Boj o Saná si vyžádal přes 230 mrtvých, Írán vyzývá k další válce

Saná - Boje v jemenské metropoli si od pátku vyžádaly životy 234 lidí. Zraněno je na 400 osob. V noci na dnešek pokračovaly nálety především na centrum města. Smrt exprezidenta vyvolala kritické reakce zejména ze strany arabských zemí.

Boje v Saná začaly minulou středu, když se proti sobě postavily tábory dosavadních spojenců - povstaleckých Húsíů a oddílů věrných bývalému prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi. Šlo podle všeho o spor, kdo ovládne největší jemenskou mešitu v centru města, již dosud střežili Sálihovi lidé.

O víkendu Sálih oznámil, že je ochoten vyjednávat se Saúdskou Arábií a jejími spojenci, kteří bojují na straně jemenské vlády. V pondělí byl Sálih zabit a Húsíové na dnešek svolali manifestaci na oslavu jeho smrti.

Koordinátor OSN pro Jemen Jamie McGoldrick řekl, že dnes ráno byl v Saná klid, ale v noci město zasáhlo 25 náletů. Od rána se lidé objevují po pětidenních bojích znovu na ulicích.

Sálihova smrt vyvolala šok a kritické reakce zejména ze strany arabských zemí. Generální tajemník Ligy arabských států Ahmad Abúl Ghajt označil Húsíe za zločince. Sálihův syn Ahmad Alí slíbil, že otcovu smrt pomstí. "Povedu boj až do té doby, dokud z Jemenu neodejde poslední Húsí," řekl Ahmad Alí, který žije ve Spojených arabských emirátech.

Írán je hlavní spojenec šíitských povstalců a pomáhá jim v boji proti jemenské vládě. Íránský prezident Hasan Rúhání řekl, že "Jemen bude osvobozen od útočníků" a postarají se o to podle něj lidé, kteří jsou připraveni se obětovat. Velitel íránských elitních revolučních gard Mohammad Alí Džaafarí prohlásil, že "zrádcovští Saúdští Arabové se snaží ohrozit bezpečnost Jemenu spojenectvím s USA a Izraelem". Podle něj Rijád připravoval "puč" proti Húsíům, avšak podařilo se ho zničit ještě v zárodku.

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst

Počet lidí trpících akutní podvýživou rychle roste v oblastech Jemenu, které jsou pod kontrolou vlády. Nejzávažnější případy se vyskytují na pobřeží Rudého moře, jak uvádí nedělní zpráva představitelů iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) OSN.

Více souvisejících

Jemen Alí Abdalláh Sálih Írán Saúdská Arábie Hasan Rúhání

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 46 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích

Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy