Kde se vzal medovník? Vedle Čechů a Rusů ho mají rádi i muslimové

Dubai - Obyvatelé Spojených arabských emirátů si zamilovali medovník, a to natolik, že jeden obchodní řetězec v průběhu muslimského postního měsíce ramadánu denně prodá 3000 těchto dortů z medových plátů a sladkého krému. Věřící ho konzumují během iftáru, tedy slavnostní večeře po západu slunce, kdy jim půst končí. Informoval o tom zpravodajský server Gulf News. Medovník je populární také v Čechách či v Rusku. Názory na jeho původ se však různí. Zatímco podle některých jde o arménský dezert, jiní ho označují za tradiční staroslovanskou pochoutku.

Místní obchodní řetězec Spinneys, který dorty vyrábí přímo v Dubaji, informoval, že jich během ramadánu prodává o téměř 250 procent více než po zbytek roku. Populární je dort také během muslimského svátku íd al-fitr, který následuje po konci ramadánu.

"Med je v této části světa tradiční ingrediencí," uvedl marketingový manažer Spinneys Glen Thomspon s tím, že se o medovník mohou lidé snadno podělit a ozdobit si jej, čímž vznikne originální dezert, bez námahy spojené s pečením. Skutečnosti, že jdou medovníky rychle na odbyt, se přizpůsobili i pekaři Spinneys-celý dort prý umí slepit za pouhé tři minuty.

Oblíbenost medovníku potvrdil i další místní řetězec Al-Májá. Ten prý v průběhu ramadánu prodá o 29 až 30 procent více medovníků než obvykle.

Dort si podle Gulf News ale oblíbili i nemuslimští obyvatelé SAE. Elena, která pochází z Filipín, medovník poprvé ochutnala v Dubaji a zamilovala si ho.

Medovník podle Spinneys rovněž může oslovit ekologicky smýšlející zákazníky. Kromě vynikající chuti se dort také vyznačuje tím, že jeho výroba není spojená s plýtváním; zbývající těsto se totiž používá k vytvoření medovníkových drobků, které dort pokrývají, uvádí dubajský řetězec.

Související

Mrakodrapy

Saúdská Arábie po ramadánu zavede dočasný zákaz vycházení

Saúdská Arábie během nadcházejících pětidenních oslav svátku íd al-fitr, který se slaví po konci ramadánu, zavede kvůli koronaviru 24hodinový zákaz vycházení. S odvoláním na dnešní prohlášení tamního ministerstva vnitra o tom informovala agentura Reuters.

Více souvisejících

ramadán islám spojené arabské emiráty Muslimové potraviny jídlo

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy