První volby v Iráku od likvidace IS: Nezájem občanů, bomba rozmetala hlasovací místnost

Bagdád - V Iráku dnes skončily první parlamentní volby od porážky Islámského státu (IS) na iráckém území. Volební účast byla v hlasování bez jasného favorita podle předběžných odhadů navzdory očekáváním slabá. V závěru byl ohlášen bombový útok v jižní části země poblíž města Kirkúk. Podle zdrojů agentury Reuters si vyžádal tři mrtvé, z toho dva byli voliči a jeden volební pozorovatel. Volební výsledky se podle agentury AFP dají očekávat nejdříve v úterý.

Za mírného favorita voleb je považován současný premiér Hajdar Abádí, kterého podle průzkumů podporují nejen šíité, ale i řada sunnitů. Na nového předsedu vlády čeká především úkol zahájit ekonomickou obnovu zničené země a zvládnout nejnovější napětí mezi Washingtonem a Teheránem, dvěma důležitými partnery Iráku.

Více než 8950 volebních místností se mělo otevřít v 7:00 místního času (6:00 SELČ). Podle médií a pozorovatelů ale otevíraly se zpožděním. Na více místech docházelo k výpadkům nově zavedeného elektronického hlasovacího systému.

Odhad vysoké volební účasti jako důsledek poklesu teroristických útoků v uplynulých měsících, se kterým počítala nezávislá agentura, jež volby monitorovala, se zřejmě nepotvrdí. K dnešnímu útoku se přihlásil IS, jeho stoupenci násilím před volbami vyhrožovali.

V některých částech země se volební účast do 12:00 místního času pohybovala jen mezi 20 a 30 procenty, informoval tamní média. V několika volebních lokálech v Bagdádu činila podle pozorovatele německé nadace Friedrich-Ebert Stiftung do raných odpoledních hodin pouze deset procent, uvedla agentura DPA. Ve druhém největším městě země Basře pak byla podle tamních úřadů v půli odpoledne na 19 procentech. Podle zdrojů agentury Reuters se celková účast mohla pohybovat kolem 30 procent.

K urnám bylo přizváno na 24 milionů oprávněných voličů, kteří měli rozhodnout o obsazení 329 křesel jednokomorového iráckého parlamentu. Před čtyřmi lety jich přišlo volit 62 procent.

Ke konání parlamentních voleb dnes Iráčanům poblahopřál americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval ke sjednocení země: "Nově zvolení členové parlamentu budou mít důležitý úkol vytvořit vládu, která bude dbát na zájmy všech Iráčanů," napsal v prohlášení. Znovu se také přihlásil k podpoře rozvíjení vztahů mezi oběma zeměmi v rámci strategické rámcové dohody podepsané v roce 2008.

Související

Více souvisejících

Irák volby v Iráku Hajdar Abádí (irácký premiér) Mike Pompeo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy