Teror v Egyptě? Při útocích umírali i Češi, nejhorší je situace na Sinaji

Při včerejším teroristickém útoku nedaleko pyramid v Gíze zemřeli tři turisté z Vietnamu. Po dvou letech se tak cílem atentátníků opět stali cizinci, na kterých je egyptské hospodářství z velké míry finančně závislé. V minulosti při podobných událostech umírali i Češi.

Případů teroristických útoků a politického násilí je moderní historie Egypta plná. Nejhorší situace je na Sinajském poloostrově, kde se islamisticky motivované násilí prolíná s konfliktem mezi vládními ozbrojenými složkami a místními beduínskými kmeny. V posledních letech se v oblasti aktivizovala i místní odnož Islámského státu, která si říká „Sinajská provincie“. Kořeny konfliktu na Sinaji jsou hluboké, místní beduínské kmeny se dlouhodobě cítí přehlíženy centrální vládou a usilují o větší autonomii.

Častým cílem teroristický útoků se proto stávají policisté a vojáci. Další „oblíbenou“ skupinou, na kterou se islámští radikálové zaměřují, jsou kopští křesťané. V poslední době se také množí útoky na súfijské muslimy, které džihádisté považují za heretiky. Včerejší výbuch bomby, při kterém zahynuli tři Vietnamci a místní řidič, pak připomíná, že se obětmi terorismu v Egyptě občas stávají i zahraniční turisté. Při jednom z bombových atentátů před třinácti lety zemřela i vůbec první česká oběť teroristických útoků.

Jedním z nejznámějších takových incidentů je dodnes masakr v Luxoru, který se odehrál v roce 1997.  Ozbrojenci přestrojení za policisty tenkrát vnikli do chrámového komplexu a během třičtvrtě hodiny povraždili 62 lidí. Z drtivé většiny se jednalo o zahraniční turisty. Za masakr byla zodpovědná skupina Gamá al-Islamíja.

V roce 2004 zase na Sinajském poloostrově došlo k sérii bombových útoků, při kterých zemřelo 34 lidí. Nejvíce obětí způsobil sebevražedný atentátník, který s náklaďákem plným výbušnin najel do lobby hotelu Taba Hilton.

O rok později došlo k podobnému incidentu v turistickém letovisku Šarm aš-Šajch na pobřeží Rudého moře. Při sérii výbuchů zemřelo 88 lidí, 31 z nich pocházelo ze zahraničí. Jendou z obětí byl i český občan, který pracoval na recepci v místním hotelu. Šlo o vůbec prvního Čecha, který byl při teroristických útocích zabit.

V roce 2006 vybuchly nálože v dalším místě oblíbeném mezi návštěvníky ze zahraničí. K útoku v resortu Dahab, při kterém zemřelo minimálně 23 lidí, se přihlásila organizace Džamá'at at-tawhíd wa-l-džihád. Většina obětí byla místní národnosti.

Velkou pozornost přitáhlo neštěstí z roku 2015, kdy vybuchla nálož umístěná na palubě letadla Metrojet Flight 9268. Stroj směřoval do ruského Petrohradu a většina z 224 lidí na palubě byla ruské národnosti. K činu se později přihlásila organizace Islámský stát. Motivem činu byla pomsta za ruské nálety na organizaci v Sýrii.

V roce 2017 došlo k vůbec nejtragičtějšímu teroristickému útoku v egyptské historii. Jeho cílem tentokrát byli místní súfijští věřící, kteří se sešli v mešitě Al-Rawda. V té nejprve vybuchla nálož a na lidi prchající z místa poté zaútočili připravení teroristé. Celková bilance byla více jak 300 mrtvých a mnoho desítek zraněných. Ve stejném roce byla v letovisku Hurghada zabita další Češka, kterou pobodal osamocený útočník. Dalšími obětmi se staly dvě německé turistky.

Přestože v Egyptě občas dochází k útokům na turisty, drtivou většinu obětí násilí se stávají místní obyvatelé.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt Terorismus Pyramidy Útok na mešitu na Sinaji (24.11.2017) Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy