Damašek – Již od roku 2011 plní události v Sýrii stránky českých i světových médií. Jde o nepřehledný konflikt, jež si vyžádal obrovské množství obětí a miliony lidí vyhnal ze svých domovů. V čem je syrská občanská válka tak specifická a proč se Sýrie přeměnila na jedno velké bitevní pole? Odpověď hledá web The National Interest.
Když americký prezident Donald Trump obhajoval úder na syrské cíle, uvedl mimo jiné, že díky hrůzám první světové války se svět rozhodl zakázat chemické zbraně. Syrský konflikt ale nepřipomíná pouze první světovou válku. Tím, že se v něm vlastně zprostředkovaně utkávají Spojené státy a Rusko, připomíná i válku studenou. A svojí rozdrobeností a pustošivou povahou zase dává vzpomenout na válku třicetiletou, jež v první polovině 17. století sžírala Evropu.
Jak již bylo naznačeno, syrský konflikt je důležitý i tím, jak se v něm angažují různé mocnosti. A nejde zdaleka jen o Rusko nebo USA. Do bojů se zapojilo i Turecko nebo Írán, čili regionální mocnosti, jež v regionu prosazují svoje zájmy. Zatímco Turci konfliktu využili k alespoň částečné pacifikaci kurdských sil na jih od svých hranic, Írán jednoznačně profituje z chaosu a nestability jež vleklá občanská válka do regionu přinesla.
Teheránský režim byl téměř od počátku konfliktu politickým spojencem Bašára Asada. Asadovy vojenské porážky v prvních fázích války ale Írán donutily zasáhnout do konfliktu i vojensky. Na jeho straně se do bojů zapojila mimo jiné i teroristická organizace Hizballáh, jež tak bojuje na straně Bašára Asada, jež je spojencem Ruska, jež v regionu oficiálně bojuje proti terorismu. Situace v Sýrii je, jak vidno, velmi zamotaná.
I když Bašár Asad konflikt nakonec vyhraje (čemuž v tuto chvíli vše nasvědčuje), jeho dlouhou válkou zdecimovaná armáda nebude schopna kontrolovat dobytou zemi sama. Dá se tak očekávat, že v Sýrii zůstanou íránské ozbrojené složky. Pozice Íránu v regionu tak velmi posílí. Tato vyhlídka konec konců k zásahu do konfliktu donutila i Izrael, jež několikrát letecky napadl íránské pozice.
Do války se zapojily i Spojené státy. Za vlády Baracka Obamy začali Američané podnikat letecké údery za účelem likvidace teroristů z ISIS. Rovněž zřídili v Sýrii své výcvikové tábory a tajné základny a dle dostupných informací investovali nemalé prostředky do výcviku opozičních vojáků a kurdských bojovníků. Ti měli za cíl jednak porazit ISIS a také odstranit Asadův režim. K přímému úderu na Asadovy síly ale Obama nikdy nesáhl, a to ani v roce 2013, kdy syrský režim pravděpodobně spáchal plynové útoky.
Své zájmy má v syrském konfliktu i Rusko. Blízký spojenec Bašára Asada se do války zapojil poté, co se konflikt na Ukrajině přestal vyvíjet podle jeho představ. Ruské zájmy v ukrajinském konfliktu nebyly plně prosazeny a Vladimiru Putinovi hrozilo, že se na domácí politické scéně stane terčem kritiky.
Ruské působení v Sýrii je (naštěstí pro Putina) o něco úspěšnější než ukrajinská kampaň. Rusům se podařilo navázat styky s tradičními spojenci USA jako je Egypt, Turecko nebo Saudská Arábie. Ruská federace se také prostřednictvím zapojení do syrské občanské války snaží prezentovat jako globální mocnost.
Související
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Izrael zřejmě neomezil odvetu jen na Írán. Útočil i v další zemi
Sýrie , Bašár Asad , Syrská krize , USA (Spojené státy americké) , Rusko , Írán , Turecko
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák