Vypukla klíčová bitva v Jemenu: Na přístav dopadají bomby, 250 tisíc lidí v ohrožení

Praha - V Jemenu začala bitva o klíčové přístavní město Hudajdá, které ovládají povstalci. Ofenzívu vede mezinárodní koalice pod velením Saúdské Arábie. OSN a humanitární organizace již z oblasti stáhly své zahraniční zaměstnance.

Zřejmě půjde o jednu z nejdůležitějších bitev za uplynulé tři roky konfliktu. Íránem podporovaní šíitští povstalci (Húsíové), spolu se svými spojenci kontrolují Hudajdá několik let. Jde o důležitý přístav, přes který do Jemenu proudí humanitární pomoc. Boj v Hudajdá by rovněž mohl být pro mezinárodní koalici první velkou městskou bitvou, která by ohrozila nejen životy bojovníků, ale také civilistů.

Do Hudajdá dnes před úsvitem mířilo několik vojenských konvojů a v dálce byla slyšet střelba. Podle agentury Reuters začala koalice bombardovat opevnění přístavu. 

Saúdskoarabský zpravodajský televizní kanál informoval, že boje začaly. Povstalci poté prostřednictvím svého televizního kanálu Al-Masíra zahájení ofenzivy potvrdili s tím, že dvě jejich rakety zasáhly loď koalice. "Na palubě byli vojáci, kteří byli připraveni vylodit se v Hudajdá," uvedli povstalci.

Agentura AP s odkazem na nejmenovaný bezpečnostní zdroj uvedla, že přes Rudé moře k oblasti západně od Hudajdá připlulo ze základny SAE v Eritreji asi 2000 vojáků. Ozbrojené síly SAE a jemenští vojáci k Hudajdá rovněž dorazili z jihu od letiště a z východu, s cílem přerušit zásobovací trasu povstalců.

V uplynulých dnech se k Hudajdá blížili spojenci jemenské vlády pod velením Spojených arabských emirátů. Podle sdělení ministerstva zahraničí SAE dnes Húsíům vypršelo ultimátum, podle kterého měli město opustit.

"Dnes ráno jsme v okolí města zaznamenali více než 30 náletů během 30 minut. Někteří civilisté jsou uvězněni, jiní uprchli ze svých domovů...Mysleli jsme si, že už to nemůže být horší, ale může," uvedla šéfka mezinárodní nevládní organizace CARE pro Jemen Jolien Veldwijková.

Ve městě Hudajdá a v okolních oblastech žije asi 600.000 lidí, a ofenziva by podle OSN "až 250.000 z nich mohla připravit o všechno, možná i o život".

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) a OSN vyzvaly k ochraně civilistů. "Strany v konfliktu podle mezinárodního humanitárního práva musí dělat vše pro to, aby ochránily civilisty a zajistily jim přístup k pomoci, kterou potřebují k přežití," uvedla humanitární koordinátorka OSN pro Jemen Lise Grandeová.  Zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths vyzval všechny strany konfliktu, aby se vyvarovaly ozbrojenému konfliktu a vrátily se k jednacímu stolu

Před válkou přes Hudajdá do Jemenu proudilo více než 70 procent dovážených potravin a paliva, nyní je přístav důležitý, zejména protože přes něj se do země dostávají léky, potraviny a humanitární pomoc, kterou podle AP potřebují asi dvě třetiny z 27 milionů Jemenců a 8,4 milionům obyvatel země hrozí hladomor. Koalice viní povstalce, že přes přístav do Jemenu pašují íránské zbraně. Povstalci obvinění odmítají.

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst

Počet lidí trpících akutní podvýživou rychle roste v oblastech Jemenu, které jsou pod kontrolou vlády. Nejzávažnější případy se vyskytují na pobřeží Rudého moře, jak uvádí nedělní zpráva představitelů iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) OSN.

Více souvisejících

Jemen Saudi Arabia Army spojené arabské emiráty Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy