Strategický přechod mezi Jordánskem a Sýrií opět otevřen, povstalci ho blokovali tři roky

Po třech letech se dnes civilistům a obchodníkům opět otevřel hraniční přechod mezi Jordánskem a Sýrií. S odkazem na jordánské úřady a média o tom informovala agentura Reuters. Syrská vládní vojska za podpory ruské armády dobyla oblast okolo hraničního přechodu Nasíb letos v červenci. Přechod ležící v jihozápadní syrské provincii Dará byl tři roky v rukou syrských povstalců.

Přechod byl otevřen v 08:00 místního času (07:00 SELČ), uvedl celník na jordánské straně hranice, ale doplnil, že zatím nezaznamenal velký provoz. Podle Reuters na možnost přejít přes hranici v tu dobu čekal jeden civilista. Na syrské straně hranice bylo podle záběrů syrské státní televize jen několik vozů.

Jordánská státní agentura Petra dnes uvedla, že přechod bude otevřen všem. Dřívější informace byla, že přechod zatím nebude otevřen motorovým vozidlům.

Uzavření přechodu v roce 2015 znamenalo zablokování důležité dopravní tepny pro stovky nákladních vozů převážejících zboží mezi Tureckem či Libanonem a státy Perského zálivu. Agentura Reuters napsala, že každý rok přes přechod putovalo zboží za několik miliard dolarů.

Dosud měla Sýrie běžně fungující přechod pouze s Libanonem. Znovuotevření přechodu je důležité také pro Libanon, ze kterého se do dalších zemí po zemi běžně nelze dostat jinak, než přes Sýrii. Jediná další hranici, kterou Libanon má, je s Izraelem, se kterým neudržuje diplomatické styky.

"Občan Jordánska může odjet do Sýrie ve vlastním autě, nebo jako běžný pasažér. Podle jordánsko-syrské dohody může být z Jordánska do Sýrie také převáženo zboží, " uvedla agentura Petra. Syřané přijíždějící do Jordánska podle agentury potřebují nejprve získat povolení od jordánské bezpečnosti.

Damašek doufá, že co nejdříve bude otevřen přechod u Búkamálu mezi Sýrií a Irákem. Podle agentury Reuters to dnes řekl syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. Irák se k záležitosti zatím nevyjádřil. Búkamál je v rukou stoupenců Asada. Město se ale i v poslední době stalo terčem útoků ozbrojenců z teroristické organizace Islámský stát (IS), která loni ztratila své hlavní bašty v Iráku i Sýrii.

Mualim dnes také uvedl, že současná situace v provincii Idlib nemůže pokračovat, pokud se džihádisté nestáhnou, jak jim ukládá rusko-turecká dohoda. Syrský ministr zahraničí podle agentury AFP doplnil, že Rusko, které je spojencem Damašku, musí ověřit, zda byla rusko-turecká dohoda dodržena. Po Idlibu se Damašek podle něj zaměří na oblast východně od Eufratu, která je pod kontrolou Západem podporované arabsko-kurdské koalice SDF.

Rusko a Turecko se tento měsíc v ruském Soči dohodly na vytvoření demilitarizovaného pásma, které v Idlibu oddělí povstalecké území od oblastí kontrolovaných syrskou vládou. Idlib je poslední ze syrských provincií, kterou syrská vláda nemá pod kontrolou. Její velkou část ovládají radikální a povstalecké skupiny.

Na základě dohody měly být z demilitarizovaného pásma staženy všechny těžké zbraně, tanky a raketové a minometné systémy všech opozičních skupin. Rusko-turecká dohoda alespoň prozatím odvrátila hrozbu ofenzivy, kterou připravovala syrská armáda. Boje v Idlibu, kde žijí asi tři miliony lidí, by podle varování OSN znamenaly humanitární katastrofu.

Související

Více souvisejících

jordánsko Sýrie hranice Irák Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 49 minutami

před 2 hodinami

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

před 3 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy