NÁZOR - Migrační krize přinesla opětovně do centra zájmu diskuzi ohledně možnosti kompatibility islámu a demokracie. Kritici islámu tvrdí, že toto náboženství nezná oddělenost světské a sakrální sféry a proto si nelze představit, že by kdykoliv islám mohl fungovat v pluralistické demokratické společnosti. Podle nich muslimské společnosti jsou nejen zrozeny k autoritářství, ale musí existovat pouze pod autoritářským vůdcem, jinak jim hrozí společenský chaos. Výzkum odborníků na islám publikovaný v odborném časopise Political Research Quarterly však ukazuje, že skutečnost je mnohem komplexnější.
Článek nazvaný Islam, Religious Outlooks, and Support for Democracy (Islám, náboženské postoje a podpora pro demokracii) představuje čtyři skupiny praktikujících muslimů v arabských zemích, jejichž míra podpory vůči pluralistické demokracii se významně liší na základě toho, jaký je jejich postoj vůči statusu quo, který v jejich zemi vládne. Shromážděná data ukazují, že to je mnohem důležitější faktor než pouhý pouhá příslušnost k islámu a do značné míry se týká i vztahu k demokracii u těch, kteří se považují za sekulární muslimy.
Skupiny praktikujících muslimů a jejich pohled na roli islámu ve veřejném životě
První skupinou jsou náboženští individualisté. Jsou velkými podporovateli náboženského pluralismu a naopak vykazují jen malé sympatie vůči pokusům učinit islám hlavní silou ve veřejném prostoru a politice.
Druhou skupinou jsou tzv. status quoisté. Nejsou velkými přívrženci ani náboženského pluralismu ani netouží po velkém vlivu náboženství na veřejný život. Mají za to, že je před náboženským řádem má přednost širší sociální řád, který platí na každého. Jejich cílem je tento řád v té podobě, v jaké existuje, co nejlépe udržet.
Islamisté či ortodoxní muslimové, kteří jsou občas na Západě vnímáni jako v podstatě „jediní“ muslimové, patří pod třetí skupinu, kterou autoři studie nazývají náboženským komunitarismem (komunitarismus označuje filozofický směr, který zdůrazňuje společnost a společenství, společné hodnoty a obecný prospěch – poznámka redakce). Členové této skupiny vykazují menší sympatie vůči náboženskému pluralismu a větší podporu posílení vlivu náboženství na veřejný život.
Poslední uváděná skupina jsou tzv. post-islamisté. Jedná se o členy islamistických hnutí, kteří po létech pokusů a iniciativ za posílením islámu ve veřejném životě došli k závěru, že svých cílů nemůžou dosáhnout, pokud budou jednat příliš exkluzivisticky a jsou tudíž otevření spolupráci s dalšími politickými směry a skupinami, kteří mají odlišné zájmy. Tato skupina podporuje jak náboženský pluralismus, tak větší vliv islámu na veřejný život.
Islám a demokracie: rozmanitost postojů
Vztahy mezi těmito čtyřmi skupinami lze vyjádřit na základě jejich pozice v poli rámovaném dvěma osami: osou soukromé/veřejné a osou konformnost/pluralita. Náboženští individualisté a status quoisté jsou zaměřeni na soukromou náboženskost, zatímco islamisté i post-islamisté působí ve veřejném sektoru. Náboženští individualisté mají s post-islamisty společný náhled na náboženskou diverzitu, zatímco konformnímu postoji status quoistů v soukromé sféře odpovídá podobný postoj islamistů ve veřejné sféře.
Náboženští individualisté tak s post-islamisty sdílí větší podporu směrem k pluralitní demokracii. Naopak status quoisté i islamisté jsou vůči ní spíše skeptičtější. Příbuzné postoje vůči pluralitní demokracii avšak neznamenají, že jednotlivé skupiny jsou přirozenými spojenci s podobně nastavenou druhou skupinou. Náboženští individualisté mohou považovat post-islamistické pokusy o zavedení islámských pravidel do veřejného života za ohrožení náboženské svobody. Totožně se mohou dívat status quisté na islamistické touhy učinit zemi s muslimskou většinou a zvyky na zemi řízenou striktně dle práva šária a ve které hlavní slovo budou mít náboženské komunity.
Michael Wuthrich, docent politických věd z University of Kansas a jeden z autorů výzkumu, v kontextu status quistů poukazuje na skutečnost několika umírněných či sekulárních muslimů, kteří nejsou velkými přívrženci demokracie z obav, že poskytuje příliš velký prostor náboženským hnutím, které by mohly ohrozit sekulární řád jejich země. Toto zjištění problematizuje obvykle uváděnou souvztažnost mezi mírou sekularismu a podporou demokracie v arabských zemích. Podle výzkumu neplatí, že každý zbožný muslim je odpůrce demokracie a každý sekulární muslim je jejím přívržencem.
Související
Pouť do Mekky si vyžádala už stovky mrtvých. Důvodem je extrémní počasí
Začal posvátný měsíc muslimů, ramadán. Některé země se na něm neshodly
Muslimové , islám , demokracie
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 55 minutami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 2 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 2 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 3 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 5 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 5 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
včera
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
včera
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
Počasí v Česku se má dnes dramaticky proměnit. Za okny zatím panuje jaro a teploty mají odpoledne vyšplhat až na 10 stupňů. Meteorologové ale varují před silným větrem a náledím. Oba jevy hrozí od čtvrtečních večerních hodin.
Zdroj: Jan Hrabě