Bojiště 21. století? Analytici píchli prstem do mapy a ukázali místo dalšího konfliktu

Bejrút - V Libanonu proběhly v neděli volby do parlamentu. Jejich výsledky mohou mít významné následky pro blízkovýchodní složitou mozaiku, protože ukáží, zda-li Libanon se cítí být spíše součástí sunnitského tábora soustředěného kolem Saúdské Arábie nebo zda v něm bude hlavní slovo mít šiítský Hizballáh, spjatý s Íránem. Podle serveru Newsweek ale Libanon je důležitý i pro nového hráče na blízkovýchodní scéně, Rusko, pro které představuje další pole, na kterém může zápasit o dominanci na Blízkém východě s USA.

V Sýrii je zcela jasné, že Rusko a Hizballáh jsou na jedné lodi spolu s Íránem. Jejich protivníky jsou Saúdská Arábie a Izrael, kteří si nepřejí pokračování režimu Bašára al-Asada. Syrské „stranické napětí“ se přesunulo i do oblasti rozmanité libanonské politiky. Na jednu stranu zde je prosaúdská sunnitská strana Hnutí budoucnosti, která si podle předběžným výsledků voleb pohoršila, na druhou stranu na Írán navázaný a Izraelem velmi nenáviděný Hizballáh, který zřejmě vyhrál volby. Izrael už řekl, že nebude rozlišovat mezi hnutím a Libanonem v případě budoucí války.

Posílení pozice Hizballáhu v libanonské politické sféře je pro Rusko dobrou zprávou z toho důvodu, že v jeho případě lze očekávat větší proruský hlas. Nicméně, Rusko není zcela jednoznačným spojencem šiítského hnutí a z určitého hlediska může být jeho vítězství překážkou jeho dlouhodobějším plánům v regionu.

Rusko na rozdíl od USA, které považují Hizballáh za teroristickou organizaci, preferuje multipolární politiku na Blízkém východě. Ačkoliv stojí v otázce Sýrie na straně Íránu a Hizballáhu, pokouší se o navázání mnoha různých vazeb na ostatní blízkovýchodní aktéry, včetně hlavních spojenců USA v regionu, Izraele a Saúdské Arábii. Tím se významně liší od USA, které zaujímají více jednostranné pozice.

Rusko má pro takový přístup různé důvody. Pragmatická spojení jsou dobrá pro hlavní ruskou obchodní komoditu dodávanou na Blízký východ – zbraně, poukazuje Neil Hauer, bezpečnostní analytik se specializací na Rusko a Sýrii. Rusko se pokouší nahradit USA jako hlavní armádní zásobovače zvláště v těch zemích, které mají s USA nyní poněkud nalomené vztahy, jako např. Turecko či Egypt.

Jeden z takových armádních obchodů ve výši 1 miliardy dolarů se měl týkat i Libanonu. Ruské zpravodajské médium Sputnik News ve své arabské mutaci referovalo v únoru, že ruský premiér Dmitrij Medveděv měl nařídit ruské armádě, aby se vytvořila vojenské vazby s Libanonem, konkrétně aby docílila otevření libanonských přístavů ruským válečným lodím. Absence těchto zpráv v anglických a jiných mainstreamových médiích a absence dalších zpráv o miliardové armádní dohodě podle Newsweek naznačuje, že toto úsilí asi nešlo tak hladce, jak se plánovalo.

Podle Hauera mohl tento obchod být mířen nikoliv na posílení Hizballáhu, nýbrž na posílení libanonské armády právě proti šiítským milicím. O totéž už předtím usilovaly USA. Ruské následování tohoto plánu odhaluje jeho širší ambici být viděn jako někdo, kdo významně zasahuje do křehké politické mapy na Blízkém východě a s nímž musí USA počítat, podotýká Hauer.

Hizballáh představuje pro Rusko poněkud divokou kartu, která může zvrátit toto jeho úsilí o postavení hlavního blízkovýchodního „jednatele“. Zvláště je nespokojené s izraelskými odvetnými akcemi proti Hizballáhu v Sýrii, které jak ohrožují Asadův režim, tak hrozí, že mezi Izraelem, Hizballáhem a Íránem vypukne větší válečný konflikt, který by shodil do plamenů Ruskem pečlivě budovanou pozici blízkovýchodního „mírotvůrce“.

Právě obavy z ničivého konfliktu mezi Izraelem a Íránem může být motivujícím faktorem pro Libanon, aby se obrátil na Rusko jakožto na zprostředkovatele mezi stranami, který zabrání vypuknutí války, v níž je jasné, na jaké straně by stály USA. Takový konflikt by se mohl totiž výrazně dotknout křehkého míru uvnitř země, která si prošla v poměrně nedávné době hrozivými občanskými válkami. Pro Rusko představuje Libanon laboratoř toho, jak skutečně významný je jeho vliv v regionu a zda dokáže udržet na uzdě Hizballáh, zabránit válce mezi Izraelem a Íránem a tím prakticky vyšachovat USA.    

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu řekl, co je cílem útoků v Libanonu

V neděli izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil oblast na hranici s Libanonem, kde zdůraznil, že Izrael je připraven podniknout veškeré kroky k tomu, aby militantní hnutí Hizballáh zatlačil severně od řeky Lítání, která leží přibližně 30 kilometrů od izraelsko-libanonské hranice. 

Více souvisejících

libanon Rusko Hizballáh Izrael Írán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy