Konec Islámského státu: Budou bojovníci souzeni za zločiny proti lidskosti?

Rakka - Nadii bylo jen 15 let, když do její vesnice Jezídů vtrhli bojovníci islámského státu. Byla unesená, prodávali ji jako zboží na trzích a putovala od muže k muži, kteří ji pokaždé brutálně znásilnili. Všichni jí tvrdili, že je jejich majetkem a můžou si s ní dělat, co chtějí. Tři roky poté se konečně dočkala osvobození, nyní by ráda viděla zločince před soudem.

Nadia (skutečně jméno novináři neuvádějí) žije v neustálém strachu. Bývalá sexuální otrokyně je traumatizovaná a bojí se toho, že Islámský stát znovu získá sílu. Mladá Jezídka (18 let) nyní ani neví, kde se nachází její rodina a zda jsou rodiče ještě naživu. Je stále v šoku a nedokáže si pořádně vzpomenout na to, kolik sourozenců vlastně má či jak se jmenují. Nadia je jen jednou z mnoha žen, kterým džihádisté udělali ze života peklo.

Podobné příběhy si Shaima vyslechla již tisíce. Žena je součástí vyšetřovacího týmu (DCIU), který se snaží posbírat co nejvíc svědectví o zločinech páchaných bojovníky Islámského státu. Vyšetřovatelé z řad Íráčanů, Kurdů či Američanů pracují přímo pro Komisi pro mezinárodní spravedlnost (CIJA) a doufají, že svojí práci přispějí k odsouzení co nejvíce džihádistů.

Nadia je jednou z tisíce dívek a žen, které byly terorizovány IS od srpna 2014. Od té doby teroristé rozdělili nespočet rodin, popravili tisíce mužů a ženy zotročili. Drželi je v klecích a posílali je z místa na místo, dokud Nadia a její sestra neskončili v Mosulu. Zde v jednom z bývalých paláců Saddáma Husajna na vlastní oči viděla, jak byli malé děti a batolata násilně odděleny od matek. Po tři další roky slýchávala od mužů jen slova o tom, že je něčí majetek, že ji někdo koupil nebo prodal. "Přála jsem si, abych bylá mrtvá. Bití je snesitelné, ale ne prodej," svěřila se mladá dívka.

Bill Wiley je kanadský právník a také jedním ze zakladatelů CIJA. Přes dvacet let vyšetřuje válečné zločiny, byl ve Rwandě, na Balkánu i v Kongu, ale sám tvrdí, že nic tak hrozného jako zločiny IS ještě nezažil. Extrémisté jsou prý velice "vynalézaví", co se týče trestů, vraždění, mučení a sexuálních zločinů. "Jsou naprosto unikátní, od shazování domnělých homosexuálů z vysokých budov po organizovaném sexuální otrokářství," řekl Wiley novinářům z CNN.

Právník se také svěřil, že jeho tým nashromáždil důkazy o tom, jak džihádisté zabíjeli jezídské ženy, které považovali za příliš staré na to, aby mohli být sexuální otrokyně. "Úplná zkaženost IS je něco, co překvapilo mě i moje kolegy," svěřil se Wiley. Evidence se však sbírají velmi složitě a pomalu, doteď mají jen dvě složky, které by se daly použít k obžalobě dvou desítek členů a vůdců IS. Na zbytek jim chybí důkazy.

Zatím není ani jasné, kdo se bude zločiny IS zabývat. Irák zvažuje založení speciální soudu na severu země, ale chybí jim mezinárodní status pro vykonání podobných rozsudků. Ministr Mahmoud Haji Salih prohlásil, že jeho stát zvažuje několik možností včetně speciálního tribunálu na půdě OSN. Kromě toho by mohl vlastní soud mít i kurdský parlament, rozhodně však nesmí zločiny zůstat nepotrestány, řekl Salih.

Příběh Nadii se po mnoha útrapách dočkal šťastného konce. Její sestra nedlouho poté spáchala sebevraždu, když byla donucená se provdat za bojovníka IS. Nadia se potom rozhodla utéct, ale její svoboda netrvala dlouho. Poté, co ji prodali dalšímu syrskému džihádistovi, mladá dívka otěhotněla. Protože nechtěla donosit dítě zrozené ze znásilnění, skočila z věže nebo si opakovaně brala potratové pilulky. Jednoho dne její věznitel zmizel, údajně ho zabili v boji. Nadia byla znovu prodána do Mosulu, kde začátkem letošního roku došlo k náletům. Utrpěla vážná zranění včetně popálenin, ale nyní je konečně opravdu na svobodě.

Kromě CIJA se v oblasti angažuje i řada další organizací, které provádějí tu samou práci. Irák přitom nečeká na mezinárodní tribunál a některé bojovníky usvědčené z napojení na IS nebo al-Kájdu popravuje ve zrychleném procesu. Amnesty International se už vyslovilo k tomu, že procesy jsou mnohdy špatně připravené a mohlo dojít k chybám, kdy byl odsouzen i nevinný člověk.

Vyšetřovatelka Shaima tvrdí, že největší problém při její práci, je rozhodnout, co je spravedlnost a co už ne. Špatně se jí vysvětluje obětem, že jejich cílem je udělat vše proto, aby pohnali zločince před spravedlivý soud, aby se na zvěrstva nezapomnělo a už se nikdy neopakovaly. Jenže to je pro zotročené ženy, které přišly o rodiny, příliš málo. "Zabijte je všechny. To je pro nás nejlepší," říká sama Nadia. Podle ní nemá smysl udržovat zločince na živu, protože oni se nikdy ke svým chybám nepřiznají. Ve skutečnosti si vůbec neuvědomují, že by spáchali něco nelidského.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) válečné zločiny Jezídové

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy