Arabové nejsou největším nebezpečím Islámského státu, tvrdí odborník na terorismus

Washington - „Islámský stát se mění, radikálové z arabských zemí už nehrají prim v teroristických plánech,“ říká Michael Weiss, bezpečnostní odborník pracující pro CNN. Jako příklad uvedl nedávný útok na Manhattanu.

Při nedávném útoku v New Yorku zemřelo 8 lidí a další desítka byla zraněna. Jednalo se o nejhorší teroristický čin v americké metropoli od 11. září 2001. K útoku se přihlásila extrémistická organizace Islámský stát. Avšak sám pachatel Sajfulo Sajpov byl Uzbek.

Sajpov obdivoval poslání Islámského státu, po činu projevil lítost jen nad tím, že čekal v ulicích New Yorku více lidí. Weiss se pozastavil nad proměnou tohoto devětadvacetiletého muže. „Jeden z jeho známých řekl pro Rádio Svobodná Evropa, že Sajpov začal v poslední době mít radikální názory. Charakterizoval ho jako ‚lehce agresivního‘ člověka, ale ‚nijak zvlášť věřícího‘,“ napsal.

Pokud je to pravda, pokračuje Weiss, tak máme co do činění s novým modelem člověka, který páchá zlo ve jménu Islámského státu. Jedná se o extrémistu-samouka, který čte džihádistickou literaturu, ve níž nachází zálibu. Jedná se většinou o osamělé muže, kteří trpí komplexy a potřebují si dokázat své „mužství“.

Podle Weisse není náhodou ani to, že nikoli Arab, nýbrž Uzbek byl aktérem nejhoršího útoku v New Yorku od dob Al-Káidy. Domnívá se, že v zemích bývalého Sovětského svazu se rekrutují ti největší zabijáci Islámského státu.

To mu potvrdil bývalý člen ISIS. „Ten mladík byl členem bezpečnostních složek a jeho úkolem bylo zaučovat zahraniční bojovníky z celého světa. Říkal, že se bál a zároveň obdivoval najaté Čečence, kteří měli většinou nevyřízené účty v boji o nezávislost Čečenska,“ vysvětlil.

Nešlo však jen o Čečence, ale i příslušníky států tzv. „Malé Asie“. Jako příklad Weiss uvádí Gulmuroda Chalimova, samozvaného ministra války Islámského státu. Ten dřív působil v Tadžikistánu jako člen policejních složek. Vojenským výcvikem prošel mimo jiné i v USA, přičemž se jednalo i o protiteroristické výcviky.

Chalimov se následně přidal k Islámskému státu, odkud hlásal, že se s „Boží pomocí“ pomstí Americe za to, jak učí vojáky zabíjet muslimy.

Jeho předchůdce, který je znám jako Abú Omar al-Šíšání, se ve skutečnosti jmenoval Tarchan Batirašvili a dřív působil v gruzínských speciálních jednotkách, což potvrdilo i ministerstvo obrany Gruzie.

Příklady Chalimova a Batirašviliho naznačují, kam Islámský stát soustřeďuje svoji pozornost. Mladíci inspirovaní Islámským státem z neislámských zemí jsou silou, která ukazuje podporu radikálů v postsovětském prostoru a do budoucna je dozajista nebezpečím, protože jsou plni sil. „Uzbekové, Tádžikové, Kazaši a Kyrgyzové jsou rozmanitou skupinou, vzájemně si nejsou příliš podobní. Nikdy však, až na některé výjimky, neválčili,“ říká Steve Swerdlow, odborník na lidská práva ve střední Asii.

Trend teroristů ze zemí bývalé SSSR potvrzuje i útok z června minulého roku na istanbulském mezinárodním letišti Atatürk. Všichni tři útočníci, kteří zabili víc než 40 lidí, se narodili a vyrůstali v postsovětském prostoru.

Nedlouho po letištním útoku následovalo vraždění v klubu Reina, které měl na svědomí Abdulgadir Mašaripov. U všech čtyřech útočníků panovalo podezření ze spolupráce s Islámským státem, u Mašaripova se potvrdilo.

Dříve bylo složitější rozšířit islamistický extrémismus do jiných zemí. Výjimkou je snad jen útok na Bostonský maraton, který se udál téměř před pěti lety a který měli na svědomí bratři Carnajevové z oblasti Severního Kavkazu.

Vypadá to, že se vliv ISIS v prostorech bývalého Sovětského svazu bude rozšiřovat. Vždyť i sám vůdce teroristické organizace označil Islámský stát za různorodou a vícejazyčnou instituci, kam mají „všechny rasy, etnika a národnosti dveře otevřené“.

Související

Více souvisejících

islám Islámský stát (IS) Terorismus teroristický útok v Bostonu (USA 15.4.2013) Teroristické útoky v Turecku USA (Spojené státy americké) Gulmurod Chalimov (velitel IS) Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Abdulgadir Mašaripov (terorista) Sayfull Saipov Útok v USA: Muž najel náklaďákem do lidí v Manhattanu (31. 10. 2017)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy