Boj o Saná si vyžádal přes 230 mrtvých, Írán vyzývá k další válce

Saná - Boje v jemenské metropoli si od pátku vyžádaly životy 234 lidí. Zraněno je na 400 osob. V noci na dnešek pokračovaly nálety především na centrum města. Smrt exprezidenta vyvolala kritické reakce zejména ze strany arabských zemí.

Boje v Saná začaly minulou středu, když se proti sobě postavily tábory dosavadních spojenců - povstaleckých Húsíů a oddílů věrných bývalému prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi. Šlo podle všeho o spor, kdo ovládne největší jemenskou mešitu v centru města, již dosud střežili Sálihovi lidé.

O víkendu Sálih oznámil, že je ochoten vyjednávat se Saúdskou Arábií a jejími spojenci, kteří bojují na straně jemenské vlády. V pondělí byl Sálih zabit a Húsíové na dnešek svolali manifestaci na oslavu jeho smrti.

Koordinátor OSN pro Jemen Jamie McGoldrick řekl, že dnes ráno byl v Saná klid, ale v noci město zasáhlo 25 náletů. Od rána se lidé objevují po pětidenních bojích znovu na ulicích.

Sálihova smrt vyvolala šok a kritické reakce zejména ze strany arabských zemí. Generální tajemník Ligy arabských států Ahmad Abúl Ghajt označil Húsíe za zločince. Sálihův syn Ahmad Alí slíbil, že otcovu smrt pomstí. "Povedu boj až do té doby, dokud z Jemenu neodejde poslední Húsí," řekl Ahmad Alí, který žije ve Spojených arabských emirátech.

Írán je hlavní spojenec šíitských povstalců a pomáhá jim v boji proti jemenské vládě. Íránský prezident Hasan Rúhání řekl, že "Jemen bude osvobozen od útočníků" a postarají se o to podle něj lidé, kteří jsou připraveni se obětovat. Velitel íránských elitních revolučních gard Mohammad Alí Džaafarí prohlásil, že "zrádcovští Saúdští Arabové se snaží ohrozit bezpečnost Jemenu spojenectvím s USA a Izraelem". Podle něj Rijád připravoval "puč" proti Húsíům, avšak podařilo se ho zničit ještě v zárodku.

Související

Více souvisejících

Jemen Alí Abdalláh Sálih Írán Saúdská Arábie Hasan Rúhání

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

Izraelské tanky drtí Chan Júnis. Vojáci věří, že dopadnou člena vedení Hamásu

Izraelské válečné úsilí v Pásmu Gazy se momentálně soustředí zejména na město Chán Júnis na jihu palestinské enklávy, protože vojáci si myslí, že zde dopadnou jednu z vůdčích osobností Hamásu Jahju Sinvára. Boje ale pokračují i na severu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy