Irácký premiér hledá ministry do své vlády, hlásit se mohou na speciální webové stránce

Nový irácký premiér Ádil Abdal Mahdí založil webové stránky, jejichž prostřednictvím se mohou Iráčané ucházet o ministerské funkce v novém kabinetu. Na zvažování přihlášek ale nemají moc času; životopis musejí poslat ještě tento týden, jelikož do konce měsíce má Mahdí sestavit novou vládu. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Mahdí na facebooku zároveň vyzval lidi s "odbornými znalostmi, specializací a praktickými zkušenostmi," aby se o funkce ucházeli. Do čtvrtka (16:00 místního času, 15:00 SELČ) pak zájemci musejí poslat životopis a doložit, že splňují veškeré podmínky. Rozhodnutí učinit tento krok bylo podle Mahdího založeno na "řadě žádostí o přímá osobní setkání, buď s cílem mu gratulovat, prezentovat programy a myšlenky či ucházet se o ministerské funkce".

Uchazeči musejí mimo jiné uvést, zda jsou členové politické strany a které ministerstvo by chtěli vést. Zároveň musejí popsat svůj nejvýznamnější dosavadní projekt, napsat, co z člověka dělá dobrého vůdce a představit plán praktického řešení problémů na ministerstvu, které chtějí vést. O post se mohou ucházet všichni občané Iráku, a to muži i ženy.

Zástupce šíitských muslimů Mahdí byl jmenován do funkce minulý týden, několik měsíců po volbách, které poznamenala nízká účast i stížnosti kvůli podvodům. Nezávislý politik, který má doktorát z ekonomie a v minulosti zastával například post viceprezidenta či několik ministerských funkcí, byl do funkce nominován dvěma šíity vedenými bloky, kterým se při parlamentních volbách v květnu podařilo získat nejvíce křesel. Sestavit novou vládu teď musí do 1. listopadu.

Před novým premiérem stojí těžký úkol poválečné rekonstrukce Iráku, kde čtyři roky tvrdých bojů proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) po sobě zanechaly desetitisíce zničených budov a přinutily více než tři miliony lidí opustit své domovy.

Předchozí irácké vlády byly zmítány korupcí a sektářstvím. Dosavadní premiér Hajdar Abádí se pokusil na ministerstva místo politiků dosadit technokraty, s čímž nicméně hlasitě nesouhlasila část jeho koalice.

Související

Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Irák Ádil Abdal Mahdí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy