Teror v Egyptě? Při útocích umírali i Češi, nejhorší je situace na Sinaji

Při včerejším teroristickém útoku nedaleko pyramid v Gíze zemřeli tři turisté z Vietnamu. Po dvou letech se tak cílem atentátníků opět stali cizinci, na kterých je egyptské hospodářství z velké míry finančně závislé. V minulosti při podobných událostech umírali i Češi.

Případů teroristických útoků a politického násilí je moderní historie Egypta plná. Nejhorší situace je na Sinajském poloostrově, kde se islamisticky motivované násilí prolíná s konfliktem mezi vládními ozbrojenými složkami a místními beduínskými kmeny. V posledních letech se v oblasti aktivizovala i místní odnož Islámského státu, která si říká „Sinajská provincie“. Kořeny konfliktu na Sinaji jsou hluboké, místní beduínské kmeny se dlouhodobě cítí přehlíženy centrální vládou a usilují o větší autonomii.

Častým cílem teroristický útoků se proto stávají policisté a vojáci. Další „oblíbenou“ skupinou, na kterou se islámští radikálové zaměřují, jsou kopští křesťané. V poslední době se také množí útoky na súfijské muslimy, které džihádisté považují za heretiky. Včerejší výbuch bomby, při kterém zahynuli tři Vietnamci a místní řidič, pak připomíná, že se obětmi terorismu v Egyptě občas stávají i zahraniční turisté. Při jednom z bombových atentátů před třinácti lety zemřela i vůbec první česká oběť teroristických útoků.

Jedním z nejznámějších takových incidentů je dodnes masakr v Luxoru, který se odehrál v roce 1997.  Ozbrojenci přestrojení za policisty tenkrát vnikli do chrámového komplexu a během třičtvrtě hodiny povraždili 62 lidí. Z drtivé většiny se jednalo o zahraniční turisty. Za masakr byla zodpovědná skupina Gamá al-Islamíja.

V roce 2004 zase na Sinajském poloostrově došlo k sérii bombových útoků, při kterých zemřelo 34 lidí. Nejvíce obětí způsobil sebevražedný atentátník, který s náklaďákem plným výbušnin najel do lobby hotelu Taba Hilton.

O rok později došlo k podobnému incidentu v turistickém letovisku Šarm aš-Šajch na pobřeží Rudého moře. Při sérii výbuchů zemřelo 88 lidí, 31 z nich pocházelo ze zahraničí. Jendou z obětí byl i český občan, který pracoval na recepci v místním hotelu. Šlo o vůbec prvního Čecha, který byl při teroristických útocích zabit.

V roce 2006 vybuchly nálože v dalším místě oblíbeném mezi návštěvníky ze zahraničí. K útoku v resortu Dahab, při kterém zemřelo minimálně 23 lidí, se přihlásila organizace Džamá'at at-tawhíd wa-l-džihád. Většina obětí byla místní národnosti.

Velkou pozornost přitáhlo neštěstí z roku 2015, kdy vybuchla nálož umístěná na palubě letadla Metrojet Flight 9268. Stroj směřoval do ruského Petrohradu a většina z 224 lidí na palubě byla ruské národnosti. K činu se později přihlásila organizace Islámský stát. Motivem činu byla pomsta za ruské nálety na organizaci v Sýrii.

V roce 2017 došlo k vůbec nejtragičtějšímu teroristickému útoku v egyptské historii. Jeho cílem tentokrát byli místní súfijští věřící, kteří se sešli v mešitě Al-Rawda. V té nejprve vybuchla nálož a na lidi prchající z místa poté zaútočili připravení teroristé. Celková bilance byla více jak 300 mrtvých a mnoho desítek zraněných. Ve stejném roce byla v letovisku Hurghada zabita další Češka, kterou pobodal osamocený útočník. Dalšími obětmi se staly dvě německé turistky.

Přestože v Egyptě občas dochází k útokům na turisty, drtivou většinu obětí násilí se stávají místní obyvatelé.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt Terorismus Pyramidy Útok na mešitu na Sinaji (24.11.2017) Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy