Pentagon lhal a oklamal veřejnost? USA vedou tajnou válku, odhaluje vlivný deník

NÁZOR - Pentagon a Trumpova administrativa evidentně klamaly Američany ohledně rostoucího angažmá americké armády ve válce v Jemenu, nebere si servítky editorial serveru New York Times. Vlivný deník v něm konstatuje, že ačkoliv s konfliktem údajně Spojené státy neměly mít co do činění, ukazuje se, že v rámci rozšiřování tajných bojových operací se na saúdskoarabsko-jemenských hranicích od konce loňského roku nachází zhruba desítka příslušníků amerických zvláštních jednotek.

USA válčí ve 14 zemích

Uvedení "commandos" mají pomáhat s lokalizací a ničením raket a odpalovacích zařízení,  které využívají jemenští húsíští povstalci k útokům na saúdskoarabská města, konstatuje renomovaný deník. Zdůrazňuje, že jejich nasazení prokazuje lživost tvrzení Pentagonu, podle kterého americká vojenská pomoc saúdskoarabskému tažení v Jemenu nesouvisí s bojovými operacemi a omezuje se na doplňování paliva letounům, logistiku a zpravodajské informace.    

Američtí senátoři, kteří na březnovém slyšení chtěli vědět, zda jednotkám Spojených států hrozí, že se dostanou do střetu s Húsíi, slyšeli z úst generála Josepha Votela z amerického Centrálního velitelství ujištění, že Spojené státy se konfliktu neúčastní, připomíná New York Times.  

"Americká vojska bojují v nejméně 14 zemích s extremistickými skupinami, které se prohlašují za nepřátele Spojených států, nebo jsou na takové militanty napojené, často poměrně nejasně," pokračuje editorial. Dodává, že Húsíové žádnou hrozbu pro USA nepředstavují, ale jsou podporováni Íránem, tudíž nasazení amerických zvláštních jednotek zvyšuje riziko, že se Spojené státy dostanou do přímého konfliktu s touto zemí, která přitahuje stále větší hněv strany Trumpovy administrativy, Saúdské Arábie i Izraele.

Tak závažné vojenské rozhodnutí podle vlivného deníku ovšem vyžaduje veřejnou debatu, která amerického prezidenta a jeho generály přinutí ospravedlnit svou volbu a přijmout zodpovědnost za její důsledky. Systém brzd a protivah nicméně v USA po 11. září 2001 eroduje, jelikož Američané jsou stále více lhostejní k nekonečné válce proti terorismu a Kongres rezignoval na svou ústavní roli sdílet zodpovědnost s prezidentem za vyslání vojáků do boje, kritizuje New York Times.

USA původně vyslaly vojska do Jemenu k boji s tamní odnoží al-Káidy na základě opatření schválených Kongresem po 11. září, poukazuje vlivný server. Dodává, že Kongres ovšem nikdy neschválil vojenské angažmá v saúdsko-húsíské občanské válce.

Spoluvina za válečné zločiny

Donald Trump, který rozšířil pravomoci velitelů tak, aby mohli činit bojová rozhodnutí nezávisle na Bílém domu, zřídka hovoří o vojenských operacích veřejně, připomíná editorial. Podotýká, že prezident také nezformuloval celkovou strategii pro celosvětové tažení proti terorismu ve smyslu, co je jeho cílem a jak dlouho bude trvat.

"Saúdská brutální kampaň v Jemenu vytvořila jednu z nejhorších humanitárních krizí ve světě, k hranici hladomoru přiblížila nejméně osm milionům lidí, milion je podezřelý z nákazy cholerou a dva miliony přišly o své domovy," píše newyorský deník. Odkazuje na právní a lidskoprávní experty, podle nichž zabíjení tisíců civilistů a zamezování v humanitární pomoci, především ze strany Saúdské Arábie, může představovat válečné zločiny a USA by se v takovém případě ocitly v roli spolupachatele.   

Válka začala v roce 2014, když húsíští povstalci a jednotky loajální bývalému prezidentovi Alímu Abdalláhu Sálihovi ovládli metropoli San'á a většinu země, vysvětluje prestižní server. Připomíná, že v roce 2015 Saúdskou Arábií vedená koalice za podpory tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy zahájila ničivé údery zahrnující tisíce náletů proti húsíským silám s cílem podpořit prezidenta Abda Rabúa Mansúra Hádího.

Válka se v praxi nachází ve slepé uličce, ale nový nastupující saúdskoarabský vládce, korunní princ Mohammed bin Salmán, je zřejmě odhodlán dosáhnout vojenského vítězství navzdory hrůzám, které boje přinášejí, obává se renomovaný deník. Dodává, že princ je povzbuzován Trumpem, který ochotně prodává Saúdské Arábii téměř veškeré vojenské vybavení, o které si řekne.

Navíc, jak Húsíové prověřili své rakety, Saúdská Arábie je více ohrožená než na začátku své vzdušné kampaně před třemi lety, zdůrazňuje newyorský server. Konstatuje, že ukončit boje a zabíjení může zřejmě jen mírová dohoda.

"Ačkoliv princ Mohammed ani Trump zřejmě nemají velký zájem, OSN nyní plánuje předložit nový návrh na restart mírových jednání," poukazuje editorial. Deklaruje, že Kongres by měl posílit šance na jejich úspěch tím, že zastaví vojenskou pomoc Saúdské Arábii a odhlasuje zákaz nasazení amerických vojsk proti húsíským povstalcům v Jemenu.

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst

Počet lidí trpících akutní podvýživou rychle roste v oblastech Jemenu, které jsou pod kontrolou vlády. Nejzávažnější případy se vyskytují na pobřeží Rudého moře, jak uvádí nedělní zpráva představitelů iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) OSN.

Více souvisejících

Jemen USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY) Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 2 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti

Jednání na letošní konferenci COP29 se zaměřují na zásadní otázku tzv. New Collective Quantified Goal (NCQG) – tedy na to, jakou částku budou muset rozvinuté země poskytnout ohroženým zemím, aby se přizpůsobily změně klimatu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy