Izraelský soud pozastavil plán vlády na deportaci afrických migrantů

Jeruzalém - Plán izraelské vlády deportovat zpět do Afriky migranty, kteří se v zemi nacházejí bez souhlasu úřadů, byl dočasně pozastaven. Rozhodl o tom izraelský nejvyšší soud. Předběžné soudní opatření dočasně zmrazilo deportace, ale nezakazuje migrantům v rámci tohoto plánu dobrovolně odejít.

V Izraeli je nyní podle ministerstva vnitra asi 42.000 afrických migrantů bez potřebného povolení; polovinu tvoří děti, ženy a muži s rodinami, což je skupina, které bezprostřední deportace nehrozí. Podle lednového prohlášení izraelského ministra vnitra Arje Deriho se okamžitá deportace nemá týkat ani těch, kdo podali žádost o azyl do konce roku 2017 a jejichž žádost ještě nebyla vyřízena.

Soud dal vládě čas do 26. března, aby dodala více informací k právnímu zdůvodnění tohoto záměru. Napsala to dnes agentura AFP. Deportace kritizoval i Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) a proti vládnímu záměru se v Izraeli v předchozích týdnech konaly demonstrace.

Afričtí migranti v Izraeli pocházejí hlavně z Eritreje a Súdánu. Většina z nich tvrdí, že uprchli před válkou a pronásledováním. Izrael je ale považuje většinou za ekonomické migranty. Do Izraele přišli ve velké uprchlické vlně přes egyptskou hranici, než tam Izrael v roce 2013 dokončil pohraniční plot.

Svobodní bezdětní muži, zejména z Eritreje a Súdánu, kteří jsou v Izraeli nelegálně, dostali v lednu ultimátum, aby zemi opustili do 1. dubna, jinak jim hrozí vězení. Tomu, kdo z Izraele dobrovolně odejde do konce března, úřady slibují 3500 dolarů (asi 70.000 korun) a letenku zadarmo. Podle Izraele si migranti mohou vybrat, zda se vrátí do vlasti, nebo zamíří do neupřesněné třetí země. V médiích se objevily informace, že by touto zemí mohla být Rwanda nebo Uganda.

Související

Více souvisejících

Izrael uprchlíci Imigranti z Afriky a Blízkého Východu

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy