Damašek - Několik silných explozí otřáslo dnes syrskou vojenskou základnou poblíž Damašku. Zatímco opoziční exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) hovoří o raketách odpálených zřejmě z Izraele, syrská státní televize informovala o výbuchu munice v nedalekém skladu. Podle SOHR si výbuchy vyžádaly nejméně dva mrtvé.
Místní obyvatelé podle agentury AP popisují nejméně pět silných výbuchů ozývajících se ze základny a vojenského letiště Mazza, které se nacházejí jihozápadně od metropole. Právě na letiště dopadlo v minulosti množství raket, které podle syrské vlády vypálil Izrael. Ten svou roli odmítá veřejně komentovat.
Syrská státní televize popřela informace o izraelském útoku a uvedla, že kvůli elektrickému zkratu vybuchla munice ve skladu.
"Dva prorežimní bojovníci byli zabiti a jedenáct dalších bylo zraněno, někteří z nich se nacházejí v kritickém stavu," řekl agentuře AFP Ramí Abdar Rahmán, ředitel SOHR, která situaci ve válkou sužované Sýrii dlouhodobě sleduje z Londýna. Podle něj není možné říci, zda oběti pocházejí z řad syrské armády či milic bojujících na straně režimu prezidenta Bašára Asada.
Izrael podnikl v červenci sérii náletů na syrské cíle v reakci na odpalování raket ze syrského na izraelské území. Židovský stát je znepokojen přítomností syrské armády podporované Ruskem poblíž svých hranic.
K dnešnímu incidentu se izraelští vojenští představitelé dosud nevyjádřili. "K informacím zahraničního tisku se nevyjadřujeme," řekla žádost AFP o komentář mluvčí izraelské armády.
Na vojenské letiště Mazza zaútočil Izrael podle agentury DPA naposledy v květnu. Tehdy za cíl útoku označil vojenskou infrastrukturu Íránu, který je významným spojencem Asadova režimu.
Související
Překvapivý obrat: Islámský stát žije, Sýrie se chce stát spojencem USA
Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě