Pád IS mění Blízký východ. Země ustupují od sektářských linií

NÁZOR - Osvobození města Havídža, poslední urbánní pevnosti IS v Iráku, na začátku října bylo vnímáno jako předzvěst pádu IS, jenž se naplnila o několik dní později osvobozením syrské Rakky, považované za hlavní město IS. Zatímco jsou dobře zdokumentovány bitvy o tyto města, stranou mediálního zájmu zůstalo, jak pád IS ovlivňuje politickou a sektářskou krajinu v regionu, tvrdí Maysam Behravesh, výzkumný pracovník Střediska pro studium Blízkého východu z Lund University, ve svém komentáři pro zpravodajskou agenturu Reuters.

Vzestup a pád IS pomohl sjednotit sektářsky rozdělené sunnity a šíity, kteří v Iráku vedli po pádu Saddáma Husajna zbytečnou sektářskou válku, ve které zemřely tisíce lidí. Obyvatelé sunnitských měst Mosulu a Havídžy vítali šiitské irácké síly, které osvobodily města od sunnitské teroristické skupiny. Šiíté uznávají utrpení, jehož byli sunnité obětí pod vládou IS a nemají (zatím) žádný zájem k němu přidávat vlastní díl.

Zkušenost s hrůzovládou IS též ovlivnila íránskou politiku. Nejvyšší duchovní vůdce Ájatolláh Sajjid Alí Chameneí projevil mírnější postoj vůči sunnitům ve svém prohlášení, jenž má podle některých váhu tzv. fatwy (nábožensko-právní stanovisko), ve kterém veřejně zakazuje jakoukoliv diskriminaci vůči menšinám. Tento komentář byl reakcí na dotaz význačného íránského sunnitského duchovního Molaviho Abdul Hamita. V Íránu, kde mají sunnité menší práva než šiíté, se jedná o poměrně význačný krok.

Nejzajímavější politické změny se dle Behraveshe dějí v Iráku. Tamní političtí vůdci se obávají narůstajícího vlivu Íránu a zároveň se pokouší vykoupit se z očí světa a svých obyvatel, které je obviňují, že prosazováním sektářských politik dopadajících na irácké sunnity – jaké byly systematicky praktikované pod bývalým předsedou vlády Núrím Málikím – irácká vláda umožnila rychlejší šíření a zakořenění IS.

Nová orientace

Iráčtí šiítští vůdci se pokouší oddělit od Íránu a včlenit se do sunnitského bloku. Znakem této nové geopolitické orientace je např. odmítnutí iráckého premiéra Hajdara Abádího oficiální výzvy Teheránu, aby se zúčastnil slavností inaugurace opět zvoleného íránského prezidenta Hasana Rúháního. Taková situace by byla nemyslitelná před několika lety, upozorňuje Behravesh.

Jinou známkou iráckého osamostatňování od Íránu je veřejné odsouzení dohody, která se týkala evakuace skupiny bojovníků IS z Libanonu do východní Sýrie, poblíž iráckých hranic. Abádí prohlásil dohodu, učiněnou Hizballáhem, hlavní zmocněncem Íránu v oblasti, za „nepřijatelnou“ a „urážku iráckému lidu".

V oblasti vojska Írán celkově ztrácí svůj vliv. Šiítské a Íránem z velké části financované milice, známé jako Lidové mobilizační síly, jsou rozděleny ohledně toho, zda zůstat na irácké vládě nezávislé – a tedy poplatné Íránu – nebo zda se zařadí do irácké pravidelné armády – a tím se oddělí od íránského vedení.

Odstupování od Íránu je doprovázeno zvýšenou snahou Iráku o zlepšení vztahů se Saúdskou Arábií, hlavním regionálním rivalem Íránu. Bylo uskutečněno několik diplomatických návštěv, včetně návštěvy Rijádu iráckým premiérem. Za nejvýznamnější a nejvíce vypovídající o změně íránského politického kurzu lze nicméně považovat návštěvu Saúdské Arábie vlivným šiítským duchovním Moqtadem al-Sadrem, jenž je zvláště oblíbený mezi iráckou městkou chudinou. Sard vydal po setkání s korunním princem Mohamedem bin Salmanem prohlášení, ve kterém si pochvaluje „pozitivní průlom v saúdsko-iráckých vztazích.“

Irák si od zlepšených vztahů se Saúdskou Arábie slibuje získání tolik potřebné ekonomické pomoci a vytvoření spíše hospodářského vztahu, který by pomohl vyrovnat politický a vojenský vliv, který má v zemi Írán. Irácká vláda též větší diskuzí se sunnitskými státy se snaží signalizovat íránské sunnitské menšině, že není loutkou Íránu.

Podle Behraveshe může mít irácká politika taktéž širší regionální přínos. Bližší vztahy mohou pomoci Saúdské Arábii získat ztracené sebevědomí a ztlumit pocit ohrožení, které získala následkem svých neúspěšných aktivit o potvrzení jejího regionálního vrchního postavení v Sýrii a Jemenu. Následkem toho mohou být rozmazané sektářské íránsko-saúdské linie a přispět k větší regionální stabilitě a bezpečnosti. Je ironií, podotýká Behravesh, že to je potlačení extremistického hnutí, co slouží jako katalyzátor zmírnění sektářských roztržek, které tak dlouho rozdělují region.

Související

Více souvisejících

Irák Írán Saúdská Arábie Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Dostihy

Velká pardubická bude i s esy ze zahraničí. Nejslavnější dostih slaví 150 let

Konkrétní podobu dostala startovní listina 134. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou na zámku Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou. Bude na ní šestnáct koní, kterým startovní čísla vylosovali operní pěvkyně Andrea Kalivodová s hrabětem Francescem Kinskym dal Borgo. Zájem startovat v českém dostihu projevil kvartet koní ze zahraničí.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropská unie směřuje k ekonomické studené válce s Čínou, varoval Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán varoval před tím, že Evropská unie směřuje k „ekonomické studené válce“ s Čínou v souvislosti s návrhem na uvalení cel na čínské elektromobily. Orbán to uvedl během rozhovoru pro státní rozhlasovou stanici, kde vyjádřil své obavy o negativní dopady tohoto kroku na evropskou ekonomiku a upozornil, že Maďarsko chce zachovat hospodářskou neutralitu a pokračovat v obchodování jak s Čínou, tak se Západem.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Rusové už mají války na Ukrajině plné zuby

Podle nezávislých ruských sociologů roste mezi Rusy podpora pro uzavření mírové dohody s Ukrajinou a ukončení konfliktu. Dva sociologické projekty, Chronicle a ExtremeScan, zaznamenaly, že rekordní počet Rusů je ochoten přijmout kompromis, i když cíle takzvané „speciální vojenské operace“ nebudou dosaženy. Uvedl to server Ukrainska pravda.

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu s vojáky izraelské armády

Izrael má kapacitu na dlouhou válku. Vyplatí se mu to ale?

Izrael už od vyhlášení nezávislosti ležel v obklíčení nepřátel. Ze státních aktérů se ale postupně staly teroristické organizace. Boj s nimi je daleko záludnější a nebezpečnější. Izraelská armáda a zpravodajské služby ale mají dostatečné kapacity na to, aby tento boj zvládly – i kdyby trval dlouhá léta.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fantastický snímek erupce na Slunci

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.

před 8 hodinami

Velká Británie

Londýn vrátil Čagoské ostrovy pod kontrolu Mauricia. Národní skandál, píší tamní média

Britská vláda oznámila, že uzavřela dohodu s Mauriciem o předání kontroly nad spornými Čagoskými ostrovy, které se nacházejí v Indickém oceánu. Čagoské ostrovy, které Británie od roku 1814 spravovala jako součást svého impéria, se skládají z asi 60 atolů a leží přibližně 500 kilometrů jižně od Malediv a 2000 kilometrů severovýchodně od Mauricia. Ačkoli se jedná o relativně malé území s rozlohou pouhých 60 čtverečních kilometrů, jejich strategická poloha uprostřed Indického oceánu z nich činí důležité geopolitické území.

před 8 hodinami

Jaderný výbuch

Putinovy hrozby nejsou prázdné řeči, atomovek má tisíce. Západ by to měl brát vážně, vyzval jaderný expert

Expert na jadernou bezpečnost Bahram Ghiassee upozornil, že Západ by měl brát vážně hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně použití jaderných zbraní. V rozhovoru pro agenturu Reuters Ghiassee reagoval na nedávný návrh úprav ruské jaderné doktríny, který umožňuje nasazení jaderných zbraní, pokud by bylo Rusko napadeno státem podporovaným jadernou mocností.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Trump se dopustil zločinů, aby zvrátil volby v roce 2020, odhalilo vyšetřování

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump se „dopustil zločinů“ s cílem zvrátit výsledek prezidentských voleb v roce 2020, uvedl speciální vyšetřovatel Jack Smith v soudním dokumentu. Podle Smithe by bývalý prezident neměl mít nárok na imunitu před trestním stíháním. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy