Po třech letech se dnes civilistům a obchodníkům opět otevřel hraniční přechod mezi Jordánskem a Sýrií. S odkazem na jordánské úřady a média o tom informovala agentura Reuters. Syrská vládní vojska za podpory ruské armády dobyla oblast okolo hraničního přechodu Nasíb letos v červenci. Přechod ležící v jihozápadní syrské provincii Dará byl tři roky v rukou syrských povstalců.
Přechod byl otevřen v 08:00 místního času (07:00 SELČ), uvedl celník na jordánské straně hranice, ale doplnil, že zatím nezaznamenal velký provoz. Podle Reuters na možnost přejít přes hranici v tu dobu čekal jeden civilista. Na syrské straně hranice bylo podle záběrů syrské státní televize jen několik vozů.
Jordánská státní agentura Petra dnes uvedla, že přechod bude otevřen všem. Dřívější informace byla, že přechod zatím nebude otevřen motorovým vozidlům.
Uzavření přechodu v roce 2015 znamenalo zablokování důležité dopravní tepny pro stovky nákladních vozů převážejících zboží mezi Tureckem či Libanonem a státy Perského zálivu. Agentura Reuters napsala, že každý rok přes přechod putovalo zboží za několik miliard dolarů.
Dosud měla Sýrie běžně fungující přechod pouze s Libanonem. Znovuotevření přechodu je důležité také pro Libanon, ze kterého se do dalších zemí po zemi běžně nelze dostat jinak, než přes Sýrii. Jediná další hranici, kterou Libanon má, je s Izraelem, se kterým neudržuje diplomatické styky.
"Občan Jordánska může odjet do Sýrie ve vlastním autě, nebo jako běžný pasažér. Podle jordánsko-syrské dohody může být z Jordánska do Sýrie také převáženo zboží, " uvedla agentura Petra. Syřané přijíždějící do Jordánska podle agentury potřebují nejprve získat povolení od jordánské bezpečnosti.
Damašek doufá, že co nejdříve bude otevřen přechod u Búkamálu mezi Sýrií a Irákem. Podle agentury Reuters to dnes řekl syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. Irák se k záležitosti zatím nevyjádřil. Búkamál je v rukou stoupenců Asada. Město se ale i v poslední době stalo terčem útoků ozbrojenců z teroristické organizace Islámský stát (IS), která loni ztratila své hlavní bašty v Iráku i Sýrii.
Mualim dnes také uvedl, že současná situace v provincii Idlib nemůže pokračovat, pokud se džihádisté nestáhnou, jak jim ukládá rusko-turecká dohoda. Syrský ministr zahraničí podle agentury AFP doplnil, že Rusko, které je spojencem Damašku, musí ověřit, zda byla rusko-turecká dohoda dodržena. Po Idlibu se Damašek podle něj zaměří na oblast východně od Eufratu, která je pod kontrolou Západem podporované arabsko-kurdské koalice SDF.
Rusko a Turecko se tento měsíc v ruském Soči dohodly na vytvoření demilitarizovaného pásma, které v Idlibu oddělí povstalecké území od oblastí kontrolovaných syrskou vládou. Idlib je poslední ze syrských provincií, kterou syrská vláda nemá pod kontrolou. Její velkou část ovládají radikální a povstalecké skupiny.
Na základě dohody měly být z demilitarizovaného pásma staženy všechny těžké zbraně, tanky a raketové a minometné systémy všech opozičních skupin. Rusko-turecká dohoda alespoň prozatím odvrátila hrozbu ofenzivy, kterou připravovala syrská armáda. Boje v Idlibu, kde žijí asi tři miliony lidí, by podle varování OSN znamenaly humanitární katastrofu.
Související

Arabové proti Trumpovi. Jde o Gazu, chtějí mu zabránit ve spáchání válečného zločinu

Izrael zasáhl budovu Hizballáhu v Libanonu. Jordánsko aktivovalo protivzdušnou obranu
jordánsko , Sýrie , hranice , Irák , Islámský stát (IS)
Aktuálně se děje
před 31 minutami

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
před 1 hodinou

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
včera

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump
včera

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla
včera

Myanmar nezvykle požádal o mezinárodní pomoc. Škody jsou podle WHO obrovské
včera

Kamikaze satelity nad našimi hlavami? Tiger team posoudil první návrhy Zlaté kopule
včera

Česká republika zpřísňuje opatření proti šíření slintavky a kulhavky
včera

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem
včera

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
včera

Nikdo ho nepozval, nechceme ho tu. Vance po kritice ruší program v Grónsku, pojede jen na jedno místo
včera

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?
včera

Obří řez do Země, je to jako roztrhnout papír. Experti vysvětlují, proč došlo k masivnímu zemětřesení
včera

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout
včera

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa
včera

Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude
včera

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu
včera
O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje
Únik ze šifrované komunikační aplikace Signal, který odhalil diskuse o tajných plánech administrativy Donalda Trumpa na útoky v Jemenu, vyvolal v politických kruzích ve Washingtonu značný rozruch. Tento incident, označovaný za bezprecedentní, ukázal na rizika spojená s používáním neoficiálních komunikačních kanálů na nejvyšších úrovních národní bezpečnosti.
Zdroj: Libor Novák