnu ale americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že Kuvajt pozastavil udělování nových pracovních víz Severokorejcům. Bývalý šéf diplomacie John Kerry už loni přivítal krok Kuvajtu, který zrušil přímé letecké spojení do KLDR.

Podle zprávy americké diplomacie přišlo do Kuvajtu od roku 2008 na 4 tisíce pracovníků z KLDR, které tam poslala vládní Strana práce ve spolupráci s korejskou armádou. Podle těchto zpráv dělníci pracují 14 až 16 hodin denně, téměř 90 procent platu připadne zaměstnavatelské společnosti. Pracovníci trpí zdravotními potížemi spojenými s nedostatkem péče a jídla. 

Většina Severokorejců si v Perském zálivu vydělá okolo tisíce dolarů měsíčně, z toho asi polovina připadne vládě Severní Koree a dalších 300 dolarů jde manažerům společností. Průměrně tak dělníkovi zbude 200 dolarů na měsíc. To na poměry KLDR není tak zlé, podle odhadů se tam totiž pohybuje průměrná roční mzda na obyvatele na 1 700 dolarů. 

Pchjongjang posílá své pracovníky také do Ománu, Kataru nebo Spojených arabských emirátů. Všechny země jsou zároveň spojenci USA. Pro Severní Koreu je zejména důležitý právě Kuvajt. Jde totiž o jedinou zemi Zálivu, kde je otevřená severokorejská ambasáda, jejímž prostřednictvím Pchjongjang koordinuje své diplomatické záležitosti.

Související

Více souvisejících

Kuvajt Severní Korea (KLDR) peníze

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy