Irák má novou vládu. Zatím připomíná torzo, klíčoví ministři chybějí

Irácký parlament ve středu večer odhlasoval složení vlády a potvrdil do funkce premiéra Ádila Abdal Mahdího. Poslanci schválili jen 14 členů vlády a o osmi dalších, mezi nimiž jsou klíčoví ministři obrany, spravedlnosti a vnitra, se rozhodne později. Lhůta pro sestavení vlády vyprší v listopadu. Všichni, o nichž se dnes hlasovalo, také složili přísahy.

K hlasování o vládě se dostavilo 220 z 329 členů parlamentu. Abdal Mahdí, který v minulosti řídil resort financí a ropného průmyslu, byl do funkce předsedy vlády navržen 3. října. Slíbil, že sestaví vládu technokratů, která bude schopná reformovat veřejný sektor. Dlouhodobé přerušování dodávek elektřiny a také nekvalitní voda v některých regionech vyvolaly v létě protesty.

Slib o dosazení odborníků do čela ministerstev Abdal Mahdí splnil jen částečně, píše agentura AP. Ministerstvo elektrické energie povede Luaj Chatíb, který je výkonným ředitelem iráckého ústavu pro energie. Mnozí ministři mají ale zjevné svazky s politickými stranami.

Abdal Mahdí například navrhl na post ministra vnitra bývalého velitele lidových mobilizačních sil, což jsou milice podporované Íránem. O tomto kandidátovi Fálihovi Fajádovi se ale nehlasovalo stejně jako ani o dvou ženách, jež by si Abdal Mahdí ve vládě přál. Do funkce šéfa diplomacie byl schválen Muhammad Alí Hakím.

Portfolio ministerstev obrany, spravedlnosti a dalších bude spadat pod premiéra, a to až do té doby, dokud se parlament neshodne na navržených kandidátech. Příští schůze parlamentu je naplánována na 6. listopad. Jak upozornila AP, někdejší premiér Núrí Málikí se obešel bez ministrů obrany a vnitra po celé své druhé funkční období v letech 2010 až 2014.

Související

Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Irák Ádil Abdal Mahdí

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 50 minutami

před 2 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslanci o manželství pro všechny zatím nehlasovali. Pavel podpořil narovnání práv

Poslanci se ve středu dopoledne nedostali k hlasování o tzv. manželství pro všechny. Ve schvalování novely, která by umožnila uzavřít manželství i stejnopohlavním párům, by se mělo pokračovat v odpoledních hodinách.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy