Zločinný masakr za účasti USA? Hrůza a hanba, zní z Ameriky

NÁZOR - Vrchní velitel amerických vzdušných sil na Blízkém východě dal o minulém víkendu najevo svou frustraci z vražedné a neefektivní saúdské letecké kampaně v Jemenu, připomíná editorial serveru New York Times. Vlivný deník jeho názor vítá, avšak považuje ho za příliš mírný, jelikož nevyjadřuje zděšení a hanbu ohledně americké účasti ve válce, kterou poslední zpráva OSN označuje za "zločinný masakr".

Plošné vraždící pole

Saúdská Arábie a její sunnitští spojenci zahájili intervenci v Jemenu před více než třemi lety s cílem zastavit tamní Íránem podporované ši'ítské povstalce, kteří vyhnali mezinárodně uznávanou jemenskou vládu z hlavního města do saúdského exilu, nastiňuje editorial. Poukazuje, že během vleklé války byli i povstalci obviňováni z páchání zvěrstev, avšak OSN a lidskoprávní organizace tvrdí, že právě Saúdy vedená letecká válka má největší podíl na přeměně již tak chudé země v "humanitární noční můru" a "plošné vraždící pole".

Saúdské nálety opakovaně zasahují civilní cíle a zabíjejí nespočet nevinných, deklaruje New York Times. Odkazuje na prohlášení OSN z minulého pátku, obviňující saúdskou koalici ze zabití čtyř žen prchajících z válečné zóny, navíc jen o dva týdny dříve, 9. srpna, koaliční nálet zasáhl školní autobus a zabil desítky dětí.

"Nespočet dalších civilistů byl zabit bombami na tržištích, svatbách, pohřbech - více než 6.500 dle oficiálních čísel, ale zajisté mnohem, mnohem více. Miliony dalších civilistů trpí nedostatkem jídla a lékařské péče," pokračuje renomovaný server. Situaci označuje za hrůznou a hanebnou, protože bomba, která zlikvidovala školní autobus a mladé cestují, byla americká.

Podle televize CNN šlo o pětisetlibrovou laserem naváděnou bombu prodanou Saúdské Arábii v rámci schválených dodávek zbraní, velmi podobnou té, která v říjnu 2016 zdemolovala pohřební síň a zabila 155 lidí, uvádí prestižní deník. Připomíná, že tehdejší americký prezident Barack Obama poté zakázal prodej přesných vojenských technologií Saúdské Arábii, avšak Trumpova administrativa loni v březnu opatření zrušila.  

Zpráva lidskoprávní organizace Human Rights Watch z minulého týdne upozornila na "žalostně nedostatečné" vyšetřovací mechanismy saúdské koalice, která se často snaží zakrýt pravděpodobné válečné zločiny, konstatuje newyorský server. Připomíná, že podle Human Rights Watch mnoho zjevných porušení válečných zákonů, kterých se dopouští Saúdy vedené koaliční síly, vykazuje znaky válečných zločinů, tedy závažných a záměrných porušení válečného práva.

Slova nestačí     

Nikdo přitom zatím nebyl volán k zodpovědnosti a saúdský král Salmán v červenci dokonce plošně omilostnil armádní příslušníky zapojené do operace v Jemenu, poukazuje vlivný deník. Podotýká, že Human Rights Watch také zpochybnila tvrzení Spojených států, které saúdské koalici poskytují operační, logistickou a zpravodajskou podporu, že Saúdové se zlepšili při výběru cílů - zpráva naopak uvádí, že USA, Británie a Francie svými dodávkami zbraní Rijádu riskují spolupachatelství při nezákonných útocích.

S ohledem na historii Saúdy vedené koalice je podle New York Times sotva překvapivé, že američtí vojenští velitelé stále více zuří. "Civilní oběti nám dělají jasné starosti a oni o těchto starostech vědí," cituje editorial generála Jeffryeho Harrigiana, který bude brzy jmenován vrchním velitelem U.S. Air Force na Blízkém východě. Dodává, že jde o nejostřejší, ale zdaleka ne ojedinělou kritiku z úst vysoce postavených amerických představitelů.

"Slova ale nestačí. Je načase, aby Spojené státy a jejich západní spojenci přestali prodávat zbraně či poskytovat jakoukoliv vojenskou pomoc Saúdské Arábii a jejím koaličním partnerům," apeluje prestižní server. Zdůrazňuje, že hrůzy v Jemenu dávno překročily rámec jakékoliv debaty o tom, kdo je vlastně v právu, a je zřejmé, že pouze mírová dohoda může ukončit zabíjení.

Saúdskou Arábii a její spojence zřejmě masakry dětí nebudou trápit do doby, dokud budou moci nakupovat další bomby, a proto je na těch, kteří takové prodeje umožňují, aby řekli dost, apeluje New York Times. Poukazuje, že Donald Trump se na Rijád zřejmě neobrátí, ale američtí vojenští představitelé již začali mluvit a Kongresem začíná jednat.

Výsledkem je návrh zákona předloženého americkými politiky napříč spektrem, který od ministra zahraničí USA Mikea Pompea žádá ujištění, že saúdská koalice podniká opatření k zamezení civilním obětem, konstatuje renomovaný deník. Dodává, že dalším krokem by mělo být odříznutí Rijádu od vojenské pomoci, a to do doby, než budou Saúdové ochotni mluvit o ukončení úderů v Jemenu.

Související

Více souvisejících

Jemen Saúdská Arábie USA (Spojené státy americké) Human Rights Watch válečné zločiny

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy