Islámský stát neřekl poslední slovo? Džihádisté se přesunuli a vyhání z domovu křesťany

Islámský stát provedl v poslední době hned několik smrtících teroristických útoků v pákistánském městě Quetta. Atentáty byly zaměřeny na tamní křesťanskou menšinu. Jen v tomto měsíci džihádisté při dvou útocích zastřelili šest křesťanů, krátce před Vánocemi navíc provedli bombový útok na kostel. Řada příslušníků této náboženské menšiny se proto raději rozhodla z města uprchnout, informuje deník The Telegraph.

Nedávné útoky v městě ležícím na jihozápadě Pákistánu vyvolaly obavy týkající se pronásledování náboženských menšin v Pákistánu - křesťané i další příslušníci náboženských menšin opakovaně čelí útokům rozzuřeného davu a obvinění z rouhačství. Křesťané pro The Telegraph přiznávají, že část křesťanské komunity už z Quetty raději utekla, protože měla strach o svůj život. Někteří byli doslova vyhnáni z domů, kde žili po celé generace.

Islámský stát zaměřil své akce na křesťany poté, co ovládl velkou část území na Středním východě. O oblasti v Iráku a Sýrii mezi tím sice IS přišel, zároveň ale založil buňku v Pákistánu, kde do svých řad naverboval převážně sunnitské islamistické radikály. Terčem útoků jsou ale samozřejmě i další náboženské menšiny žijící v převážně muslimské zemi.

IS se přihlásil hned k několika útokům na křesťany - džihádisté v Pákistánu minulý týden při střelbě z jedoucí motorky zabili dva křesťany, kteří právě odcházeli z kostela, den po Velikonocích také zastřelili čtyři členy jedné rodiny. Dva sebevražední atentátníci zabili 10 křesťanů a další zranili.

Nedávné útoky spolu s kampaní spočívající v rozesílání výhružných dopisů vedly k tomu, že část z 50 tisíc křesťanských obyvatel Quettu raději opouští. Většina mluví o útěku do přístavního města Karáčí. Jeden křesťan, který odmítl prozradil své jméno, pro The Telegraph řekl: „Žijeme v Quettě po staletí, ale kvůli cílenému zabíjení křesťanské komunity jsem ztratil devět členů své rodiny a přátel.“

„Mnozí naši příbuzní se přesunuli do Karáčí. I my kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci Quettu opustíme. Znovu si vybudujeme svůj život a budeme podnikat v jiném klidném městě - je to ale opravdu obtížný úkol. Odchod z domovského města je docela těžký, ale nemáme jinou možnost,“ přiznává muž. Pastor Simon Bašir, který vedl bohoslužbu ve chvíli, kdy v prosinci džihádisté na kostel zaútočili, řekl, že incidenty vyvolaly v místní křesťanské komunitě „strach a obavy o bezpečnost".

Křesťané tvoří méně než dvě procenta obyvatelstva Pákistánu, řada z nich pracuje jen jako špatně placená manuální síla. Komunita se stává nejen terčem útoků ze strany IS, zároveň totiž čelí obviněním z rouhání.

Komisařka pro lidská práva v Pákistánu minulý týden kritizovala vládu, že klade příliš malý důraz na ochranu menšin, a varovala před návratem země k náboženskému fanatizmu. Saroop Ijaz, pákistánský výzkumník společnosti Human Rights Watch, uvedl: „Nedávné útoky na posvátná místa menšin a cílené zabíjení v Quetě způsobuje rostoucí nejistotu, které čelí náboženské menšiny v zemi.“

„Právní a institucionální diskriminace nemuslimů poskytuje příznivé prostředí pro to, aby proti nim byly takové činy spáchány. Beztrestnost je ještě více posílena úplným selháním pákistánské vlády, která nedokázala přivést k odpovědnosti pachatele nedávných útoků na církve,“ dodal zástupce HRW.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Pákistán křesťanství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy