Egypt na Sinaji selhal: Železná pěst neplatí, změna taktiky IS je znepokojivá

Káhira - S Islámským státem (IS), pod jehož vlajkou ozbrojenci v pátek zavraždili přes 300 věřících v mešitě Ravda v Bir al-Abdu, bojuje Egypt na Sinaji už čtyři roky. Podle deníku The New York Times je hrubá síla jedinou strategií Káhiry v otázce hlubokých sociálních a ekonomických problémů Sinajského poloostrova. A tento postup selhává.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí přišel s poselstvím, že hodlá proti viníkům zasáhnout "železnou pěstí" a "pomstít mučedníky". Sísí volá po víceúrovňové strategii na potlačení "existenční hrozby radikálního džihádismu", jejíž součástí by například bylo nasazení umírněných duchovních k šíření umírněné formy islámu. Egyptská armáda ještě v pátek zahájila odvetné letecké údery. 

The New York Times ale napsal, že Káhira nabízí jen velmi málo nástrojů k řešení problémů jako je "chronická" nezaměstnanost, negramotnost či špatný přístup ke zdravotní péči. "Po desetiletí nahlížel Egypt na Sinaj vojenským prizmatem a vůči odcizenému místnímu obyvatelstvu postupoval agresivně. Armáda vykonávala hromadné popravy a ničila celé vesnice," napsal deník.

"Egypťané si nedokázali připustit, že IS nepředstavuje pouze teroristickou hrozbu. Zabíjení teroristů nestačí. Musí IS připravit o podporu místních, která pramení z historického přehlížení Sinaje Káhirou," řekl bývalý odborník na Egypt při bezpečnostní radě Bílého domu.

Amnesty International (AI) na Sinaji zdokumentovala systematické prohřešky ze strany bezpečnostních sil. Do vzorce prý zapadá také video zveřejněné v dubnu, na němž bojovníci pod dohledem armádních důstojníků popravují skupinu místních mužů. Podle AI jsou záběry autentické.

Konkrétní informace o konfliktu na Sinaji jsou velmi vzácné, přičemž zahraniční reportéři a většina těch egyptských má na území vstup zakázán. Egyptská armáda na facebookových stránkách uvádí, že zde zabila už alespoň 3000 islamistů, což by řádově přesahovalo dříve odhadovaný rozsah povstání.

Analytici se obávají, že problém může umocnit pád IS v Iráku a Sýrii, odkud by se do vlasti mohli vrátit egyptští džihádisté. Znepokojivá je také změna taktiky ozbrojenců na Sinaji, kteří místo stanovišť bezpečnostních složek začínají, jak se zdá, cílit na tzv. měkké cíle, jako jsou právě mešity. "Když už jsou terčem útoků i mešity, kde jsme teda v bezpečí?" ptá se v článku The New York Times Muhammad Abdal Salám, přeživší tragédie v Bir al-Abdu a jeden z 15 milionů egyptských súfistů.

Související

Abd Fattáh Sísí

Při egyptské protiteroristické operaci bylo na Sinaji zabito 53 radikálů

Káhira - Egyptští vojáci a policisté zahájili minulý pátek operaci, která byla podle úřadů namířena proti "teroristickým i kriminálním živlům a organizacím". V minulém týdnu bezpečnostní složky zlikvidovaly 53 islamistických radikálů a dalších 650 lidí podezřelých z islamistického extremismu zadržely. 

Více souvisejících

Útok na mešitu na Sinaji (24.11.2017) Islámský stát (IS) Egypt Abd Fattáh Sísí Terorismus

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy