Začíná nejhorší humanitární krize na světě? Z Washingtonu přišlo vážné varování

NÁZOR - Nejhorší humanitární krize na světě se může ještě zhoršit, varuje editorial serveru Washington Post. Vlivný americký deník v něm nabádá vládu Spojených států, aby tlačila na nastolení míru v Jemenu, jelikož země je na pokraji masového hladomoru a zažívá mimořádnou epidemii cholery.

Dobrodružství je třeba zastavit

V Jemenu, kde hrozí hladomor 8 milionům lidí a řádí nejhorší epidemie cholery v dějinách země, se stal nejdůležitější přístav Hudajda dějištěm nové ofenzivy v již tři roky trvající občanské válce, poukazuje renomovaný deník. Nastiňuje, že jemenské síly podporované Spojenými arabskými emiráty a Saúdskou Arábií se snaží obklíčit a dobýt město se sedmi set tisícovou populací, transitní bod 70% humanitární pomoci, která udržuje naživu miliony civilistů.   

"Spojené státy, které poskytují saúdsko-emirátské alianci zbraně a zpravodajské informace, by měly využít své páky a zastavit toto neuvážené dobrodružství," apeluje editorial. Připomíná, že Saúdové a jejich spojenci zasáhli v Jemenu před třemi lety s cílem pomoci porazit húsíské rebely, kteří dobyli metropoli San'á, avšak konflikt brzy přerostl v zástupnou válku s Íránem, který Húsíům údajně dodává rakety, jimiž jsou ostřelována saúdská města.

Pro Saúdy a jejich spojence se tažení stalo bažinou, při náletech zahynuly tisíce lidí, ale nepodařilo se znovudobýt větší část země, poukazuje washingtonský server. Dodává, že mezitím v Jemenu doslova zkolabovaly zdravotní péče a zásobování potravinami, v důsledku čehož se miliony Jemenců ocitly odkázaných na mezinárodní pomoc.

Saúdové a jejich zastánci ve Washingtonu tvrdí, že pokud budou z Hudajdy vyhnáni Húsíové, zlepší se dodávky pomoci a skončí pašování íránských raket, uvádí americký deník. Odkazuje však na názor humanitárních organizací, podle kterých se stávající ofenziva zřejmě potká s tuhým odporem a i kdyby byla nakonec úspěšná, potrvá týdny či měsíce, přičemž jakékoliv delší přerušení dodávek do přístavu může zemi uvrhnout do hladomoru a naprosto znemožnit jakýkoliv boj s šířící se cholerou, kterou již onemocnělo více než milion lidí.  

"Vojenská eskalace je obzvláště nesmyslná, protože přichází v momentě, kdy se zlepšuje výhled na politické urovnání," pokračuje prestižní server. Připomíná, že zmocněnec OSN Martin Griffiths se příští měsíc chystá prezentovat Radě bezpečnosti OSN plán na mírové rozhovory a povzbudivá je zjevná ochota jednat na straně húsíských vůdců, kteří představili detailní plán na zastavení bojů v jednotlivých provinciích, včetně raketových útoků na Saúdskou Arábii.

Americké paky již zafungovaly

Problém zůstává postoj Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, které myšlenku takového urovnání odmítají, konstatuje Washington Post. Zdůrazňuje, že především Spojené arabské emiráty mají zřejmě větší zájem na konsolidaci své kontroly nad jemenskými přístavy než na ukončení války.  

V tomto momentu by se do situace měly vložit USA, apeluje vlivný deník. Poukazuje, že jak Obamova, tak Trumpova administrativa poskytly saúdské koalici omezenou podporu, ačkoliv se snažily krotit bezhlavé bombardování a prohlubování humanitární krize.

Americký prezident Donald Trump například loni, když Saúdové vyhlásili devastující blokádu Hudajdy, vydal prohlášení, v němž vyzval Rijád k bezodkladnému umožnění přísunu potravin, vody a léků k Jemencům, kteří je zoufale potřebují, připomíná renomovaný server. Dodává, že blokáda byla následně brzy odvolána.

"Nyní, v rámci své stupňující se kampaně proti Íránu, (Trumpova) administrativa slibuje větší podporu Saúdská Arábii a emirátům a navzdory tvrdému odporu v Kongresu se snaží prodat těmto spojencům munici za další dvě miliardy dolarů," upozorňuje editorial. Americkou administrativu nabádá, aby namísto toho raději žádala od Saúdů seriózní zapojení do mírových rozhovorů a od emirátů zastavení jejich postupu u Hudajdy.  

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst

Počet lidí trpících akutní podvýživou rychle roste v oblastech Jemenu, které jsou pod kontrolou vlády. Nejzávažnější případy se vyskytují na pobřeží Rudého moře, jak uvádí nedělní zpráva představitelů iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) OSN.

Více souvisejících

Jemen USA (Spojené státy americké) Saúdská Arábie spojené arabské emiráty humanitární krize

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy