Kombinace první světové a studené války? Boje v Sýrii jsou nejhorší konflikt 21. století?

Damašek – Již od roku 2011 plní události v Sýrii stránky českých i světových médií. Jde o nepřehledný konflikt, jež si vyžádal obrovské množství obětí a miliony lidí vyhnal ze svých domovů. V čem je syrská občanská válka tak specifická a proč se Sýrie přeměnila na jedno velké bitevní pole? Odpověď hledá web The National Interest.

Když americký prezident Donald Trump obhajoval úder na syrské cíle, uvedl mimo jiné, že díky hrůzám první světové války se svět rozhodl zakázat chemické zbraně. Syrský konflikt ale nepřipomíná pouze první světovou válku. Tím, že se v něm vlastně zprostředkovaně utkávají Spojené státy a Rusko, připomíná i válku studenou. A svojí rozdrobeností a pustošivou povahou zase dává vzpomenout na válku třicetiletou, jež v první polovině 17. století sžírala Evropu.

Jak již bylo naznačeno, syrský konflikt je důležitý i tím, jak se v něm angažují různé mocnosti. A nejde zdaleka jen o Rusko nebo USA. Do bojů se zapojilo i Turecko nebo Írán, čili regionální mocnosti, jež v regionu prosazují svoje zájmy. Zatímco Turci konfliktu využili k alespoň částečné pacifikaci kurdských sil na jih od svých hranic, Írán jednoznačně profituje z chaosu a nestability jež vleklá občanská válka do regionu přinesla.

Teheránský režim byl téměř od počátku konfliktu politickým spojencem Bašára Asada. Asadovy vojenské porážky v prvních fázích války ale Írán donutily zasáhnout do konfliktu i vojensky. Na jeho straně se do bojů zapojila mimo jiné i teroristická organizace Hizballáh, jež tak bojuje na straně Bašára Asada, jež je spojencem Ruska, jež v regionu oficiálně bojuje proti terorismu. Situace v Sýrii je, jak vidno, velmi zamotaná.

I když Bašár Asad konflikt nakonec vyhraje (čemuž v tuto chvíli vše nasvědčuje), jeho dlouhou válkou zdecimovaná armáda nebude schopna kontrolovat dobytou zemi sama. Dá se tak očekávat, že v Sýrii zůstanou íránské ozbrojené složky. Pozice Íránu v regionu tak velmi posílí. Tato vyhlídka konec konců k zásahu do konfliktu donutila i Izrael, jež několikrát letecky napadl íránské pozice.

Do války se zapojily i Spojené státy. Za vlády Baracka Obamy začali Američané podnikat letecké údery za účelem likvidace teroristů z ISIS. Rovněž zřídili v Sýrii své výcvikové tábory a tajné základny a dle dostupných informací investovali nemalé prostředky do výcviku opozičních vojáků a kurdských bojovníků. Ti měli za cíl jednak porazit ISIS a také odstranit Asadův režim. K přímému úderu na Asadovy síly ale Obama nikdy nesáhl, a to ani v roce 2013, kdy syrský režim pravděpodobně spáchal plynové útoky.

Své zájmy má v syrském konfliktu i Rusko. Blízký spojenec Bašára Asada se do války zapojil poté, co se konflikt na Ukrajině přestal vyvíjet podle jeho představ. Ruské zájmy v ukrajinském konfliktu nebyly plně prosazeny a Vladimiru Putinovi hrozilo, že se na domácí politické scéně stane terčem kritiky.

Ruské působení v Sýrii je (naštěstí pro Putina) o něco úspěšnější než ukrajinská kampaň. Rusům se podařilo navázat styky s tradičními spojenci USA jako je Egypt, Turecko nebo Saudská Arábie. Ruská federace se také prostřednictvím zapojení do syrské občanské války snaží prezentovat jako globální mocnost. 

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Bašár Asad Syrská krize USA (Spojené státy americké) Rusko Írán Turecko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy