Při včerejším teroristickém útoku nedaleko pyramid v Gíze zemřeli tři turisté z Vietnamu. Po dvou letech se tak cílem atentátníků opět stali cizinci, na kterých je egyptské hospodářství z velké míry finančně závislé. V minulosti při podobných událostech umírali i Češi.
Případů teroristických útoků a politického násilí je moderní historie Egypta plná. Nejhorší situace je na Sinajském poloostrově, kde se islamisticky motivované násilí prolíná s konfliktem mezi vládními ozbrojenými složkami a místními beduínskými kmeny. V posledních letech se v oblasti aktivizovala i místní odnož Islámského státu, která si říká „Sinajská provincie“. Kořeny konfliktu na Sinaji jsou hluboké, místní beduínské kmeny se dlouhodobě cítí přehlíženy centrální vládou a usilují o větší autonomii.
Častým cílem teroristický útoků se proto stávají policisté a vojáci. Další „oblíbenou“ skupinou, na kterou se islámští radikálové zaměřují, jsou kopští křesťané. V poslední době se také množí útoky na súfijské muslimy, které džihádisté považují za heretiky. Včerejší výbuch bomby, při kterém zahynuli tři Vietnamci a místní řidič, pak připomíná, že se obětmi terorismu v Egyptě občas stávají i zahraniční turisté. Při jednom z bombových atentátů před třinácti lety zemřela i vůbec první česká oběť teroristických útoků.
Jedním z nejznámějších takových incidentů je dodnes masakr v Luxoru, který se odehrál v roce 1997. Ozbrojenci přestrojení za policisty tenkrát vnikli do chrámového komplexu a během třičtvrtě hodiny povraždili 62 lidí. Z drtivé většiny se jednalo o zahraniční turisty. Za masakr byla zodpovědná skupina Gamá al-Islamíja.
V roce 2004 zase na Sinajském poloostrově došlo k sérii bombových útoků, při kterých zemřelo 34 lidí. Nejvíce obětí způsobil sebevražedný atentátník, který s náklaďákem plným výbušnin najel do lobby hotelu Taba Hilton.
O rok později došlo k podobnému incidentu v turistickém letovisku Šarm aš-Šajch na pobřeží Rudého moře. Při sérii výbuchů zemřelo 88 lidí, 31 z nich pocházelo ze zahraničí. Jendou z obětí byl i český občan, který pracoval na recepci v místním hotelu. Šlo o vůbec prvního Čecha, který byl při teroristických útocích zabit.
V roce 2006 vybuchly nálože v dalším místě oblíbeném mezi návštěvníky ze zahraničí. K útoku v resortu Dahab, při kterém zemřelo minimálně 23 lidí, se přihlásila organizace Džamá'at at-tawhíd wa-l-džihád. Většina obětí byla místní národnosti.
Velkou pozornost přitáhlo neštěstí z roku 2015, kdy vybuchla nálož umístěná na palubě letadla Metrojet Flight 9268. Stroj směřoval do ruského Petrohradu a většina z 224 lidí na palubě byla ruské národnosti. K činu se později přihlásila organizace Islámský stát. Motivem činu byla pomsta za ruské nálety na organizaci v Sýrii.
V roce 2017 došlo k vůbec nejtragičtějšímu teroristickému útoku v egyptské historii. Jeho cílem tentokrát byli místní súfijští věřící, kteří se sešli v mešitě Al-Rawda. V té nejprve vybuchla nálož a na lidi prchající z místa poté zaútočili připravení teroristé. Celková bilance byla více jak 300 mrtvých a mnoho desítek zraněných. Ve stejném roce byla v letovisku Hurghada zabita další Češka, kterou pobodal osamocený útočník. Dalšími obětmi se staly dvě německé turistky.
Přestože v Egyptě občas dochází k útokům na turisty, drtivou většinu obětí násilí se stávají místní obyvatelé.
Související
V egyptském hotelu se poprali zaměstnanci s turisty
Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze
Egypt , Terorismus , Pyramidy , Útok na mešitu na Sinaji (24.11.2017) , Islámský stát (IS)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek