Kdo ohrožuje mír na Blízkém východě? Odpověď vás možná překvapí

Bagdád - Porážka Islámského státu se blíží, postižené státy jako je Sýrie nebo Irák se postupně dávají dohromady. Jenže mír tady nemusí být dlouhodobý, Spojené státy si zadělávají na další konflikt s Íránem, varuje irácký premiér Haider al-Abadi.

"Je to podvrh!" zní z iráckého tábora, kde ukazují na fotku zveřejněnou kurdskými milicemi. Na nich je zachycen íránský generál Qasem Soleimani v Kirkúku, jak rozdává rozkazy iráckým ozbrojeným silám. Kurdové tím chtějí dokázat, že Írán je připraven znovu okupovat Irák, čímž začne nová válka. Jenže Irák se brání, že fotky jsou z roku 2014 a nyní už se sousedním Íránem nemají nic společného.

Největším nepřítelem pro iráckou stabilitu je momentálně konflikt mezi Spojenými státy a Íránem, kteří na území bojují o ekonomickou i vojenskou převahu. "Není moje práce usměrnit jejich konflikt, ale musíme udělat vše pro to, aby do svých bojů znovu nezatáhli naši zemi," uvedl premiér Haider al-Abadi. Sám doufá, že Washington a Teherán rozpor vyřeší dialogem.

Vztahy mezi Íránem a USA se v posledních týdnech vyostřily, když americký prezident Donald Trump odmítl Kongresu potvrdit, že Írán jadernou dohodu z roku 2015 dodržuje. Kongres teď musí rozhodnout, zda Spojené státy proti Íránu opět zavedou sankce.

Írán podepsal jadernou dohodu se šesti světovými mocnostmi za vlády Trumpova předchůdce Baracka Obamy. Teherán se v dohodě zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených hospodářských sankcí. Prezident Trump nicméně dohodu dlouhodobě kritizuje a tvrdí, že je nejhorší, jakou USA kdy podepsaly.

"Amerika je naším největším nepřítelem. Nikdy se nesmíříme s jejich šikanou ohledně jaderné dohody," řekl v televizi duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Sousední státy na Blízkém východě se obávají, že ihned po porážce Islámského státu budou mít v regionu další válku, tentokrát dokonce hrozí i použití jaderných zbraní.

Kurdové se zase obávají, že Irák a Írán potají uzavírají dohodu. "Generál Qasem Soleimani se nesetkal s žádným zástupcem irácké vlády ani nikým jiným důležitým, vliv Íránů na naši zemi v posledních letech velmi klesá," trvá na svém premiér Haider al-Abadi. Spojené státy byly vždy trochu paranoidní ohledně vlivu Íránu, dokonce věří, že mnoho islámských ozbrojených skupin v Iráku je financováno z Teheránu.

Ozbrojené skupiny vyznávající islám přitom v posledních letech už nejsou příliš aktivní, bojovali před několika lety pro Islámskému státu, ale jejich úlohu v oblasti postupně převzala spojenecká armáda a dnes se většina z nich už rozpadla. Jedna z nejvýznamnějších skupin byla Hashd, která je však dnes oficiálně součástí iráckých ozbrojených sil. Iráčané i Kurdové na ně však vzpomínají jako na velmi kruté.

Qais al-Khazali (43), vůdce skupiny, odmítl jakoukoliv spojitost s Íránskou vládou a popřel, že by se jeho vojáci podíleli na nějakých etnických čistkách. Naopak poradil Američanům, aby okamžitě stáhli své jednotky, protože už nejsou potřeba. "Jestliže nechtějí odejít, pak je můžeme k tomu donutit. Dostaneme-li k tomu mandát od parlamentu a lidu, pak jsme připravení se jim postavit," tvrdí al-Khazali. To by ovšem znamenalo noční můru pro diplomaty, pokud by iráčtí bojovníci, které ovládá Írán, jak věří USA, začali zabíjet americké vojáky.

Související

Více souvisejících

Irák Írán USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 38 minutami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropská unie směřuje k ekonomické studené válce s Čínou, varoval Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán varoval před tím, že Evropská unie směřuje k „ekonomické studené válce“ s Čínou v souvislosti s návrhem na uvalení cel na čínské elektromobily. Orbán to uvedl během rozhovoru pro státní rozhlasovou stanici, kde vyjádřil své obavy o negativní dopady tohoto kroku na evropskou ekonomiku a upozornil, že Maďarsko chce zachovat hospodářskou neutralitu a pokračovat v obchodování jak s Čínou, tak se Západem.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Rusové už mají války na Ukrajině plné zuby

Podle nezávislých ruských sociologů roste mezi Rusy podpora pro uzavření mírové dohody s Ukrajinou a ukončení konfliktu. Dva sociologické projekty, Chronicle a ExtremeScan, zaznamenaly, že rekordní počet Rusů je ochoten přijmout kompromis, i když cíle takzvané „speciální vojenské operace“ nebudou dosaženy. Uvedl to server Ukrainska pravda.

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu s vojáky izraelské armády

Izrael má kapacitu na dlouhou válku. Vyplatí se mu to ale?

Izrael už od vyhlášení nezávislosti ležel v obklíčení nepřátel. Ze státních aktérů se ale postupně staly teroristické organizace. Boj s nimi je daleko záludnější a nebezpečnější. Izraelská armáda a zpravodajské služby ale mají dostatečné kapacity na to, aby tento boj zvládly – i kdyby trval dlouhá léta.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fantastický snímek erupce na Slunci

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.

před 6 hodinami

Velká Británie

Londýn vrátil Čagoské ostrovy pod kontrolu Mauricia. Národní skandál, píší tamní média

Britská vláda oznámila, že uzavřela dohodu s Mauriciem o předání kontroly nad spornými Čagoskými ostrovy, které se nacházejí v Indickém oceánu. Čagoské ostrovy, které Británie od roku 1814 spravovala jako součást svého impéria, se skládají z asi 60 atolů a leží přibližně 500 kilometrů jižně od Malediv a 2000 kilometrů severovýchodně od Mauricia. Ačkoli se jedná o relativně malé území s rozlohou pouhých 60 čtverečních kilometrů, jejich strategická poloha uprostřed Indického oceánu z nich činí důležité geopolitické území.

před 6 hodinami

Jaderný výbuch

Putinovy hrozby nejsou prázdné řeči, atomovek má tisíce. Západ by to měl brát vážně, vyzval jaderný expert

Expert na jadernou bezpečnost Bahram Ghiassee upozornil, že Západ by měl brát vážně hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně použití jaderných zbraní. V rozhovoru pro agenturu Reuters Ghiassee reagoval na nedávný návrh úprav ruské jaderné doktríny, který umožňuje nasazení jaderných zbraní, pokud by bylo Rusko napadeno státem podporovaným jadernou mocností.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Joe Biden

Biden řekl, jestli se Blízký východ může vyhnout totální válce

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že totální válce na Blízkém východě lze stále zabránit, ale vyžaduje to ještě mnoho úsilí. Biden to uvedl v době, kdy v regionu panuje velké napětí kvůli izraelským útokům v pásmu Gazy a Libanonu a očekává se reakce Izraele na masivní raketový útok z Teheránu z úterního večera.

před 10 hodinami

Fico žaluje Bárdyho: Kvůli přebalu knihy chce pět milionů. Je to šikana, reaguje novinář

Slovenský premiér podal žalobu na šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petera Bárdyho kvůli jeho knize, která se zabývá právě Robertem Ficem. Premiérovi vadí použití jeho fotografie na obálce a požaduje od Bárdyho i vydavatele knihy odškodné ve výši 100 tisíc eur (přes 2,5 milionu korun) a omluvu. Bárdy ve čtvrtek oznámil, že žalobu vnímá jako formu šikany a hodlá se proti ní bránit u soudu. Stejnou částku chce předseda strany Směr vymoci i po nakladatelství Ringier Slovakia Media.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy