Americké sankce jsou nepřijatelné, láteří Erdoganův "korunní princ"

Ankara - Kauza amerického pastora Andrewa Brunsona dál komplikují vztahy mezi USA a Tureckem, tedy spojenci v NATO. Turecký ministr financí Berat Albayrak dnes prohlásil, že sankce, kterými hrozí americký prezident Donald Trump, jsou nepřijatelné a budou mít jen omezený dopad na tureckou ekonomiku.

Brunson byl zadržen pro podezření z terorismu a špionáže, za což mu hrozí až 35 let vězení. Trump minulý týden pohrozil Turecku tvrdými sankcemi, pokud Brunsona nepropustí.

Sankce se týkají tureckého ministra spravedlnosti Abdülhamita Güla a ministra vnitra Süleymana Soylua. Oba muži podle Washingtonu "hráli klíčovou roli v organizacích, které jsou zodpovědné za zatčení a zadržování pastora Andrewa Brunsona," uvedlo v prohlášení americké ministerstvo financí.

Podle Albayraka, který je zetěm tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, je nyní prioritou Ankary vyřešit veškeré spory s Washingtonem prostřednictvím dialogu a diplomacie. "Spekulace, že oznámení Washingtonu může ovlivnit dění na finančních trzích, se ukázaly jako liché," dodal turecký ministr, který je v Turecku považován za Erdoganova "korunního prince".

Ve vazbě strávil pastor 21 měsíců. Minulý týden turecký soud rozhodl o jeho propuštění do domácího vězení, Washington ale označil tento krok za nedostatečný. V úterý pak turecký soud zamítl žádost Brunsona o propuštění z domácího vězení. Další soudní jednání v případu je plánováno až na 12. října. 

Související

Ilustrační foto

Kauza amerického pastora končí? Turecký soud rozhodl šalamounsky

Turecko propustí amerického pastora Andrewa Brunsona, který byl v Turecku od roku 2016 ve vazbě a od letošního července v domácím vězení. Soud v Izmiru mu dnes sice udělil trest tři roky a jeden měsíc vězení za napomáhání teroristické organizaci, soudce ale zároveň rozhodl o jeho propuštění z domácího vězení a nezakázal mu vycestovat ze země. Uvedl to turecký deník Hürriyet i agentura Reuters. Podle Brunsonova advokáta pastor pravděpodobně odjede do USA, s nimiž má Ankara i kvůli tomuto případu napjaté vztahy.

Více souvisejících

Andrew Brunson (pastor) Turecko USA (Spojené státy americké) sankce Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy