Po třech letech se dnes civilistům a obchodníkům opět otevřel hraniční přechod mezi Jordánskem a Sýrií. S odkazem na jordánské úřady a média o tom informovala agentura Reuters. Syrská vládní vojska za podpory ruské armády dobyla oblast okolo hraničního přechodu Nasíb letos v červenci. Přechod ležící v jihozápadní syrské provincii Dará byl tři roky v rukou syrských povstalců.
Přechod byl otevřen v 08:00 místního času (07:00 SELČ), uvedl celník na jordánské straně hranice, ale doplnil, že zatím nezaznamenal velký provoz. Podle Reuters na možnost přejít přes hranici v tu dobu čekal jeden civilista. Na syrské straně hranice bylo podle záběrů syrské státní televize jen několik vozů.
Jordánská státní agentura Petra dnes uvedla, že přechod bude otevřen všem. Dřívější informace byla, že přechod zatím nebude otevřen motorovým vozidlům.
Uzavření přechodu v roce 2015 znamenalo zablokování důležité dopravní tepny pro stovky nákladních vozů převážejících zboží mezi Tureckem či Libanonem a státy Perského zálivu. Agentura Reuters napsala, že každý rok přes přechod putovalo zboží za několik miliard dolarů.
Dosud měla Sýrie běžně fungující přechod pouze s Libanonem. Znovuotevření přechodu je důležité také pro Libanon, ze kterého se do dalších zemí po zemi běžně nelze dostat jinak, než přes Sýrii. Jediná další hranici, kterou Libanon má, je s Izraelem, se kterým neudržuje diplomatické styky.
"Občan Jordánska může odjet do Sýrie ve vlastním autě, nebo jako běžný pasažér. Podle jordánsko-syrské dohody může být z Jordánska do Sýrie také převáženo zboží, " uvedla agentura Petra. Syřané přijíždějící do Jordánska podle agentury potřebují nejprve získat povolení od jordánské bezpečnosti.
Damašek doufá, že co nejdříve bude otevřen přechod u Búkamálu mezi Sýrií a Irákem. Podle agentury Reuters to dnes řekl syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. Irák se k záležitosti zatím nevyjádřil. Búkamál je v rukou stoupenců Asada. Město se ale i v poslední době stalo terčem útoků ozbrojenců z teroristické organizace Islámský stát (IS), která loni ztratila své hlavní bašty v Iráku i Sýrii.
Mualim dnes také uvedl, že současná situace v provincii Idlib nemůže pokračovat, pokud se džihádisté nestáhnou, jak jim ukládá rusko-turecká dohoda. Syrský ministr zahraničí podle agentury AFP doplnil, že Rusko, které je spojencem Damašku, musí ověřit, zda byla rusko-turecká dohoda dodržena. Po Idlibu se Damašek podle něj zaměří na oblast východně od Eufratu, která je pod kontrolou Západem podporované arabsko-kurdské koalice SDF.
Rusko a Turecko se tento měsíc v ruském Soči dohodly na vytvoření demilitarizovaného pásma, které v Idlibu oddělí povstalecké území od oblastí kontrolovaných syrskou vládou. Idlib je poslední ze syrských provincií, kterou syrská vláda nemá pod kontrolou. Její velkou část ovládají radikální a povstalecké skupiny.
Na základě dohody měly být z demilitarizovaného pásma staženy všechny těžké zbraně, tanky a raketové a minometné systémy všech opozičních skupin. Rusko-turecká dohoda alespoň prozatím odvrátila hrozbu ofenzivy, kterou připravovala syrská armáda. Boje v Idlibu, kde žijí asi tři miliony lidí, by podle varování OSN znamenaly humanitární katastrofu.
Související
Izrael zasáhl budovu Hizballáhu v Libanonu. Jordánsko aktivovalo protivzdušnou obranu
Jordánsko na protest proti válce odvolalo z Izraele svého velvyslance
jordánsko , Sýrie , hranice , Irák , Islámský stát (IS)
Aktuálně se děje
před 44 minutami
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
před 1 hodinou
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
před 1 hodinou
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
před 2 hodinami
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
před 3 hodinami
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
před 4 hodinami
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
před 4 hodinami
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
před 5 hodinami
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
před 6 hodinami
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
před 7 hodinami
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
před 7 hodinami
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
před 7 hodinami
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
před 8 hodinami
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
před 9 hodinami
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
před 10 hodinami
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
před 11 hodinami
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
před 11 hodinami
Trump zažaloval televizní stanici CBS
před 12 hodinami
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
před 12 hodinami
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
před 12 hodinami
Jak funguje Electoral College a proč existuje? Vítěz prezidentských voleb v USA nemusí mít většinu hlasů
Klíčem k rozřazení hlasů je takzvaná „Electoral College“ neboli počet volitelů, které mají jednotlivé státy USA. Vítězem voleb ve Spojených státech se stane osoba, která získá 270 z 538 volitelů – tedy prostou většinu. Každý stát má tolik volitelů, kolik má zástupců v Senátu a Sněmovně reprezentantů.
Zdroj: Jakub Jurek